REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy dostęp do prawa Unii Europejskiej

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowy europejski portal e-justice ma ułatwić obywatelom Unii Europejskiej dostęp do wymiaru sprawiedliwości i ma zawierać 27 porządków prawnych w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej.

Europejska strona „e-Justice” oficjalnie została uruchomiona w trakcie posiedzenia Rady UE ds. wymiaru sprawiedliwości i sprawa wewnętrznych, jaka odbyła się w Brukseli w dniach 15-16 lipca 2010 r.
Inicjatywa „e-Sprawiedliwość” ma na celu ułatwienie obywatelom, przedsiębiorcom i prawnikom dostępu do wymiaru sprawiedliwości wszystkich krajów Unii Europejskiej – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski. Portal stanowi jeden wspólny sposób dostępu do informacji o prawie UE oraz prawie wewnętrznym wszystkich państw członkowskich.

REKLAMA

Informacje zawarte na portalu dostępne są w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej, w tym oczywiście w języku polskim.


Dzięki portalowi bariery językowe, które utrudniają obywatelom zdobywanie informacji o systemach prawnych państw członkowskich zostaną pokonane.

Portal jest ciągle rozbudowywany o nowe zakładki. Docelowo informacje o przepisach prawa obowiązującego w danym kraju Unii będą podane we wszystkich 22 językach, czyli 27 porządków prawnych krajów UE w 22 oficjalnych językach Unii.

Jak działa portal?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wejściu na stronę portalu użytkownik dokonuje wyboru języka, w jakim korzystać będzie ze strony. Następnie klikając w zakładkę „TREŚĆ” użytkownik wybiera kategorię spraw, odnośnie których informacji potrzebuje (do wyboru jest cały katalog kategorii m.in.: orzecznictwo, systemy sądowe, roszczenia pieniężne – np. dochodzenie roszczeń należnych polskiemu hydraulikowi we Francji - prawo rodzinne, pomoc prawna etc.).
Po wybraniu kategorii, użytkownik wskazuje państwo (lista dostępna po prawej stronie), o jakim informacji w danej kategorii poszukuje.
Na stronie dostępne są między innymi informacje o systemach sądownictwa poszczególnych państwa członkowskich.
Następnie, po ustaleniu właściwości sądu, można np. ustalić informację co do kolejnych etapów postępowania, jakie należy podjąć zgodnie z prawem procesowym każdego państwa.
Po wybraniu symbolu państwa o którym chcemy uzyskać informację, zostaniemy przekierowani na stronę Europejskiej Sieci Sądowej – w ten sposób portal „e-Justice” łączy istniejące obecnie strony, które zawierają informacje o prawie i systemach prawnych państw członkowskich.
Portal zawiera również informacje na temat dochodzenia roszczeń pieniężnych.
Dzięki informacjom zawartym na portalu przysłowiowy polski hydraulik, któremu nie zapłacono za usługę wykonaną w innym państwie członkowskim, będzie mógł ustalić zasady na jakich może dochodzić swoich praw.
Innym rozbudowanym działem są informacje na temat możliwości uzyskania kompensaty przez ofiary przestępstw.
Kolejną użyteczną zakładką są informacje pozwalające na znalezienie poszczególnych przedstawicieli zawodów prawniczych.
Możemy tu także uzyskać np. dane o tłumaczach przysięgłych w danym kraju, którzy wykonują tłumaczenia w interesującym nas języku.

Na stronie głównej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) odnośnik do strony „e-Justice” znajduje się po lewej stronie, zaraz pod menu głównym.


Ministerstwo Sprawiedliwości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA