reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Opłaty śmieciowe 2015 - nowe uchwały nie zawsze konieczne

Opłaty śmieciowe 2015 - nowe uchwały nie zawsze konieczne

Jeżeli uchwalone przez radę gminy stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnym nie przekraczają maksymalnych stawek określonych w nowych przepisach, to organ stanowiący gminy nie musi podejmować nowej uchwały w tym zakresie - stwierdza RIO w Katowicach.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach podkreśla, iż w uchwalonej w dniu 28 listopada 2014 r. ustawie o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 87) ustawodawca nie zawarł żadnych dyspozycji dotyczących dotychczas podjętych uchwał ustalających stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Postanowił jedynie, iż od dnia 1 lutego 2015 r. miesięczne stawki tych opłat nie mogą przekroczyć, w zależności od metody obliczania tej opłaty, od 0,08% do 5,6% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę ogółem (art. 1 okt 14 lit. b ww. ustawy). Zatem, jeżeli uchwalone przez radę gminy stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie przekraczają maksymalnych stawek opłat określonych w art. 6k ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 z późn. zm.) o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, to organ stanowiący gminy nie musi podejmować nowej uchwały w tym zakresie.

RIO w Kielcach podkreśla, iż komunikat Ministerstwa Środowiska z dnia 21 stycznia 2015 r. dotyczący konieczności podjęcia nowych uchwał wydanych na podstawie art. 6k ust. 1 i ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie posiada mocy powszechnie obowiązującej, co zostało podkreślone w kolejnym komunikacie Ministerstwa Środowiska z dnia 30 stycznia 2015 r.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach

Zobacz również: Odpady w rękach samorządów to dobry pomysł

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama