REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenia majątkowe w nowej elektronicznej wersji

Joanna Pióro
Tradycyjne oświadczenia majątkowe zastąpią e-oświadczenia
Tradycyjne oświadczenia majątkowe zastąpią e-oświadczenia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Miejsce tradycyjnych oświadczeń majątkowych mają zająć e-oświadczenia. Projekt ustawy o oświadczeniach majątkowych składanych przez osoby pełniące funkcje publiczne już w tym miesiącu ma trafić do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Akt ten ta ma uporządkować obecny stan prawny oraz zapewnić spójność i jednolitość zasad składania i kontroli oświadczeń.

Dotychczas osoby pełniące funkcje publiczne składały oświadczenia majątkowe w formie papierowej, które były wypełnianie ręcznie, a następnie skanowane i umieszczane na stronie BIP. Jak trafnie podnosili np. eksperci Fundacji Batorego taka forma znacznie ogranicza możliwość ich weryfikacji i kontroli społecznej. Częstokroć informacje tam zamieszczone były bardzo trudne do odczytania bądź zupełnie nieczytelne

REKLAMA

Nowa wersja, e-oświadczenia wychodzi naprzeciw postulatom organizacji społecznych i takich organów jak np. CBA, pozwala na realizację zasady jawności oraz przyczynia się do zwiększenia ich antykorupcyjnej roli.

Zmiana nie tylko wprowadza nową formę składania oświadczeń majątkowych, ale doprecyzowuje również ich treść i zakres. Wprowadzony ma być również skuteczny mechanizm kontroli oraz proporcjonalne sankcje związane z niezłożeniem obowiązkowego oświadczenia czy też podaniem w  nim nieprawdy. Wszystkie te zmiany, bardziej lub mniej rewolucyjne, mają spowodować, że e-oświadczenia staną się rzetelnym i wartościowym źródłem informacji o osobach pełniących funkcje publiczne dla obywateli.

Zobacz również: Oświadczenia majątkowe - najczęstsze błędy

REKLAMA

Jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej, istotą projektu ustawy i jego jednym z nadrzędnych celów jest kompleksowa regulacja. Akt ten ma obejmować szeroki zakres podmiotowy, wskazywać zakres informacji niezbędnych do wskazania w oświadczeniu majątkowym oraz określać system sankcji i kontroli z zachowaniem pewnej odmienności związanej z różnicami w pełnionych funkcjach publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choć nowa ustawa ma być kompleksową regulacją, to jednak nadal problematyczną pozostaje  kwestia publikacji oświadczeń. Tak jak uprzednio, mają być one zawieszane na stronach różnych organów, co nadal nie ułatwia ich weryfikacji, a w szczególności zestawienia i porównania. Należałoby zadać sobie pytanie, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie jednego serwisu gromadzącego wszystkie dane?

Projekt ustawy choć innowacyjny i zawierający znaczną ilość nowatorskich rozwiązań nadal zdaje się nie rozwiązywać w zupełności problemu pełnej realizacji zasady jawności i efektywnej społeczne kontroli. W związku z tym, że regulacja ta mogłaby naruszać prawo do prywatności osób pełniących funkcję publiczne, prawdopodobnie projektem zajmie się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Polecamy: Newsletter

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  REKLAMA

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  REKLAMA

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA