| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Kiedy należy się dodatek funkcyjny dla opiekuna nad nauczycielem kontraktowym

Kiedy należy się dodatek funkcyjny dla opiekuna nad nauczycielem kontraktowym

Proszę o poradę prawną w sprawie dodatku funkcyjnego dla opiekuna stażu w czasie nieobecności nauczyciela kontraktowego odbywającego staż.

Nauczyciel mianowany sprawuje funkcję opiekuna stażu nad nauczycielem kontraktowym, który ubiega się o awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego i otrzymuje z tego tytułu dodatek w wysokości 40 zł miesięcznie. Od 2.09.2014 r. nauczyciel kontraktowy jest na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (ciąża) i prawdopodobnie okres nieobecności przedłuży się do co najmniej 1 roku. Czy w tym wypadku nauczycielowi mianowanemu sprawującemu funkcję opiekuna stażu można zawiesić wypłatę dodatku i na jakiej podstawie prawnej?

O możliwości wypłaty dodatku funkcyjnego dla opiekuna stażysty decydować będą zapisy regulaminu wynagradzania obowiązującego w danej placówce. Wysokość dodatku funkcyjnego oraz szczegółowe warunki jego przyznawania określa organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego w regulaminie wynagradzania ustalanym na podstawie art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela.

Zobacz również: Alternatywne źródła finansowania zadań oświatowych

Dodatek funkcyjny jest przyznawany nauczycielowi za wykonywanie dodatkowych obowiązków związanych z powierzonym stanowiskiem lub funkcją.

Jeżeli w regulaminie są zapisy, że dodatek funkcyjny przysługuje w okresie faktycznego wykonywania zadań opiekuna stażu, wówczas w okresie nieobecności nauczyciela kontraktowego opiekunowi stażu nie będzie przysługiwał dodatek z tego tytułu. Przy braku takiego zapisu opiekunowi stażu należy wypłacać dodatek funkcyjny również w czasie nieobecności nauczyciela kontraktowego.

Podstawa prawna:

Art. 30 ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Oświata

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »