Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej. Kiedy nabór wniosków o dopłaty?
REKLAMA
REKLAMA
Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 to unijne przepisy dot. wspólnej polityki rolnej. Podstawą prawną do ich wdrożenia w Polsce jest ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 8 lutego 2023 r. Aktualnie w ministerstwie rolnictwa trwają końcowe prace nad szczegółowymi przepisami oraz wytycznymi dotyczącymi wdrożenia PS WPR.
REKLAMA
Resort rolnictwa przygotowuje rozporządzenia
REKLAMA
Resort rolnictwa przygotował m.in. projekty dwudziestu rozporządzeń, których wydanie jest niezbędne w celu rozpoczęcia naboru wniosków. Wydanie tych rozporządzeń stanowi końcowy etap prac legislacyjnych związanych z przygotowaniem do realizacji Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027.
Dostosowując przepisy krajowe do nowych rozwiązań UE, wdrożono szczególne rozwiązanie umożliwiające dokonanie zmian we wniosku o przyznanie płatności, w przypadku gdy ARiMR poinformowała rolnika o wykrytych nieprawidłowościach. W takiej sytuacji rolnik będzie mógł zmienić wniosek do 15 września danego roku. Jednocześnie jest możliwość wycofania wniosku o przyznanie pomocy, można będzie dokonać w każdym czasie, lecz nie później niż do dnia wydania decyzji w sprawie o przyznanie pomocy.
Jak złożyć wniosek o przyznanie pomocy
Wnioski będą przyjmowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa drogą elektroniczną od 15 marca do 15 maja br. W przepisach przewidziano możliwość wydłużenia podstawowego terminu składania wniosków o przyznanie płatności i zmian do tych wniosków.
Na jednym formularzu będzie można składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich, w tym 13 płatności związanych z produkcją oraz ekoschematów. Można także ubiegać się o przejściowe wsparcie krajowe, finansowane z budżetu krajowego, w formie: uzupełniającej płatności podstawowej oraz płatności do tytoniu. Ponadto można wnioskować o płatności w ramach II filara WPR, tj.:
- płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne (7 interwencji),
- płatności ONW,
- płatności ekologiczne,
- premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych oraz
- dopłaty w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, ONW, ekologiczne, premie zalesieniowe).
(PAP)
autor: Anna Wysoczańska
REKLAMA
REKLAMA