REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy urzędy zatrudniające powyżej 120 pracowników mają obowiązek wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników?

Czy urzędy zatrudniające powyżej 120 pracowników mają obowiązek wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników?
Czy urzędy zatrudniające powyżej 120 pracowników mają obowiązek wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy dyrektor urzędu zatrudniający powyżej 120 pracowników musi w świetle najnowszej noweli do Kodeksu pracy wprowadzać prewencyjnie obowiązek kontroli trzeźwości pracowników i czy wobec tego powinien zakupić np. alkomat (a w przypadku innych substancji, np. testy narkotykowe)?

Czy urzędy zatrudniające powyżej 120 pracowników są zobowiązane do wprowadzenia kontroli ich trzeźwości? 

Ważne

Pracodawca nie ma obowiązku prawnego wprowadzania kontroli trzeźwości pracowników na podstawie nowych zasad wprowadzonych do Kodeksu pracy, jak również posiadać urządzeń do pomiaru trzeźwości. Pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości, ale jest to wyłącznie jego uprawnienie przyjmując, że kontrola taka byłaby niezbędna do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.

Podstawowym obowiązkiem każdego pracownika zatrudnionego zarówno w sektorze publicznym jak również prywatnym jest wykonywanie umówionej pracy pod kierownictwem pracodawcy na terenie zakładu pracy lub w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę. Aby w ogóle mówić o możliwości świadczenia pracy, pracownik musi przejawiać nie tylko wolę jej wykonywania ale również znajdować się w stanie gotowości do jej świadczenia. Gotowość do pracy należy rozumieć stan zarówno fizyczny, jak i psychiczny umożliwiający wykonywanie pracy sposób zarówno bezpieczny jak również pracy o należytej jakości i ilości. Stan gotowości do wykonywania pracy może ulegać zakłóceniom na skutek spożywania alkoholu, jak również substancji działających podobnie. Przez wiele lat pracodawcy nie mieli bezpośredniej możliwości weryfikowania trzeźwości pracowników z poziomu zakładu pracy. Sytuacja ta uległa jednak zmianie w związku z ustawą z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. 

Pracodawcy mogą mieć wątpliwości, czy ich obowiązkiem prawnym jest wprowadzenie kontroli trzeźwości, podjęcie tym samym stosownych regulacji zakładowych, jak również zakup urządzenia pomiarowego. Odnosząc się do powyższych dylematów należy zauważyć, że z konstrukcji nowych przepisów wynika, że pracodawca może, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia wprowadzić kontrolę trzeźwości. Skoro pracodawca może, to znaczy, że ma taką możliwość a nie obowiązek prawny. Tym samym należy przyjąć, że pracodawca nie ma obowiązku prawnego, czyli nie musi wprowadzać prewencyjnych kontroli trzeźwości pracowników, jak również dokonywać zakupu stosownych urządzeń pomiarowych. Powyższe zasady dotyczą również innych substancji działających podobnie do alkoholu.

Sebastian Kryczka, specjalista z zakresu prawa pracy

 

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA