REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rolnicy nie będą objęci ochroną jak konsumenci. Chodzi o likwidację ochrony konsumenckiej w przypadku kredytów udzielanych rolnikom na ich działalność gospodarczą

Kredyty dla rolników - dwa projekty ustaw

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty dla rolników. Sejm skierował do komisji rolnictwa dwa projekty ustaw, których celem jest wyjęcie spod ochrony ustawy o kredycie konsumenckim finansowania dla rolników prowadzących gospodarstwa rolne.

Kredyty dla rolników - dwa projekty ustaw

W dniu 7 marca w Sejmie odbyło się czytanie dwóch projektów ustaw, dotyczących kredytów dla rolników – chodzi o poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz o rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Oba projekty ustaw zostały skierowane do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

REKLAMA

Zarówno projekt poselski, jak i projekt rządowy mają ten sam cel – chodzi o likwidację ochrony konsumenckiej w przypadku kredytów udzielanych rolnikom na ich działalność gospodarczą.

REKLAMA

„Włączenie rolników, zwłaszcza gospodarstw towarowych, pod ochronę konsumencką miało miejsce rok temu, w kwietniu 2023 r. Wówczas to +wrzutką+ poselską do ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej rolników uznano za konsumentów, choć cały czas byli taką ochroną objęci, kiedy zawierali pożyczki na sprzęt AGD. W efekcie od 7 stycznia mamy sytuację, w której gospodarstwa rolne są pozbawione dostępu do finansowania w 70 proc. w bankach spółdzielczych i w 30 proc. w bankach komercyjnych. Banki wstrzymały akcję kredytową, bo musiałyby udzielać kredytów po znacznie wyższych kosztach niż do tej pory” – powiedział poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Trzeciej Drogi Marek Sawicki, który w imieniu wnioskodawców przedstawił projekt ustawy. Sawicki podkreślił, że obecnie również w przypadku kredytów preferencyjnych dla rolników występują ograniczenia.

Wiceminister finansów Jurand Drop, który przedstawiał projekt rządowy, stwierdził, że ma on ten sam cel co projekt poselski – utrzymanie ciągłości finansowania działalności rolniczej. „Wiele organizacji rolniczych oraz bankowych, zwłaszcza banków spółdzielczych, wskazywało, że objęcie rolników ochroną jak konsumentów doprowadziło do ograniczenia finansowania produkcji rolniczej przez wzrost jego kosztów, wzrost biurokracji oraz nieuwzględnienie specyfiki kredytów ze wsparciem publicznym, czego skutkiem jest ograniczenie przyjmowania przez banki wniosków kredytowych. Rządowy projekt proponuje zmiany przy zachowani racjonalnej ochrony rolników w roli konsumentów” – powiedział wiceminister Jurand Drop.

Wyjęcie kredytów udzielanych rolnikom prowadzących działalność gospodarczą spod ustawy o kredycie konsumenckim

REKLAMA

Rządowy projekt zmierza do wyjęcia kredytów udzielanych rolnikom prowadzących działalność gospodarczą spod ustawy o kredycie konsumenckim, a także do wykreślenia z Kodeksu Cywilnego zapisów, na mocy których do rolników stosuje się ochronę przed niedozwolonymi postanowieniami umownymi. W uzasadnieniu wskazano, że to rozwiązanie nie uwzględnia specyfiki kredytów preferencyjnych, gdzie wiele zapisów wynika z regulacji programów, w ramach których udzielane jest wsparcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei projekt poselski nie tylko zawiera zapisy, które są w projekcie rządowym, ale także likwiduje ochronę rolników na podstawie ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej – w zakresie dotyczącym właśnie pożyczki lombardowej udzielanej rolnikom. Poza tym w projekcie poselskim proponuje się wykreślenie zapisów, na mocy których do pożyczek dla rolników stosuje się ograniczenia wysokości kosztów kredytów, wynikające z ustawy antylichwiarskiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA