reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Zasada przyznawania dodatków w regulaminie

Zasada przyznawania dodatków w regulaminie

Rada miejska gminy nie ma upoważnienia do wskazywania okresów, za które nie przysługuje dodatek motywacyjny oraz dodatek funkcyjny dla nauczycieli.


STAN FAKTYCZNY

 

Rada miejska w swojej uchwale określiła regulamin wynagradzania nauczycieli i innych pracowników pedagogicznych szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest gmina. Wojewoda wielkopolski orzekł o nieważności niektórych przepisów tego regulaminu, ze względu na istotne naruszenie prawa.

 

UZASADNIENIE

 

W rozstrzygnięciu nadzorczym zakwestionowano kilka postanowień przedmiotowego regulaminu wynagradzania. Przykładowo, zdaniem wojewody, organ stanowiący może m.in. określać wyłącznie przesłanki uprawniające do określonych dodatków, ale nie posiada kompetencji do określenia okoliczności, w których podmiotowi uprawnionemu nie będzie dodatek przysługiwał. Dodatek, jeśli zostaje przyznany, jest integralną częścią wynagrodzenia nauczyciela, na co wskazuje art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela i przysługuje nauczycielowi wraz z wynagrodzeniem zasadniczym, a nadto staje się składnikiem wynagrodzenia i umowy o pracę. Zmiany wynagrodzenia na niekorzyść pracownika wymagają wypowiedzenia warunków pracy. Stąd wynika, że rada miejska gminy nie miała upoważnienia do wskazywania okresów, za które nie przysługuje dodatek motywacyjny oraz dodatek funkcyjny. Niestety, postanowienia takie znalazły się w zakwestionowanej uchwale.

W regulaminie wynagradzania, o którym mowa, rada miejska określiła również zasady przyznawania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych. Tymczasem z art. 30 ust. 6 pkt 1 w związku z art. 34 ust. 1 Karty Nauczyciela wynika, że nauczycielowi przysługuje dodatek za warunki pracy jedynie wówczas, gdy pracuje w trudnych lub uciążliwych warunkach. Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia został zniesiony na mocy art. 5 ustawy z 18 października 2006 r. o zmianie i uchyleniu niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U. nr 220, poz. 1600). Tak więc rada gminy nie ma upoważnienia do określania zasad przyznawania dodatku nieprzewidzianego przez przepisy prawne.

Z treści przepisu art. 54 ust. 1 i 3 Karty Nauczyciela wynika, iż prawo do dodatku mieszkaniowego przysługuje nauczycielom zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców. Tymczasem rada miejska przyznała dodatek mieszkaniowy wyłącznie nauczycielowi zatrudnionym na terenie wiejskim. Dokonane zatem przez radę miejską ograniczenie podmiotów uprawnionych do tego dodatku stanowi w ocenie wojewody istotne naruszenie przywołanego przepisu prawa.

SYGN. AKT NK.I-8.0911-191/08

ZBIGNIEW KORNAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


OFERTA SPECJALNA: Komplet VAT 2020. Komentarz z książką Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama