Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu regulamin. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące regulamin.
Regulamin korzystania z cmentarza komunalnego
Aktualizacja: 15.11.2019
Czy rada gminy może w regulaminie korzystania z cmentarza komunalnego postanowić, że administracja cmentarza nie odpowiada za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, działania czynników atmosferycznych, aktów wandalizmu oraz za kradzieże rzeczy pozostawionych bez nadzoru? »
Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminach
Aktualizacja: 21.08.2018
Zdaniem NSA rada gminy nie może określić w regulaminie czystości minimalnej ilości odpadów wytwarzanych odpadów na danej nieruchomości niezamieszkałej na potrzeby ustalenia minimalnej wielkość pojemników na te odpady. Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 14 czerwca 2018 roku (sygn. II OSK 1740/16) uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 14 kwietnia 2016 roku (sygn. II SA/Wr 872/15) oddalający skargę jednego z przedsiębiorców na uchwałę rady miasta w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie. »
Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców?
Aktualizacja: 06.04.2018
Zatrudniamy kilku kierowców samochodów osobowych. Chcemy w regulaminie jednostki samorządowej wprowadzić dla nich odrębne regulacje dotyczące czasu pracy. Czy jest to możliwe? Jaki byłby najlepszy system czasu pracy dla tych osób? »
Kiedy wprowadzenie zmian w regulaminie wynagradzania wymaga wypowiedzeń zmieniających?
Aktualizacja: 19.01.2018
Problem: W regulaminie wynagradzania mamy zapis o naliczaniu dodatku funkcyjnego jako procent najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Chcemy zmienić te zasady i wprowadzić naliczanie kwotowe, w taki sposób, aby stawki realnie się nie zmieniły (poszczególne kwoty byłyby wskazane w takiej samej wysokości jak te wynikające z wyliczenia procentowego, z uwzględnieniem zmiany wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego wprowadzonej nowelizacją rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). Czy dla takiej zmiany regulaminu konieczne są wypowiedzenia zmieniające? »
Regulamin organizacyjny starostwa - zmiany od 9 lipca 2015 r.
Aktualizacja: 09.07.2015
Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o samorządzie powiatowym. Regulamin organizacyjny starostwa będzie uchwalał zarząd, a nie rada powiatu. »
Regulamin organizacyjny starostwa uchwali zarząd
Aktualizacja: 24.04.2015
Nowela zakłada zmiany w zasadzie uchwalania regulaminu organizacyjnego starostwa powiatowego – przenosi ją z kompetencji rady powiatu na zarząd powiatu. »
Wyłączenie członka SKO po wniesieniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy
Aktualizacja: 01.12.2010
Wymogi formalne dotyczące składu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w postępowaniu z wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przez lata budziły sprzeczne interpretacje zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie. Tym razem ustawodawstwo podążyło w ślad za rozwiązaniami jakie ukształtowała praktyka. »
Pożyczka dla pracownika z Funduszu Świadczeń Socjalnych
Aktualizacja: 13.10.2010
Jedną z form prowadzonej działalności socjalnej jest udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. »
Regulamin wynagradzania pracowników administracyjnych szkoły
Aktualizacja: 08.09.2010
Czy zasady wynagradzania pracowników administracyjnych szkoły (niebędących nauczycielami) mogą być określone w regulaminie wynagradzania nauczycieli? Nasza szkoła jest szkołą podstawową. »
Struktura organizacyjna powiatu
Aktualizacja: 14.04.2010
Struktura organizacyjna powiatu wynika z przepisów prawa, jak również, z jego indywidualnych właściwości. »
Wynagrodzenia w samorządach - ramy prawne i praktyka
Aktualizacja: 06.10.2011
Obowiązująca od 1 stycznia 2009 r. nowa ustawa o pracownikach samorządowych zmieniła zasady ich wynagradzania. Pracodawcy zyskali w tym zakresie więcej swobody w porównaniu z regulacjami poprzedniej ustawy, co jednak nie oznacza, że system płacowy każdego urzędu stał się prostszy i przejrzystszy. »
Aktualizacja: 26.04.2010
Premiowanie nie jest odrębną formą wynagradzania, lecz stanowi uzupełniający element podstawowego systemu płac, a niekiedy wzmacnia ten system. Większość pracodawców uwzględnia premie w swoich zasadach wynagradzania jako element płacy pracownika, a w niektórych przypadkach nadaje jej znaczącą rolę. »
Co musi zawierać regulamin wynagradzania pracowników samorządowych
Aktualizacja: 19.05.2011
Termin na przygotowanie regulaminów wygradzania mija 2 lipca 2009 r. Muszą je opracować wszystkie jednostki, do których ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych. Warto więc wiedzieć, jakie są wymogi dotyczące treści regulaminu »
Zasada przyznawania dodatków w regulaminie
Aktualizacja: 05.05.2010
Rada miejska gminy nie ma upoważnienia do wskazywania okresów, za które nie przysługuje dodatek motywacyjny oraz dodatek funkcyjny dla nauczycieli. »
Wady prawne w regulaminach wynagradzania nauczycieli (4)
Aktualizacja: 26.04.2010
Skoro Karta Nauczyciela w sposób jednoznaczny reguluje kwestię terminu wypłaty składników wynagrodzenia, to nie można tego zagadnienia uznać za powierzone przez ustawodawcę do unormowania w regulaminie wynagradzania nauczycieli. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »