| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Kiedy nauczycielowi przysługuje urlop dla poratowania zdrowia

Kiedy nauczycielowi przysługuje urlop dla poratowania zdrowia

Jestem nauczycielem placówki nieferyjnej i od 1 maja 2015 r. zgodnie z orzeczeniem lekarskim powinnam powstrzymać się od pracy w celu poratowania zdrowia przez okres 6 miesięcy. Dyrektor szkoły poinformował mnie, że nie mam prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, gdyż zmieniły się przepisy w tym zakresie i wymagany okres zatrudnienia uprawniający do skorzystania z tego urlopu wynosi 7 lat zatrudnienia w pełnym wymiarze. Czy tak jest w rzeczywistości?

Tak, w świetle orzeczenia Sądu Najwyższego oraz stanowiska Ministerstwa Edukacji Narodowej decyzję dyrektora w sprawie odmowy udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia należy uznać za prawidłową. W tej kwestii istniały rozbieżności w zakresie interpretacji art. 73 ustawy Karta Nauczyciela. Sad Najwyższy uznał w wyroku z 13 grudnia 2012 r. (sygn. II PK 137/2012) , że nauczyciel powinien pracować przez 7 lat w pełnym wymiarze zajęć, aby nabyć prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Ministerstwa Edukacji Narodowej również prezentuje taki pogląd uznając, że urlopu dla poratowania zdrowia można udzielić nauczycielowi, jeżeli w momencie jego udzielenia, jak i w okresie 7 lat bezpośrednio przed jego rozpoczęciem nauczyciel był zatrudniony w szkole w pełnym wymiarze zajęć.

Zobacz również: Pełnienie obowiązków dyrektora szkoły przed konkursem

Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje wyłącznie nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku, gdy okres niezdolności do pracy i urlopu trwa dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres zatrudnienia w szkole ulega przedłużeniu.

Podstawa prawna:

Art. 73 ustawy Karta Nauczyciela (tj. Dz. U. z 2104 r., poz. 191)

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Oświata

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »