reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Współpraca > Umowy barterowe w jednostce budżetowej

Umowy barterowe w jednostce budżetowej

Czy jednostka budżetowa ma możliwość zawierania umów barterowych? Czy umowy takie mogą być zawierane bez możliwości rozliczania świadczeń na zasadzie kompensaty bez pokazania wydatku i dochodu?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie twierdzi, iż nie ma podstaw prawnych do zawierania przez samorządowe jednostki budżetowe umów barterowych.

Izba wskazuje, iż funkcjonujące w jednostkach samorządu terytorialnego jednostki budżetowe prowadzą gospodarkę finansową w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.) oraz wydane na podstawie delegacji ustawy rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (Dz. U. Nr 241, poz. 1616, z późn. zm.).

Zobacz również: Przeznaczenie niewykorzystanych do końca roku budżetowego środków finansowych

Cechą charakterystyczną jednostek budżetowych jest to, że swoje wydatki pokrywają bezpośrednio z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, a pobrane dochody odprowadzają do budżetu tej jednostki. O przedmiocie działalności jednostek budżetowych decydują organy jednostki samorządu terytorialnego, które określają zakres realizowanych zadań publicznych oraz zakres uprawnień składających się na samodzielność w zakresie gospodarki finansowej oraz gospodarowania mieniem przekazanym w zarząd, a kierownicy jednostek budżetowych działają jednoosobowo na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez zarząd województwa [art. 56 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2013 r. poz. 596, ze zm.)].

W ocenie RIO w Szczecinie, biorąc pod uwagę znaczenie planu finansowego w działalności samorządowych jednostek budżetowych, który zakreśla przeznaczenie i wysokość wydatków finansowych ze środków publicznych, umowa barterowa, której istotą jest wymiana towarów lub usług nie znajduje prawnych podstaw do jej zawierania.

Źródło: Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z dnia 6 sierpnia 2015 r., sygn. P.0542.38.AS.2015

Polecamy serwis: Finanse

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama