reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Wynik finansowy w księgach rachunkowych gimnazjum przekształconego w szkołę podstawową

Wynik finansowy w księgach rachunkowych gimnazjum przekształconego w szkołę podstawową

Sposób dokonywania przeksięgowania wyniku finansowego likwidowanej jednostki nie został określony ustawowo. W zależności od przyjętych zasad (polityki) rachunkowości oraz harmonogramu likwidacji można spotkać się z metodą polegającą na przeksięgowaniu salda konta 860 "Wynik finansowy" na konto 800 "Fundusz jednostki" przed zamknięciem ksiąg rachunkowych likwidowanej bądź przekształcanej jednostki. Inne spotykane rozwiązanie polega na przeksięgowaniu wyniku finansowego z konta 860 "Wynik finansowy" na konto 800 "Fundusz jednostki" pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W naszej gminie dokonano przekształcenia jednostki oświatowej z gimnazjum w szkołę podstawową. Zamknęliśmy księgi rachunkowe. W zamkniętych księgach gimnazjum został tylko wynik finansowy na "-" oraz fundusz jednostki. Pytanie dotyczy przeksięgowania tego wyniku na fundusz. Sprawozdania zostały złożone we wrześniu, ale dane do Bestii można wprowadzić dopiero teraz. Przy każdej z poniższych metod wychodzi nam niezgodność:

1. przypadek - nie przeksięgowaliśmy wyniku finansowego na fundusz, czekamy do zatwierdzenia sprawozdania. Fundusz jednostek łącznie na koniec roku 2017 będzie inny niż fundusz jednostki na początek 2018 r. o tę wartość z zamkniętego gimnazjum. Czy BZ 2017 (wszystkie jednostki + zamknięte gimnazjum i nowa szkoła podstawowa) łącznego funduszu musi być równe BO 2018 (tu już nie ma zamkniętego gimnazjum);

2. przypadek - przeksięgowujemy wynik finansowy na fundusz teraz, przed przygotowaniem zbiorówki, bilans oraz fundusz jednostki wychodzą prawidłowo, ale rachunek zysków i strat jest inny niż ten z bilansu i funduszu jednostki. Czy jest to możliwe?

3. przypadek - nie przeksięgowujemy wyniku finansowego na fundusz, zostawiamy (zrobimy to do końca kwietnia), ale przenosimy ich salda na BO szkoły podstawowej w 2018 r. i tylko w tym przypadku wynik finansowy równa się temu z bilansu oraz BZ 2017 jest równy BO 2018 w zbiorówce.

Odpowiedź: Sposób dokonywania przeksięgowania wyniku finansowego likwidowanej jednostki nie został określony ustawowo. W zależności od przyjętych zasad (polityki) rachunkowości oraz harmonogramu likwidacji można spotkać się z metodą polegającą na przeksięgowaniu salda konta 860 "Wynik finansowy" na konto 800 "Fundusz jednostki" przed zamknięciem ksiąg rachunkowych likwidowanej bądź przekształcanej jednostki. Inne spotykane rozwiązanie polega na przeksięgowaniu wyniku finansowego z konta 860 "Wynik finansowy" na konto 800 "Fundusz jednostki" pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Wynik finansowy w księgach rachunkowych gimnazjum przekształconego w szkołę podstawową

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama