REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o dofinansowanie z Funduszy Europejskich - jak złożyć?

Jak prawidłowo złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich 2021-2027?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak prawidłowo złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich 2021-2027?

Od poprawnie złożonego wniosku o dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich zależy, czy wnioskodawca zostanie objęty wsparciem, o które się ubiega. Warto więc zapoznać się z procedurą składania wniosków za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na dofinansowanie projektów w ramach Funduszy Europejskich 2021 – 2027.

REKLAMA

Wnioski w ramach Funduszy Europejskich (FENG i FEPW) - procedura składania, system LSI

REKLAMA

Procedura składania wniosków w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) oraz Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW) jest jednakowa. Przed przystąpieniem do wnioskowania, warto zastanowić się nad kształtem swojego projektu oraz sprawdzeniem, czy możliwe jest uzyskanie dofinansowania na założone cele. Na tym etapie istotne jest dopasowanie projektu do określonego działania w programie, a także sprawdzenie harmonogramu oraz szczegółowych warunków naboru. Niezbędne jest zapoznanie się z regulaminem konkursu oraz kryteriami, które jasno określają istotne elementy składanego wniosku.

Wnioski dotyczące FENG i FEPW składa się za pomocą systemu LSI, który znajduje się na stronie PARP (https://lsi.parp.gov.pl). Instrukcja wypełniania wniosku jest jednym z załączników regulaminu wyboru projektów. Niezbędne jest założenie konta użytkownika oraz akceptacja regulaminu i wyrażenie wymaganych zgód. Na dalszym etapie należy wybrać nabór z listy trwających oraz uzupełnić wymagane informacje, takie jak informacje o projekcie i wnioskodawcy, szczegóły projektu, wskaźniki i harmonogram. Wniosek należy uzupełnić załącznikami określonymi w dokumentacji konkursowej. Przed wysłaniem wniosku warto jeszcze raz sprawdzić poprawność wprowadzonych danych. Po złożeniu wymaganych oświadczeń, można finalnie złożyć wniosek. Warto pamiętać, że wypełnianie wniosku można rozłożyć w czasie, tworząc wersje robocze. Złożony wniosek podlega ocenie ekspertów, którzy mogą wezwać do poprawek lub uzupełnienia braków. Należy wprowadzić je za pomocą systemu LSI. Niektóre projekty wymagają spotkania przedstawicieli wnioskodawcy z Komisją Oceny Projektów. O wynikach naboru wnioskodawców powiadamia PARP.

Więcej informacji w broszurze jak poprawnie złożyć wniosek w ramach FENG i FEPW

Składanie wniosków o dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS) - system SOWA EFS

REKLAMA

Dla wniosków w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) obowiązuje inny system. Jest to System Obsługi Wniosków Aplikacyjnych EFS. PARP pośredniczy w realizacji dwóch działań programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego: Kadry nowoczesnej gospodarki (FERS.01.03) oraz Monitorowanie i identyfikacja potrzeb kompetencyjnych na rynku pracy (FERS.01.10). Przed przystąpieniem do składania wniosku, warto określić swój potencjał w zakresie świadczenia usług rozwojowych. Jeżeli jest on niewystarczający, dobrym rozwiązaniem jest znalezienie partnerów do współpracy. Sukces na efektywny udział w naborze można zwiększyć przez pogłębienie wiedzy na temat FERS oraz obserwowanie trendów w zakresie usług rozwojowych. Pomocne w tym mogą być rekomendacje sektorowych rad ds. kompetencji oraz wyniki badań takich jak Bilans Kapitału Ludzkiego (BKL) czy Branżowy BKL.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak w przypadku naboru w ramach FENG i FEPW, wnioski o dofinansowanie z FERS składa się za pomocą systemu internetowego, znajdującego się na stronie (https://sowa2021.efs.gov.pl).  Należy założyć konto w systemie SOWA EFS, wypełnić wniosek, wypełniając wymagane pola takie jak: informacje o projekcie, wnioskodawca i realizatorzy, wskaźniki projektu, zadania oraz budżet projektu. Podczas tworzenia budżetu warto pamiętać o przestrzeganiu jednej z fundamentalnych zasad kwalifikowalności, czyli zasady racjonalności i efektywności wydatków. Niezbędne będzie także uzasadnienie wydatków, zaplanowanie harmonogramu oraz uwzględnienie potencjału do realizacji projektu. W każdym projekcie wymagane jest zastosowanie standardu minimum realizacji zasady równości kobiet i mężczyzn, a w przypadku działania międzynarodowego dołączenie listu intencyjnego. Na etapie oceny wniosków eksperci mogą wezwać wnioskodawcę do dokonania poprawek lub uzupełnienia.  Po ocenie merytorycznej wnioskodawcy mogą zostać zaproszeni do negocjacji, które mają formę pisemną bądź ustną (telefon lub spotkanie). O wynikach oceny powiadamia PARP.

Więcej informacji na ten temat w broszurze o wypełnianiu wniosków w ramach FERS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PARP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA