reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Wynik finansowy w księgach rachunkowych gimnazjum przekształconego w szkołę podstawową

Wynik finansowy w księgach rachunkowych gimnazjum przekształconego w szkołę podstawową

Sposób dokonywania przeksięgowania wyniku finansowego likwidowanej jednostki nie został określony ustawowo. W zależności od przyjętych zasad (polityki) rachunkowości oraz harmonogramu likwidacji można spotkać się z metodą polegającą na przeksięgowaniu salda konta 860 "Wynik finansowy" na konto 800 "Fundusz jednostki" przed zamknięciem ksiąg rachunkowych likwidowanej bądź przekształcanej jednostki. Inne spotykane rozwiązanie polega na przeksięgowaniu wyniku finansowego z konta 860 "Wynik finansowy" na konto 800 "Fundusz jednostki" pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W naszej gminie dokonano przekształcenia jednostki oświatowej z gimnazjum w szkołę podstawową. Zamknęliśmy księgi rachunkowe. W zamkniętych księgach gimnazjum został tylko wynik finansowy na "-" oraz fundusz jednostki. Pytanie dotyczy przeksięgowania tego wyniku na fundusz. Sprawozdania zostały złożone we wrześniu, ale dane do Bestii można wprowadzić dopiero teraz. Przy każdej z poniższych metod wychodzi nam niezgodność:

1. przypadek - nie przeksięgowaliśmy wyniku finansowego na fundusz, czekamy do zatwierdzenia sprawozdania. Fundusz jednostek łącznie na koniec roku 2017 będzie inny niż fundusz jednostki na początek 2018 r. o tę wartość z zamkniętego gimnazjum. Czy BZ 2017 (wszystkie jednostki + zamknięte gimnazjum i nowa szkoła podstawowa) łącznego funduszu musi być równe BO 2018 (tu już nie ma zamkniętego gimnazjum);

2. przypadek - przeksięgowujemy wynik finansowy na fundusz teraz, przed przygotowaniem zbiorówki, bilans oraz fundusz jednostki wychodzą prawidłowo, ale rachunek zysków i strat jest inny niż ten z bilansu i funduszu jednostki. Czy jest to możliwe?

3. przypadek - nie przeksięgowujemy wyniku finansowego na fundusz, zostawiamy (zrobimy to do końca kwietnia), ale przenosimy ich salda na BO szkoły podstawowej w 2018 r. i tylko w tym przypadku wynik finansowy równa się temu z bilansu oraz BZ 2017 jest równy BO 2018 w zbiorówce.

Odpowiedź: Sposób dokonywania przeksięgowania wyniku finansowego likwidowanej jednostki nie został określony ustawowo. W zależności od przyjętych zasad (polityki) rachunkowości oraz harmonogramu likwidacji można spotkać się z metodą polegającą na przeksięgowaniu salda konta 860 "Wynik finansowy" na konto 800 "Fundusz jednostki" przed zamknięciem ksiąg rachunkowych likwidowanej bądź przekształcanej jednostki. Inne spotykane rozwiązanie polega na przeksięgowaniu wyniku finansowego z konta 860 "Wynik finansowy" na konto 800 "Fundusz jednostki" pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Wynik finansowy w księgach rachunkowych gimnazjum przekształconego w szkołę podstawową

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama