REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy dostęp do prawa Unii Europejskiej

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowy europejski portal e-justice ma ułatwić obywatelom Unii Europejskiej dostęp do wymiaru sprawiedliwości i ma zawierać 27 porządków prawnych w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej.

Europejska strona „e-Justice” oficjalnie została uruchomiona w trakcie posiedzenia Rady UE ds. wymiaru sprawiedliwości i sprawa wewnętrznych, jaka odbyła się w Brukseli w dniach 15-16 lipca 2010 r.
Inicjatywa „e-Sprawiedliwość” ma na celu ułatwienie obywatelom, przedsiębiorcom i prawnikom dostępu do wymiaru sprawiedliwości wszystkich krajów Unii Europejskiej – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski. Portal stanowi jeden wspólny sposób dostępu do informacji o prawie UE oraz prawie wewnętrznym wszystkich państw członkowskich.

REKLAMA

Informacje zawarte na portalu dostępne są w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej, w tym oczywiście w języku polskim.


Dzięki portalowi bariery językowe, które utrudniają obywatelom zdobywanie informacji o systemach prawnych państw członkowskich zostaną pokonane.

Portal jest ciągle rozbudowywany o nowe zakładki. Docelowo informacje o przepisach prawa obowiązującego w danym kraju Unii będą podane we wszystkich 22 językach, czyli 27 porządków prawnych krajów UE w 22 oficjalnych językach Unii.

Jak działa portal?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wejściu na stronę portalu użytkownik dokonuje wyboru języka, w jakim korzystać będzie ze strony. Następnie klikając w zakładkę „TREŚĆ” użytkownik wybiera kategorię spraw, odnośnie których informacji potrzebuje (do wyboru jest cały katalog kategorii m.in.: orzecznictwo, systemy sądowe, roszczenia pieniężne – np. dochodzenie roszczeń należnych polskiemu hydraulikowi we Francji - prawo rodzinne, pomoc prawna etc.).
Po wybraniu kategorii, użytkownik wskazuje państwo (lista dostępna po prawej stronie), o jakim informacji w danej kategorii poszukuje.
Na stronie dostępne są między innymi informacje o systemach sądownictwa poszczególnych państwa członkowskich.
Następnie, po ustaleniu właściwości sądu, można np. ustalić informację co do kolejnych etapów postępowania, jakie należy podjąć zgodnie z prawem procesowym każdego państwa.
Po wybraniu symbolu państwa o którym chcemy uzyskać informację, zostaniemy przekierowani na stronę Europejskiej Sieci Sądowej – w ten sposób portal „e-Justice” łączy istniejące obecnie strony, które zawierają informacje o prawie i systemach prawnych państw członkowskich.
Portal zawiera również informacje na temat dochodzenia roszczeń pieniężnych.
Dzięki informacjom zawartym na portalu przysłowiowy polski hydraulik, któremu nie zapłacono za usługę wykonaną w innym państwie członkowskim, będzie mógł ustalić zasady na jakich może dochodzić swoich praw.
Innym rozbudowanym działem są informacje na temat możliwości uzyskania kompensaty przez ofiary przestępstw.
Kolejną użyteczną zakładką są informacje pozwalające na znalezienie poszczególnych przedstawicieli zawodów prawniczych.
Możemy tu także uzyskać np. dane o tłumaczach przysięgłych w danym kraju, którzy wykonują tłumaczenia w interesującym nas języku.

Na stronie głównej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) odnośnik do strony „e-Justice” znajduje się po lewej stronie, zaraz pod menu głównym.


Ministerstwo Sprawiedliwości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA