Ułatwienia dla łączenia się samorządów
REKLAMA
REKLAMA
Sejm przyjął senackie poprawki do noweli zachęcającej samorządy do łączenia się
REKLAMA
Rozwiązania stanowiące zachętę do dobrowolnego łączenia jednostek samorządu terytorialnego - zawiera nowela ustawy o samorządzie gminnym, do której kilkanaście senackich poprawek przyjął w czwartek Sejm.
Dwie z poprawek wprowadzają przepisy przejściowe stanowiące m.in., że uchwały podjęte przez rady gmin, rady powiatów mają obowiązywać do określonego terminu i w tym terminie nowe rady powiatów lub gmin łączących się albo też powstających, mają przyjąć nowe regulacje.
REKLAMA
Sejm przyjął większość senackich propozycji. Odrzucona została jedna z 18. poprawek zaproponowanych przez senatorów. Dotyczyła ona dochodu z tytułu opłat i kar nakładanych za usunięcie drzew lub krzewów nakładanych przez marszałka województwa.
Nowela wprowadza zachęty do dobrowolnego łączenia jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z propozycją połączone gminy o niższych dochodach będą mogły (w okresie 5 lat po połączeniu) uzyskać wzrost udziału w PIT nawet o 10 punktów procentowych (aktualnie jest to 5 pp).
Według noweli gmina powstała w wyniku połączenia dwóch lub więcej gmin będzie miała wszystkie prawa i obowiązki połączonych gmin, w tym prawa i obowiązki wynikające z zezwoleń, koncesji oraz innych aktów administracyjnych. Organy gminy powstałej w wyniku połączenia dwóch lub więcej gmin staną się organami właściwymi lub stronami wszczętych i niezakończonych postępowań administracyjnych i sądowych.
REKLAMA
Nowela zakłada, że samorządy będą mogły również tworzyć tzw. centra usług wspólnych. Oznaczać to będzie, że np. szkoły, przedszkola czy ośrodki pomocy społecznej na terenie jednej gminy będą mogły mieć np. wspólną księgowość.
Zgodnie z nowelą zmienia się też sposób wyliczania opłat za usunięcie drzew i krzewów. Obniżone zostaną wysokości kar administracyjnych (wysokość kary administracyjnej będzie w wysokości podwójnej, a nie potrójnej opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu) oraz wprowadzona ma być możliwość umorzenia części nałożonej kary administracyjnej w szczególnych przypadkach.
Nowelizacja wprowadza też zmiany w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn (opodatkowane zostaną także niektóre przypadki zniesienia współwłasności na rzecz współwłaścicieli), ustawy o podatku rolnym (określone zostaną przeliczniki m.in. dla rowów, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów zadrzewionych i zakrzewionych). (PAP)
Zobacz również: Gmina jako podatnik podatku od nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA