| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Krajowa Polityka Miejska – nowe otwarcie

Krajowa Polityka Miejska – nowe otwarcie

W Polsce od dłuższego czasu trwa debata na temat utworzenia specjalnej, wyodrębnionej polityki miejskiej rozumianej jako działanie skierowane wyłącznie do miast. Przyczynkiem do tego są prace nad nową perspektywą finansową Unii Europejskiej na lata 2014–2020.

Środowisko samorządowe, a zwłaszcza przedstawiciele władz miejskich i regionalnych, od dawna oczekiwało na propozycję założeń Krajowej Polityki Miejskiej (dalej: KPM). Oficjalnie dokument ten zaprezentowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Najważniejsze wyzwania

Przedstawiony dokument zawiera propozycję zasad, celów oraz narzędzi realizacji KPM. Wskazano w nim także najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoją polskie miasta. Zdaniem autorów dokumentu są to m.in.:

● wykorzystanie potencjału głównych ośrodków miejskich i ich obszarów funkcjonalnych do kreowania wzrostu i zatrudnienia oraz zdynamizowania rozwoju kraju,

● przeciwdziałanie degradacji społeczno-gospodarczej i przestrzennej obszarów zurbanizowanych,

● poprawa ładu przestrzennego na obszarach miejskich i powstrzymanie żywiołowej suburbanizacji,

● wyzwania horyzontalne, które w specyficzny sposób ujawniają się w miastach,

● infrastruktura transportowa, w tym transport publiczny na obszarach miejskich,

● stały monitoring zjawisk społeczno-przestrzennych w obszarach miejskich.

Przedstawiony katalog wyzwań pokazuje, z jak skomplikowanymi problemami mamy do czynienia w przypadku zarządzania miastami. Warto podkreślić, że większość z nich zdecydowanie wykracza ponad granice administracyjne jednostek samorządu terytorialnego. Dynamika rozwoju gospodarczego powoduje bowiem, że zasadniczy podział terytorialny państwa nie nadąża za wskazanymi problemami. Konieczne są zatem nowe narzędzia zarządzania publicznego.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »