Gmina zaskarży decyzję SKO do sądu administracyjnego od 1 stycznia 2021 r.
17 cze 2019
Od 1 stycznia 2021 r. gminy będą mogły zaskarżać do sądu administracyjnego – w sprawach podatkowych, w których wójt (burmistrz, prezydent miasta) orzekał w I instancji - decyzje samorządowych kolegiów odwoławczych. Zmiana ma być wprowadzona ustawą zawierającą przepisy wprowadzające nową Ordynację podatkową[1].
Wyłączenie członka organu kolegialnego
07 mar 2017
Organy administracji publicznej mają działać w sposób budzący zaufanie obywateli. Z uwagi na to, w pewnych sytuacjach, nie jest właściwe aby członek organu kolegialnego brał udział w postępowaniu. Przesłanki do wyłączenia członka organu kolegialnego opisane są w Kodeksie postępowania administracyjnego (dalej: KPA).
Podmioty uprawnione do wniesienia skargi do WSA
28 lut 2017
Prawo administracyjne przyznaje obywatelowi szereg środków odwoławczych od decyzji organów administracji publicznej. Jednym z tych środków jest skarga do WSA. Zasady wniesienia skargi reguluje ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: p.p.s.a).
Postępowanie administracyjne - orzekanie w sposób reformatoryjny przez organy odwoławcze
02 gru 2016
Postępowania administracyjne mogą się toczyć przez wiele lat, wędrując niekiedy nawet po kilka razy między pierwszą i drugą instancją. Tymczasem wiele z nich powinno być rozstrzygane co do meritum przez SKO, a nie krążyć między instancjami.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie może odmówić stosowania przepisu
03 wrz 2014
Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie może odmówić zastosowania przepisu rozporządzenia, nawet jeżeli uzna, że jest on niezgodny z ustawą, na podstawie której wydano akt wykonawczy - orzekł NSA.