reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Ile urlopu przysługuje nauczycielowi oddziału przedszkolnego

Ile urlopu przysługuje nauczycielowi oddziału przedszkolnego

Czy nauczyciele zatrudnieni w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej mają prawo podobnie jak nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach publicznych do 35 dni urlopu wypoczynkowego rocznie ustalonego w planie urlopów?

W tej kwestii nie ma jednoznacznego stanowiska. Jednak obowiązujące przepisy nie pozwalają na przyjęcie, że tej grupie nauczycieli szkół przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni. Należy pamiętać, że oddział przedszkolny, który utworzono w szkole podstawowej stanowi specyficzną jednostkę organizacyjną tej szkoły, a nie przedszkola. Tak więc, nauczyciel oddziału przedszkolnego zatrudniony w szkole podstawowej jest nauczycielem szkoły podstawowej ze wszelkimi konsekwencjami, w tym również prawem do urlopu wypoczynkowego w czasie ferii letnich i zimowych. Zgodnie z treścią art. 3 Kodeksu pracy pracodawcą dla nauczyciela oddziału przedszkolnego jest szkoła podstawowa, gdyż z nią powinien nawiązać stosunek pracy. Z obecnego stanu prawnego wynika, że zmiany w organizacji nauczania przedszkolnego nie spowodowały zmian w statusie prawnym nauczycieli tych oddziałów. Ze względu na brak stosownych regulacji w obowiązującym prawie nie jest możliwe traktowanie oddziałów przedszkolnych jako części przedszkola funkcjonującego w szkole.

Zobacz również: Kiedy należy się dodatek funkcyjny dla opiekuna nad nauczycielem kontraktowym

Brak jest również podstaw prawnych do zróżnicowania pozycji nauczyciela realizującego program szkoły podstawowej i nauczyciela prowadzącego zajęcia w oddziale przedszkolnym tej szkoły.

Niejednolitość poglądów w tym zakresie wynika przede wszystkim z niejasnego statusu prawnego tych jednostek. Obecnie oddział przedszkolny w szkole podstawowej, tak samo jak przedszkole, funkcjonuje przez cały rok szkolny, również w okresie ferii zimowych i letnich. Powoduje to jednak wiele problemów natury organizacyjnej, gdyż szkoły podstawowe to placówki feryjne.

Podstawa prawna:

Art. 67 ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U z 2014 r. poz. 191)

Art. 3 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Art. 6, 14, 14a, i 42 ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama