REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o dofinansowanie z Funduszy Europejskich - jak złożyć?

Jak prawidłowo złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich 2021-2027?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak prawidłowo złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich 2021-2027?

Od poprawnie złożonego wniosku o dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich zależy, czy wnioskodawca zostanie objęty wsparciem, o które się ubiega. Warto więc zapoznać się z procedurą składania wniosków za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na dofinansowanie projektów w ramach Funduszy Europejskich 2021 – 2027.

REKLAMA

Wnioski w ramach Funduszy Europejskich (FENG i FEPW) - procedura składania, system LSI

REKLAMA

Procedura składania wniosków w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) oraz Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW) jest jednakowa. Przed przystąpieniem do wnioskowania, warto zastanowić się nad kształtem swojego projektu oraz sprawdzeniem, czy możliwe jest uzyskanie dofinansowania na założone cele. Na tym etapie istotne jest dopasowanie projektu do określonego działania w programie, a także sprawdzenie harmonogramu oraz szczegółowych warunków naboru. Niezbędne jest zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz kryteriami, które jasno określają istotne elementy składanego wniosku.

Wnioski dotyczące FENG i FEPW składa się za pomocą systemu LSI, który znajduje się na stronie PARP (https://lsi.parp.gov.pl). Instrukcja wypełniania wniosku jest jednym z załączników regulaminu wyboru projektów. Niezbędne jest założenie konta użytkownika oraz akceptacja regulaminu i wyrażenie wymaganych zgód. Na dalszym etapie należy wybrać nabór z listy trwających oraz uzupełnić wymagane informacje, takie jak informacje o projekcie i wnioskodawcy, szczegóły projektu, wskaźniki i harmonogram. Wniosek należy uzupełnić załącznikami określonymi w dokumentacji konkursowej. Przed wysłaniem wniosku warto jeszcze raz sprawdzić poprawność wprowadzonych danych. Po złożeniu wymaganych oświadczeń, można finalnie złożyć wniosek. Warto pamiętać, że wypełnianie wniosku można rozłożyć w czasie, tworząc wersje robocze. Złożony wniosek podlega ocenie ekspertów, którzy mogą wezwać do poprawek lub uzupełnienia braków. Należy wprowadzić je za pomocą systemu LSI. Niektóre projekty wymagają spotkania przedstawicieli wnioskodawcy z Komisją Oceny Projektów. O wynikach naboru wnioskodawców powiadamia PARP.

Więcej informacji w broszurze jak poprawnie złożyć wniosek w ramach FENG i FEPW

Składanie wniosków o dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS) - system SOWA EFS

REKLAMA

Dla wniosków w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) obowiązuje inny system. Jest to System Obsługi Wniosków Aplikacyjnych EFS. PARP pośredniczy w realizacji dwóch działań programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego: Kadry nowoczesnej gospodarki (FERS.01.03) oraz Monitorowanie i identyfikacja potrzeb kompetencyjnych na rynku pracy (FERS.01.10). Przed przystąpieniem do składania wniosku, warto określić swój potencjał w zakresie świadczenia usług rozwojowych. Jeżeli jest on niewystarczający, dobrym rozwiązaniem jest znalezienie partnerów do współpracy. Sukces na efektywny udział w naborze można zwiększyć przez pogłębienie wiedzy na temat FERS oraz obserwowanie trendów w zakresie usług rozwojowych. Pomocne w tym mogą być rekomendacje sektorowych rad ds. kompetencji oraz wyniki badań takich jak Bilans Kapitału Ludzkiego (BKL) czy Branżowy BKL.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak w przypadku naboru w ramach FENG i FEPW, wnioski o dofinansowanie z FERS składa się za pomocą systemu internetowego, znajdującego się na stronie (https://sowa2021.efs.gov.pl).  Należy założyć konto w systemie SOWA EFS, wypełnić wniosek, wypełniając wymagane pola takie jak: informacje o projekcie, wnioskodawca i realizatorzy, wskaźniki projektu, zadania oraz budżet projektu. Podczas tworzenia budżetu warto pamiętać o przestrzeganiu jednej z fundamentalnych zasad kwalifikowalności, czyli zasady racjonalności i efektywności wydatków. Niezbędne będzie także uzasadnienie wydatków, zaplanowanie harmonogramu oraz uwzględnienie potencjału do realizacji projektu. W każdym projekcie wymagane jest zastosowanie standardu minimum realizacji zasady równości kobiet i mężczyzn, a w przypadku działania międzynarodowego dołączenie listu intencyjnego. Na etapie oceny wniosków eksperci mogą wezwać wnioskodawcę do dokonania poprawek lub uzupełnienia.  Po ocenie merytorycznej wnioskodawcy mogą zostać zaproszeni do negocjacji, które mają formę pisemną bądź ustną (telefon lub spotkanie). O wynikach oceny powiadamia PARP.

Więcej informacji na ten temat w broszurze o wypełnianiu wniosków w ramach FERS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PARP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA