REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozkład czasu pracy pracownika niepełnosprawnego

Rozkład czasu pracy pracownika niepełnosprawnego
Rozkład czasu pracy pracownika niepełnosprawnego
Media

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik urzędu gminy ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy. Dotychczas pracował w wydziale, gdzie praca wykonywana była w stałych dniach i godzinach - poniedziałek-piątek w godz. 7.30-15.30 -natomiast pracownik pracował w godz. 7.30-14.30. Pracownik przechodzi do wydziału, w którym praca odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00 lub 9.00-17.00, według harmonogramów czasu pracy. Czy nadal powinien pracować tylko w godzinach 7.30-14.30?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Przeniesienie skutkuje objęciem pracownika rozkładami czasu pracy obowiązującymi dla nowego stanowiska (wydziału), oczywiście z zastrzeżeniem, że praca nie może przekraczać 7 godzin na dobę. Pracownik niepełnosprawny nie musi być zatrudniany w stałym rozkładzie czasu pracy. Inaczej byłoby jedynie wówczas, gdyby rozkład czasu pracy został ustalony przez strony w umowie o pracę. Zmiana wymagałaby wówczas zmiany treści umowy (porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające).

Rozkład czasu pracy pracownika niepełnosprawnego w 2023 r.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej uzależniony jest od orzeczonego stopnia niepełnosprawności i wynosi:

  • maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo - w odniesieniu do osób o lekkim stopniu niepełnosprawności,
  • maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo - w odniesieniu do osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Bez względu na stopień niepełnosprawności pracownicy niepełnosprawni nie mogą być zatrudniani w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.

REKLAMA

Nie ma dalszych zastrzeżeń ani też ograniczeń dotyczących rozkładów czasu pracy. W szczególności przepisy szczególne dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych nie wskazują, że pracownik niepełnosprawny (niezależnie od stopnia niepełnosprawności) musi pracować w stałym rozkładzie czasu pracy. Zarówno godziny, jak i dni pracy mogą być wyznaczane w harmonogramach, przy uwzględnieniu maksymalnej liczby godzin pracy na dobę i w tygodniu. Można stosować dla pracownika niepełnosprawnego rozkłady czasu pracy, według których praca świadczona będzie w różnych przedziałach godzinowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeniesienie pracownika skutkuje objęciem go rozwiązaniami dotyczącymi czasu pracy, obowiązującymi w nowym wydziale. Będzie mógł pracować według harmonogramów, w pierwszym lub drugim przedziale czasowym. Planując pracę, należy oczywiście pamiętać o ograniczeniu pracy do 7 godzin na dobę. Nie ma przy tym konieczności uzgadniania z pracownikiem przedziałów godzinowych, w jakich praca będzie planowana.

Inaczej byłoby wówczas, gdyby umowa o pracę określała rozkład czasu pracy. Jego zmiana musiałaby być dokonana poprzez zmianę umowy o pracę - wypowiedzenie zmieniające lub porozumienie zmieniające. Zmiana wydziału lub stanowiska nie prowadziłaby do automatycznej zmiany rozkładu.

Podstawa prawna

©℗

MAREK ROTKIEWICZ

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor licznych publikacji prasowych oraz książkowych z tego zakresu, wykładowca, trener

Rachunkowość Budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • romek
    2023-08-08 21:17:26
    Szukam info co konkretnie oznacza przy stopniu umiarkowanym że 35 godzin tygodniowo . Czy to znaczy że np pięć dni po 7 godzin jest stałe święte , czy może jednak nie .
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

REKLAMA