reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Nowy dostęp do prawa Unii Europejskiej

Nowy dostęp do prawa Unii Europejskiej

Nowy europejski portal e-justice ma ułatwić obywatelom Unii Europejskiej dostęp do wymiaru sprawiedliwości i ma zawierać 27 porządków prawnych w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej.

Europejska strona „e-Justice” oficjalnie została uruchomiona w trakcie posiedzenia Rady UE ds. wymiaru sprawiedliwości i sprawa wewnętrznych, jaka odbyła się w Brukseli w dniach 15-16 lipca 2010 r.
Inicjatywa „e-Sprawiedliwość” ma na celu ułatwienie obywatelom, przedsiębiorcom i prawnikom dostępu do wymiaru sprawiedliwości wszystkich krajów Unii Europejskiej – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski. Portal stanowi jeden wspólny sposób dostępu do informacji o prawie UE oraz prawie wewnętrznym wszystkich państw członkowskich.

Informacje zawarte na portalu dostępne są w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej, w tym oczywiście w języku polskim.


Dzięki portalowi bariery językowe, które utrudniają obywatelom zdobywanie informacji o systemach prawnych państw członkowskich zostaną pokonane.

Portal jest ciągle rozbudowywany o nowe zakładki. Docelowo informacje o przepisach prawa obowiązującego w danym kraju Unii będą podane we wszystkich 22 językach, czyli 27 porządków prawnych krajów UE w 22 oficjalnych językach Unii.

Jak działa portal?

Po wejściu na stronę portalu użytkownik dokonuje wyboru języka, w jakim korzystać będzie ze strony. Następnie klikając w zakładkę „TREŚĆ” użytkownik wybiera kategorię spraw, odnośnie których informacji potrzebuje (do wyboru jest cały katalog kategorii m.in.: orzecznictwo, systemy sądowe, roszczenia pieniężne – np. dochodzenie roszczeń należnych polskiemu hydraulikowi we Francji - prawo rodzinne, pomoc prawna etc.).
Po wybraniu kategorii, użytkownik wskazuje państwo (lista dostępna po prawej stronie), o jakim informacji w danej kategorii poszukuje.
Na stronie dostępne są między innymi informacje o systemach sądownictwa poszczególnych państwa członkowskich.
Następnie, po ustaleniu właściwości sądu, można np. ustalić informację co do kolejnych etapów postępowania, jakie należy podjąć zgodnie z prawem procesowym każdego państwa.
Po wybraniu symbolu państwa o którym chcemy uzyskać informację, zostaniemy przekierowani na stronę Europejskiej Sieci Sądowej – w ten sposób portal „e-Justice” łączy istniejące obecnie strony, które zawierają informacje o prawie i systemach prawnych państw członkowskich.
Portal zawiera również informacje na temat dochodzenia roszczeń pieniężnych.
Dzięki informacjom zawartym na portalu przysłowiowy polski hydraulik, któremu nie zapłacono za usługę wykonaną w innym państwie członkowskim, będzie mógł ustalić zasady na jakich może dochodzić swoich praw.
Innym rozbudowanym działem są informacje na temat możliwości uzyskania kompensaty przez ofiary przestępstw.
Kolejną użyteczną zakładką są informacje pozwalające na znalezienie poszczególnych przedstawicieli zawodów prawniczych.
Możemy tu także uzyskać np. dane o tłumaczach przysięgłych w danym kraju, którzy wykonują tłumaczenia w interesującym nas języku.

Na stronie głównej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) odnośnik do strony „e-Justice” znajduje się po lewej stronie, zaraz pod menu głównym.


Ministerstwo Sprawiedliwości

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama