REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie od decyzji odmawiającej

Piotr Klepaczko
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorowi niezadowolonemu z decyzji odmawiającej udzielenia pozwolenia na budowę przysługuje prawo wniesienia odwołania.

REKLAMA

Odwołanie od decyzji odmawiającej udzielenia pozwolenia na budowę wnosi się w terminie 14 dni od daty jej doręczenia lub od ustnego ogłoszenia. Jeżeli decyzja została odebrana na poczcie, to termin ten biegnie od daty odbioru decyzji. Niedochowanie powyższego terminu powoduje niekorzystne skutki dla inwestora. Jeżeli odwołanie zostanie wniesione po terminie, to decyzja odmowna stanie się ostateczna, a organ odwoławczy nie będzie zobowiązany do merytorycznego jej rozpatrywania. Gdyby jednak niedochowanie terminu nastąpiło bez winy inwestora, np. ze względu na nagłą, obłożną chorobę, to inwestor może złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Taki wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od daty ustania przyczyny, z powodu której nie wniesiono odwołania w terminie, a więc np. od daty ustania choroby. Wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wnieść odwołanie od decyzji odmownej.

REKLAMA

Odwołanie wnosi się do organu odwoławczego, ale za pośrednictwem organu I instancji, który wydał decyzję odmowną. W I instancji sprawy o pozwolenie na budowę rozstrzyga starosta, zaś w miastach na prawach powiatu - prezydent miasta. Natomiast organem odwoławczym jest wojewoda. Chociaż więc w odwołaniu wskazuje się wojewodę jako organ odwoławczy, to odwołanie musi zostać złożone w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Warto pamiętać, że odwołanie można nadać listem poleconym na poczcie (jednak nie wysłać pocztą kurierską!). Wówczas data nadania listu decyduje o tym, czy odwołanie zostało wniesione w terminie.

REKLAMA

Kodeks postępowania administracyjnego oraz prawo budowlane nie określają treści odwołania od decyzji odmownej. Treść ta zależy od podstaw odmowy, które organ administracji wskazał w decyzji. Z odwołania musi wynikać, że inwestor nie jest zadowolony z decyzji odmownej. Sporządzając odwołanie, należy wszakże pamiętać, że organ I instancji nie może odmówić wydania pozwolenia na budowę, jeżeli inwestor spełnił wszystkie wymagania określone w prawie budowlanym.

Wymagania te dotyczą m.in. prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane; zgodności projektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo - w razie braku takiego planu - z decyzją o warunkach zabudowy; zgodności projektu zagospodarowania działki z przepisami; kompletności projektu budowlanego i posiadania wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń. Jeżeli więc mimo spełnienia przez inwestora wszystkich wymagań organ administracji odmówił wydania pozwolenia na budowę, to okoliczność ta powinna zostać podniesiona w odwołaniu.

Poza zarzutami merytorycznymi w odwołaniu można wskazać również na uchybienia formalne, np. na brak należytego uzasadnienia faktycznego i prawnego. Zarzut taki można podnieść wówczas, gdy decyzja lakonicznie wskazuje na to, że inwestor nie spełnił wymagań wynikających z prawa budowlanego, nie precyzując jednak, które konkretnie wymagania nie zostały spełnione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wyniku postępowania odwoławczego decyzja odmowna może zostać uchylona, a organ odwoławczy może wydać decyzję udzielającą pozwolenia na budowę lub przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Jeżeli w wyniku postępowania odwoławczego decyzja odmowna pozostanie w mocy, to wówczas inwestor będzie mógł złożyć skargę na decyzję organu odwoławczego do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji.

PIOTR KLEPACZKO

adwokat w kancelarii adwokackiej w Warszawie

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Ratownik medyczny zrobi USG i poda leki na ciśnienie, przeciwpłytkowe i przeciwkrwotoczne. I pobierze wymaz na obecność grypy

  Nowelizacja rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego

  Zmiany na maturze: zwolnienie z opłat, przechowywanie protokołów, liczba członków komisji [projekt rozporządzenia]

  Nowy termin końcowy składania wniosku o zwolnienie z opłat, zmiany w komisjach i terminach przechowywania protokołów zbiorczych. I matura z łaciny oraz biznesu.

  Kto deklaruje przekazanie swojego ciała po śmierci do celów naukowych? "Ludzkiej anatomii nie da się odtworzyć na żadnym plastikowym modelu"

  Przekazanie zwłok po śmierci na cele dydaktyczne funkcjonuje w społecznej świadomości znacznie mniej, niż dawstwo narządów. Kto przekazuje swoje ciało po śmierci do celów naukowych? Dlaczego żaden model nie będzie tak doskonały jak ciało człowieka?  

  Połowa Polaków nie wie, gdzie wyrzucać elektrośmieci

  Czy Polacy potrafią prawidłowo zidentyfikować elektroodpad? Czy wiedzą, gdzie oddawać zużyte sprzęty? W teorii tak, w praktyce niekoniecznie. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.? [druk sejmowy nr 72]

  Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Projekt ustawy złożyli posłowie (druk sejmowy nr 72). I nie są to posłowie PIS, a mający większość posłowie KO i Polski 2050 - TD.

  Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

  O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

  Kiedy zgłosić się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

  Wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Przyczynia się do tego również nadmierna ekspozycja na ekrany oraz brak profilaktyki. Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.

  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  REKLAMA

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  REKLAMA