| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Ewidencja środków pozostałych na wydzielonym rachunku

Ewidencja środków pozostałych na wydzielonym rachunku

Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa odprowadzenia środków pozostałych na wydzielonym rachunku bankowym i rozliczenie wyniku finansowego w jednostce oświatowej?

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych w art. 223 zezwala samorządowym jednostkom oświatowym na gromadzenie, na wyodrębnionym rachunku bankowym, dochodów z takich źródeł, jak:

● spadki,

● darowizny,

● odszkodowania za utracone lub uszkodzone mienie będące w zarządzie albo użytkowaniu jednostki.

Jednocześnie ustawa zobowiązuje samorządy do uregulowania w drodze uchwały zasad gromadzenia dochodów, w tym wskazania źródeł dochodów, a także określenia rodzajów wydatków, które będą tymi dochodami finansowane.

Zobacz serwis: Finanse

W przypadku gdy na dzień 31 grudnia roku budżetowego na rachunku bankowym dochodów pozostaną niewykorzystane środki finansowe, jednostka oświatowa zobowiązana jest przekazać je na rachunek budżetu organu prowadzącego. Operacja ta musi być przeprowadzona najpóźniej do dnia 5 stycznia następnego roku.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że:

● środki pozostałe na dzień 31 grudnia na rachunku bankowym dochodów należy wykazać w bilansie po stronie pasywów, w poz. A.III. „Nadwyżka środków obrotowych” ze znakiem „–” oraz w poz. C.II.2 „Zobowiązania wobec budżetów” (patrz: wzór 1). Natomiast w załączniku do bilansu „Zestawienie zmian funduszu” – w poz. IV „Nadwyżka dochodów jednostek budżetowych, nadwyżka środków obrotowych samorządowych zakładów budżetowych” (patrz: wzór 2);

● w następnym roku budżetowym kwota przekazana na rachunek budżetu organu prowadzącego wykazana będzie w sprawozdaniu Rb-34S po stronie wydatków z § 240 „Wpłata do budżetu pozostałości środków finansowych gromadzonych na wydzielonym rachunku jednostki budżetowej” zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Zobacz serwis: Oświata

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Ewidencja środków pozostałych na wydzielonym rachunku

Publikacja zawiera schemat ewidencji księgowej oraz wzory ujęcia środków pozostałych na rachunku bankowym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »