REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie od decyzji odmawiającej

Piotr Klepaczko
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorowi niezadowolonemu z decyzji odmawiającej udzielenia pozwolenia na budowę przysługuje prawo wniesienia odwołania.

REKLAMA

Odwołanie od decyzji odmawiającej udzielenia pozwolenia na budowę wnosi się w terminie 14 dni od daty jej doręczenia lub od ustnego ogłoszenia. Jeżeli decyzja została odebrana na poczcie, to termin ten biegnie od daty odbioru decyzji. Niedochowanie powyższego terminu powoduje niekorzystne skutki dla inwestora. Jeżeli odwołanie zostanie wniesione po terminie, to decyzja odmowna stanie się ostateczna, a organ odwoławczy nie będzie zobowiązany do merytorycznego jej rozpatrywania. Gdyby jednak niedochowanie terminu nastąpiło bez winy inwestora, np. ze względu na nagłą, obłożną chorobę, to inwestor może złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Taki wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od daty ustania przyczyny, z powodu której nie wniesiono odwołania w terminie, a więc np. od daty ustania choroby. Wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wnieść odwołanie od decyzji odmownej.

REKLAMA

Odwołanie wnosi się do organu odwoławczego, ale za pośrednictwem organu I instancji, który wydał decyzję odmowną. W I instancji sprawy o pozwolenie na budowę rozstrzyga starosta, zaś w miastach na prawach powiatu - prezydent miasta. Natomiast organem odwoławczym jest wojewoda. Chociaż więc w odwołaniu wskazuje się wojewodę jako organ odwoławczy, to odwołanie musi zostać złożone w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Warto pamiętać, że odwołanie można nadać listem poleconym na poczcie (jednak nie wysłać pocztą kurierską!). Wówczas data nadania listu decyduje o tym, czy odwołanie zostało wniesione w terminie.

REKLAMA

Kodeks postępowania administracyjnego oraz prawo budowlane nie określają treści odwołania od decyzji odmownej. Treść ta zależy od podstaw odmowy, które organ administracji wskazał w decyzji. Z odwołania musi wynikać, że inwestor nie jest zadowolony z decyzji odmownej. Sporządzając odwołanie, należy wszakże pamiętać, że organ I instancji nie może odmówić wydania pozwolenia na budowę, jeżeli inwestor spełnił wszystkie wymagania określone w prawie budowlanym.

Wymagania te dotyczą m.in. prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane; zgodności projektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo - w razie braku takiego planu - z decyzją o warunkach zabudowy; zgodności projektu zagospodarowania działki z przepisami; kompletności projektu budowlanego i posiadania wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń. Jeżeli więc mimo spełnienia przez inwestora wszystkich wymagań organ administracji odmówił wydania pozwolenia na budowę, to okoliczność ta powinna zostać podniesiona w odwołaniu.

Poza zarzutami merytorycznymi w odwołaniu można wskazać również na uchybienia formalne, np. na brak należytego uzasadnienia faktycznego i prawnego. Zarzut taki można podnieść wówczas, gdy decyzja lakonicznie wskazuje na to, że inwestor nie spełnił wymagań wynikających z prawa budowlanego, nie precyzując jednak, które konkretnie wymagania nie zostały spełnione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wyniku postępowania odwoławczego decyzja odmowna może zostać uchylona, a organ odwoławczy może wydać decyzję udzielającą pozwolenia na budowę lub przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Jeżeli w wyniku postępowania odwoławczego decyzja odmowna pozostanie w mocy, to wówczas inwestor będzie mógł złożyć skargę na decyzję organu odwoławczego do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji.

PIOTR KLEPACZKO

adwokat w kancelarii adwokackiej w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Amerykanie, Niemcy i Francuzi będą produkować amunicję na Ukrainie. Podpisano już umowy z ukraińskim rządem

Koncern zbrojeniowy ze Stanów Zjednoczonych Northrop Grumman zacznie produkcję amunicji na Ukrainie. Taką informacje przekazał ukraiński portal Militarnyj. To pierwsza taka umowa między ukraińskim rządem a amerykańską firmą produkującą broń.

Za małe podwyżki dla policjantów? Będzie jednak więcej na kontach niż 4,1%? Przecież w policji już dziś jest 15 000 wakatów

Już dziś jest w Policji 15 000 wakatów. Co się stanie z zainteresowaniem pracą policjanta w przypadku podniesienia mundurowym pensji w 2025 r. tylko o 4,1%. Tyle deklaruje rząd premiera D. Tuska dla całej budżetówki w 2025 r.

Czy nauczycielka teraz może przejść na emeryturę z ZUS już po ukończeniu 55. roku życia, na czym polega wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne choć formalnie emeryturą nie jest, w rzeczywistości pełni rolę wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Czy jednak wszyscy zatrudnieni w tym zawodzie mogą z takiego świadczenia z ZUS skorzystać, zy tylko gdy stracą pracę?

Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

REKLAMA

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

REKLAMA