reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Na jakim koncie ewidencjonować składki na rzecz stowarzyszeń gminnych

Na jakim koncie ewidencjonować składki na rzecz stowarzyszeń gminnych

Gmina przystąpiła do stowarzyszenia gmin, na rzecz którego ma uiszczać kwartalne składki. Na jakim koncie należy ująć rozrachunki z tytułu tych składek - na koncie dotyczącym rozrachunków z budżetami, czy dotyczącym pozostałych rozrachunków publicznoprawnych?

Żadne konto zasugerowane w pytaniu nie jest właściwe do ewidencji rozrachunków z tytułu składek wynikających z przystąpienia gminy do stowarzyszenia. Składki takie nie są daninami publicznymi, czyli obowiązkowymi świadczeniami pieniężnymi ponoszonymi przez gminę na podstawie ustaw w celu zgromadzenia środków publicznych na finansowanie zadań publicznych, dlatego nie mogą być ewidencjonowane ani na koncie 225 "Rozrachunki z budżetami", ani na koncie 229 "Pozostałe rozrachunki publicznoprawne". Jako dobrowolne świadczenia na rzecz stowarzyszenia gmin powinny być ewidencjonowane na koncie 240 "Pozostałe rozrachunki", ponieważ konto to, zgodnie z pkt. 42 załącznika nr 3 do rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont, służy do ewidencjonowania rozrachunków nieobjętych ewidencją na kontach 201-234.

Podstawa prawna:

§ 14 pkt. 42 załącznika nr 3 do rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2013 r. poz. 289)

Oprac. Izabela Motowilczuk

Polecamy serwis: Finanse

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama