reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Usługi wyżywienia świadczone na rzecz uczniów są zwolnione z VAT, bez względu na źródło ich finansowania

Usługi wyżywienia świadczone na rzecz uczniów są zwolnione z VAT, bez względu na źródło ich finansowania

Problem: Szkoła jako jednostka budżetowa prowadzi stołówkę szkolną. Płatności za obiady są dokonywane przez dzieci (rodziców) i z dofinansowania ośrodka pomocy społecznej. Dotychczas kwoty, które przekazywało OPS, nie były wykazywane w rejestrach VAT jako sprzedaż (rozliczenia wewnętrzne między jednostkami). Czy w świetle interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 czerwca 2017 r. (sygn. akt 0112-KDIL2-3.4012.58.2017.1.BC) mamy obowiązek wykazywać te kwoty jako sprzedaż zwolnioną z VAT?

Odpowiedź: Usługi wyżywienia, które są świadczone na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty, przez placówki oświatowe na rzecz uczniów tych placówek, spełniają przesłanki dla uznania ich za zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy z 11 marca 2001 r. o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT) bez względu na to, jaki podmiot finansuje te posiłki. Zastosowanie zwolnienia nie jest bowiem uzależnione od źródła finansowania, czyli od tego, kto dokonuje odpłatności za korzystanie z usług stołówkowych świadczonych na rzecz uczniów przez placówki oświatowe. Jednocześnie podstawa opodatkowania obejmuje całość wynagrodzenia, w tym i bezpośrednią zapłatę przez konsumenta, i dofinansowanie.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Usługi wyżywienia świadczone na rzecz uczniów są zwolnione z VAT, bez względu na źródło ich finansowania

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Administracja

Zdjęcia

Usługi wyżywienia świadczone na rzecz uczniów są zwolnione z VAT, bez względu na źródło ich finansowania./ fot. Shutterstock
Usługi wyżywienia świadczone na rzecz uczniów są zwolnione z VAT, bez względu na źródło ich finansowania./ fot. Shutterstock

Zakup sprzętu komputerowego do zdalnej nauki w ramach projektu Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) „Zdalna szkoła” (PDF)19.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama