| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie może odmówić stosowania przepisu

Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie może odmówić stosowania przepisu

Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie może odmówić zastosowania przepisu rozporządzenia, nawet jeżeli uzna, że jest on niezgodny z ustawą, na podstawie której wydano akt wykonawczy - orzekł NSA.

Na jakiej podstawie musi orzekać Samorządowe Kolegium Odwoławcze?

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 26 czerwca 2014 r., sygn. akt I OSK 2915/12 (G.Prawna 2014/123/5) stwierdził, iż: „Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie może odmówić zastosowania przepisu rozporządzenia, nawet jeżeli uzna, że jest on niezgodny z ustawą, na podstawie której wydano akt wykonawczy.”

Wynika z powyższego, iż SKO zobowiązane jest orzekać na podstawie przepisów, które w jej ocenie są sprzeczne z aktem wyższego rzędu, tj. ustawą, ratyfikowaną umową międzynarodową, czy nawet Konstytucją RP. Wyżej cytowane orzeczenie w sposób znaczący ogranicza kognicję SKO, tj. jej możliwość orzekania. Dodatkowo w moim przekonaniu jest sprzeczne z zasadą praworządności. SKO działa wyłącznie w granicach i na podstawie prawa. Jednakże zmuszona jest stosować przepisy, które winny być usunięte z obrotu prawnego, gdyż są sprzeczne z aktem prawnym wyższego rzędu.

Autor: Przemysław Naworol - aplikant adwokacki

Zobacz również: Decyzja o warunkach zabudowy w postępowaniu odwoławczym

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »