| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Prawo wodne > System informacyjny gospodarowania wodami po 1 stycznia 2018 r.

System informacyjny gospodarowania wodami po 1 stycznia 2018 r.

System informacyjny gospodarowania wodami po 1 stycznia 2018 r. ma ułatwić działalność administracji samorządowej w zakresie ochrony środowiska oraz gospodarki wodnej.

Organy administracji publicznej, instytuty badawcze, a także zakłady oraz właściciele urządzeń wodnych zostaną zobowiązani do przekazywania informacji na temat zasobów wodnych. Dane trzeba będzie przekazywać do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Tak zakłada projekt rozporządzenia ministra środowiska w sprawie systemu informacyjnego gospodarowania wodami.

INFORAKADEMIA poleca: NOWE PRAWO WODNE 2017 – KOMPENDIUM OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW

Zgodnie z nim to PGW Wody Polskie będą prowadziły nowy system informacyjny. Za jego pomocą możliwe będzie m.in. wyszukiwanie, przeglądanie i wizualizacja mapowa zawartych w systemie wiadomości (w przypadku zbiorów danych przestrzennych). Pozwoli to na łatwiejszą analizę informacji o stanie wód w Polsce. W systemie będą zawarte m.in. wiadomości o obwodach rybackich, kąpieliskach czy wielkości poboru wód. Ministerstwo Środowiska przekonuje, że nowe rozwiązanie będzie miało pozytywny wpływ na działalność administracji rządowej i samorządowej w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także znacząco usprawni realizację zadań publicznych w kontekście potrzeb obywateli i przedsiębiorców (stworzenie systemu pochłonie 25,5 mln zł).

Resort pracuje też nad projektem rozporządzenia które określi, jakie dane z systemu informacyjnego gospodarowania wodami będą podlegać udostępnianiu, sposób ich udostępniania i ponownego wykorzystania oraz wysokość opłat. Za wgląd do informacji zawartych w nowym systemie trzeba będzie zapłacić od kilku do kilkuset złotych – w zależności od zakresu informacji.

Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

ⒸⓅ

Urszula Mirowska-Łoskot

urszula.mirowska@infor.pl

Etap legislacyjny

Projekt w trakcie konsultacji

Polecamy: Nowe Prawo wodne z uzasadnieniem rządowym (książka)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »