REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzór umowy zlecenia z rozliczeniem kwoty wolnej od podatku [2023, PIT-2]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Wzór umowy zlecenia z rozliczeniem kwoty wolnej od podatku [2023, PIT-2]
Wzór umowy zlecenia z rozliczeniem kwoty wolnej od podatku [2023, PIT-2]
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 r. zleceniobiorcy mogą korzystać z kwoty wolnej od podatku w trakcie roku podatkowego. Muszą tylko złożyć zleceniodawcy PIT-2 (albo równoważne oświadczenie).

Link do wzoru urzędowego PIT-2.

REKLAMA

Stosowanie PIT-2 nie jest obowiązkowe. Taki sam skutek prawny będzie miało np. wkomponowanie do umowy oświadczenia o zobowiązaniu zleceniodawcy do stosowania kwoty wolnej od podatku w trakcie 2023 r. (jako płatnika PIT). Znaczenie prawne ma nawet jedno zdanie o takiej np. treści: "wnoszę o pomniejszanie miesięcznej zaliczki na podatek o kwotę 300 zł".

Trzy sposoby złożenia oświadczenia o kwocie wolnej od podatku w 2023 r.

Prawo dopuszcza trzy formy złożenia oświadczenia zobowiązującego płatnika do stosowania kwoty wolnej w 2023 r.:

 1. PIT-2,
 2. oświadczenie składane osobno od umowy zlecenia,
 3. oświadczenie w umowie zlecenia.

Trzech płatników może dla podatnika rozliczać kwotę wolną w 2023 r.

Dlatego w poniższym wzorze umowy zlecenia trzeba zaznaczyć opcję 300 zł, 150 zł albo 100 zł (w zależności od wyboru zleceniobiorcy). Bez dokonania wyboru jest możliwa interpretacja przepisów mówiąca, że oświadczenie nie zostało skutecznie złożone bo płatnik nie ma prawa domniemywać za podatnika jaką kwotę ma stosować ze zbioru 300 zł, 150 zł albo 100 zł. 

wzór 2

Infor.pl

Czy ta forma wniosku dotyczy też kolejnych umów zlecenia?

Umowa zlecenia może obejmować okres np. 1 miesiąca. I potem być zastąpiona kolejną umową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po złożeniu przez zleceniodawcę oświadczenia o stosowaniu kwoty wolnej od podatku w pierwszej umowie, dotyczy ono kolejnych i całego 2023 r. (i lat kolejnych).

W celach informacyjnych można w tego typu umowie umieścić zdanie:

"Wniosek dotyczy kolejnych umów zlecenia zawieranych między jej stronami w 2023 r. i latach kolejnych". 

Minimalna stawka godzinowa od umowy zlecenia w 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. stawka ta wynosi 22,80 zł brutto za każdą godzinę wykonywania umowy zlecenia.

Natomiast od 1 lipca 2023 r. wynosi ona 23,50 zł brutto za godzinę.

Wzór 2023 r.: umowa zlecenia z oświadczeniem z PIT-2

Poniżej wzór w formacie Word do ściągnięcia:

UMOWA ZLECENIA 2023 r. z rozliczeniem kwoty wolnej od podatku

1. data i miejsce zawarcia umowy: ……………………………………….

2. okres obowiązywania umowy: ……………………………

3. okres wypowiedzenia umowy: ………………………………

4. strony umowy:

 • Zleceniobiorca

imię i nazwisko ......................

adres .........................

PESEL ..........................

numer konta bankowego ...........................

dane urzędu skarbowego zleceniobiorcy .................

 • Zleceniodawca ………………………………………….

nazwa firmy i NIP

adres                               

§ 1

Zleceniobiorca zobowiązuje się do dokonania z należytą starannością czynności:  …………………………………………………………………………………………………………………. w terminie do …………………………

§ 2

Zleceniobiorca może/nie może powierzyć zadanie wykonania umowy osobie trzeciej.

§ 3

Zleceniodawca wypłaci wynagrodzenie brutto w wysokości . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .zł (słownie ……………………………..) w terminie do .........

§ 4

Jako zleceniobiorca składam wniosek o zastosowanie przez zleceniodawcę jako płatnika kwoty wolnej od podatku do rozliczenia wynagrodzenia z umowy.

  1/12 kwoty zmniejszającej podatek (300 zł) albo 1/24 kwoty zmniejszającej podatek (150 zł), albo 1/36 kwoty zmniejszającej podatek (100 zł)

§ 5

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

podpis zleceniobiorcy                                                                                                                                                                          podpis zleceniodawcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA