reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Oświadczenia majątkowe w nowej elektronicznej wersji

Oświadczenia majątkowe w nowej elektronicznej wersji

Miejsce tradycyjnych oświadczeń majątkowych mają zająć e-oświadczenia. Projekt ustawy o oświadczeniach majątkowych składanych przez osoby pełniące funkcje publiczne już w tym miesiącu ma trafić do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Akt ten ta ma uporządkować obecny stan prawny oraz zapewnić spójność i jednolitość zasad składania i kontroli oświadczeń.

Dotychczas osoby pełniące funkcje publiczne składały oświadczenia majątkowe w formie papierowej, które były wypełnianie ręcznie, a następnie skanowane i umieszczane na stronie BIP. Jak trafnie podnosili np. eksperci Fundacji Batorego taka forma znacznie ogranicza możliwość ich weryfikacji i kontroli społecznej. Częstokroć informacje tam zamieszczone były bardzo trudne do odczytania bądź zupełnie nieczytelne

Nowa wersja, e-oświadczenia wychodzi naprzeciw postulatom organizacji społecznych i takich organów jak np. CBA, pozwala na realizację zasady jawności oraz przyczynia się do zwiększenia ich antykorupcyjnej roli.

Zmiana nie tylko wprowadza nową formę składania oświadczeń majątkowych, ale doprecyzowuje również ich treść i zakres. Wprowadzony ma być również skuteczny mechanizm kontroli oraz proporcjonalne sankcje związane z niezłożeniem obowiązkowego oświadczenia czy też podaniem w  nim nieprawdy. Wszystkie te zmiany, bardziej lub mniej rewolucyjne, mają spowodować, że e-oświadczenia staną się rzetelnym i wartościowym źródłem informacji o osobach pełniących funkcje publiczne dla obywateli.

Zobacz również: Oświadczenia majątkowe - najczęstsze błędy

Jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej, istotą projektu ustawy i jego jednym z nadrzędnych celów jest kompleksowa regulacja. Akt ten ma obejmować szeroki zakres podmiotowy, wskazywać zakres informacji niezbędnych do wskazania w oświadczeniu majątkowym oraz określać system sankcji i kontroli z zachowaniem pewnej odmienności związanej z różnicami w pełnionych funkcjach publicznych.

Choć nowa ustawa ma być kompleksową regulacją, to jednak nadal problematyczną pozostaje  kwestia publikacji oświadczeń. Tak jak uprzednio, mają być one zawieszane na stronach różnych organów, co nadal nie ułatwia ich weryfikacji, a w szczególności zestawienia i porównania. Należałoby zadać sobie pytanie, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie jednego serwisu gromadzącego wszystkie dane?

Projekt ustawy choć innowacyjny i zawierający znaczną ilość nowatorskich rozwiązań nadal zdaje się nie rozwiązywać w zupełności problemu pełnej realizacji zasady jawności i efektywnej społeczne kontroli. W związku z tym, że regulacja ta mogłaby naruszać prawo do prywatności osób pełniących funkcję publiczne, prawdopodobnie projektem zajmie się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Polecamy: Newsletter

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama