REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasada przyznawania dodatków w regulaminie

Zbigniew Kornat

REKLAMA

REKLAMA

Rada miejska gminy nie ma upoważnienia do wskazywania okresów, za które nie przysługuje dodatek motywacyjny oraz dodatek funkcyjny dla nauczycieli.

STAN FAKTYCZNY

REKLAMA

 

Rada miejska w swojej uchwale określiła regulamin wynagradzania nauczycieli i innych pracowników pedagogicznych szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest gmina. Wojewoda wielkopolski orzekł o nieważności niektórych przepisów tego regulaminu, ze względu na istotne naruszenie prawa.

 

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

REKLAMA

W rozstrzygnięciu nadzorczym zakwestionowano kilka postanowień przedmiotowego regulaminu wynagradzania. Przykładowo, zdaniem wojewody, organ stanowiący może m.in. określać wyłącznie przesłanki uprawniające do określonych dodatków, ale nie posiada kompetencji do określenia okoliczności, w których podmiotowi uprawnionemu nie będzie dodatek przysługiwał. Dodatek, jeśli zostaje przyznany, jest integralną częścią wynagrodzenia nauczyciela, na co wskazuje art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela i przysługuje nauczycielowi wraz z wynagrodzeniem zasadniczym, a nadto staje się składnikiem wynagrodzenia i umowy o pracę. Zmiany wynagrodzenia na niekorzyść pracownika wymagają wypowiedzenia warunków pracy. Stąd wynika, że rada miejska gminy nie miała upoważnienia do wskazywania okresów, za które nie przysługuje dodatek motywacyjny oraz dodatek funkcyjny. Niestety, postanowienia takie znalazły się w zakwestionowanej uchwale.

W regulaminie wynagradzania, o którym mowa, rada miejska określiła również zasady przyznawania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych. Tymczasem z art. 30 ust. 6 pkt 1 w związku z art. 34 ust. 1 Karty Nauczyciela wynika, że nauczycielowi przysługuje dodatek za warunki pracy jedynie wówczas, gdy pracuje w trudnych lub uciążliwych warunkach. Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia został zniesiony na mocy art. 5 ustawy z 18 października 2006 r. o zmianie i uchyleniu niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U. nr 220, poz. 1600). Tak więc rada gminy nie ma upoważnienia do określania zasad przyznawania dodatku nieprzewidzianego przez przepisy prawne.

Z treści przepisu art. 54 ust. 1 i 3 Karty Nauczyciela wynika, iż prawo do dodatku mieszkaniowego przysługuje nauczycielom zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców. Tymczasem rada miejska przyznała dodatek mieszkaniowy wyłącznie nauczycielowi zatrudnionym na terenie wiejskim. Dokonane zatem przez radę miejską ograniczenie podmiotów uprawnionych do tego dodatku stanowi w ocenie wojewody istotne naruszenie przywołanego przepisu prawa.

SYGN. AKT NK.I-8.0911-191/08

ZBIGNIEW KORNAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA