reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Kiedy należy się dodatek funkcyjny dla opiekuna nad nauczycielem kontraktowym

Kiedy należy się dodatek funkcyjny dla opiekuna nad nauczycielem kontraktowym

Proszę o poradę prawną w sprawie dodatku funkcyjnego dla opiekuna stażu w czasie nieobecności nauczyciela kontraktowego odbywającego staż.

Nauczyciel mianowany sprawuje funkcję opiekuna stażu nad nauczycielem kontraktowym, który ubiega się o awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego i otrzymuje z tego tytułu dodatek w wysokości 40 zł miesięcznie. Od 2.09.2014 r. nauczyciel kontraktowy jest na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (ciąża) i prawdopodobnie okres nieobecności przedłuży się do co najmniej 1 roku. Czy w tym wypadku nauczycielowi mianowanemu sprawującemu funkcję opiekuna stażu można zawiesić wypłatę dodatku i na jakiej podstawie prawnej?

O możliwości wypłaty dodatku funkcyjnego dla opiekuna stażysty decydować będą zapisy regulaminu wynagradzania obowiązującego w danej placówce. Wysokość dodatku funkcyjnego oraz szczegółowe warunki jego przyznawania określa organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego w regulaminie wynagradzania ustalanym na podstawie art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela.

Zobacz również: Alternatywne źródła finansowania zadań oświatowych

Dodatek funkcyjny jest przyznawany nauczycielowi za wykonywanie dodatkowych obowiązków związanych z powierzonym stanowiskiem lub funkcją.

Jeżeli w regulaminie są zapisy, że dodatek funkcyjny przysługuje w okresie faktycznego wykonywania zadań opiekuna stażu, wówczas w okresie nieobecności nauczyciela kontraktowego opiekunowi stażu nie będzie przysługiwał dodatek z tego tytułu. Przy braku takiego zapisu opiekunowi stażu należy wypłacać dodatek funkcyjny również w czasie nieobecności nauczyciela kontraktowego.

Podstawa prawna:

Art. 30 ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama