reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Opłaty śmieciowe 2015 - nowe uchwały nie zawsze konieczne

Opłaty śmieciowe 2015 - nowe uchwały nie zawsze konieczne

Jeżeli uchwalone przez radę gminy stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnym nie przekraczają maksymalnych stawek określonych w nowych przepisach, to organ stanowiący gminy nie musi podejmować nowej uchwały w tym zakresie - stwierdza RIO w Katowicach.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach podkreśla, iż w uchwalonej w dniu 28 listopada 2014 r. ustawie o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 87) ustawodawca nie zawarł żadnych dyspozycji dotyczących dotychczas podjętych uchwał ustalających stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Postanowił jedynie, iż od dnia 1 lutego 2015 r. miesięczne stawki tych opłat nie mogą przekroczyć, w zależności od metody obliczania tej opłaty, od 0,08% do 5,6% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę ogółem (art. 1 okt 14 lit. b ww. ustawy). Zatem, jeżeli uchwalone przez radę gminy stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie przekraczają maksymalnych stawek opłat określonych w art. 6k ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 z późn. zm.) o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, to organ stanowiący gminy nie musi podejmować nowej uchwały w tym zakresie.

RIO w Kielcach podkreśla, iż komunikat Ministerstwa Środowiska z dnia 21 stycznia 2015 r. dotyczący konieczności podjęcia nowych uchwał wydanych na podstawie art. 6k ust. 1 i ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie posiada mocy powszechnie obowiązującej, co zostało podkreślone w kolejnym komunikacie Ministerstwa Środowiska z dnia 30 stycznia 2015 r.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach

Zobacz również: Odpady w rękach samorządów to dobry pomysł

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama