reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Jak ustalić nauczycielowi pracowniczy staż pracy

Jak ustalić nauczycielowi pracowniczy staż pracy

Nauczycielka dostarczyła zaświadczenie dotyczące okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, okresów podlegających zaliczeniu oraz wysokość opłaconych składek z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Z tego zaświadczenia wynika, że nauczycielka podlegała ubezpieczeniu w okresie od 09.06.1994 r. do 30.09.2000 r. i od 01.09.2004 r. do nadal oraz że w okresie od 01.01.1994 r. do 2000 r. (za 3 kwartały) zostały odprowadzone składki. Ponadto posiadamy zaświadczenie z Urzędu Miasta i Gminy, które potwierdza fakt posiadania gospodarstwa rolnego od czerwca 1993 r. do nadal. Powierzchnia tego gospodarstwa rolnego wynosi 1,6015 ha fiz.

Czy na podstawie przedłożonych dokumentów możemy zaliczyć Pani pracę w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (w tym do nagrody jubileuszowej) na podstawie ustawy z 20.07.1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. z 1990 r. Nr 54, poz. 310)? Pani ta jest zatrudniona na stanowisku nauczyciela od 01.09.2000 r.

Tak, w przedstawionym stanie faktycznym do pracowniczego stażu pracy można zaliczyć okres od 9 czerwca 1994 r. do 31 sierpnia 2000 r. Dokumentem niezbędnym do takiego zaliczenia jest zaświadczenie Urzędu Miasta i Gminy, które potwierdza fakt posiadania gospodarstwa rolnego od czerwca 1993. Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do ogólnego stażu pracy jest bowiem możliwe tylko w trzech przypadkach, o których mówi ustawa z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Do stażu wlicza się pracę w gospodarstwie rolnym:

przypadająca na okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem.
przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Aby pracodawca zaliczył do stażu pracy lata prowadzenia lub pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, pracownik musi przedłożyć mu stosowne zaświadczenie, które, na jego wniosek, wyda mu właściwy urząd gminy.

W przypadku, gdy organ nie będzie dysponował dokumentami, które umożliwią wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w gospodarstwie. Wówczas przepisy ustawy dopuszczają udowodnione tej pracy w oparciu o zeznania co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

Podstawa prawna:

Art. 1, 3 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U z 1990 r. nr 54, poz. 310 ).

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama