Koszty wychowania przedszkolnego dziecka z innej gminy
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacją ustawy o systemie oświaty z dnia 13 czerwca 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 827) ustawodawca wprowadził nowe rozwiązanie prawne przewidziane w art. 79a, które weszło w życie z dniem 1 września 2014 r. Przepis ten precyzuje sposób rozliczeń pomiędzy gminami w przypadku, gdy z gminnego przedszkola korzysta dziecko zamieszkujące w sąsiedniej gminie. Stosownie do jego treści, jeżeli do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez gminę, uczęszcza uczeń niebędący jej mieszkańcem, gmina, której mieszkańcem jest ten uczeń, pokrywa koszty wychowania przedszkolnego tego ucznia w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia odpowiednio w publicznych przedszkolach lub publicznych innych formach wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez gminę, w której uczeń uczęszcza do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego, pomniejszonym o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, a także o kwotę dotacji, o której mowa w art. 14d ust. 1, otrzymanej na ucznia przez gminę prowadzącą przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego, do których uczęszcza uczeń.
REKLAMA
Zobacz również: W jaki sposób przekazać dotację dla przedszkola specjalnego
Regionalna Izba Obrachunkowa, odnosząc się do przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego uznała, iż słusznym jest uwzględnienie wydatków ponoszonych na funkcjonowanie przedszkoli niezależnie od rozdziałów klasyfikacji budżetowej, w których zostały ujęte. Klasyfikacja budżetowa służy bowiem do celów ewidencyjnych, nie przesądza natomiast o stosowanej przez jednostkę samorządu terytorialnego metodzie wyodrębniania określonych wydatków. Zatem istnieją podstawy, aby w trakcie kwalifikacji przedmiotowych wydatków uwzględnić również uzasadnione koszty obsługi finansowo-księgowej przedszkoli. Regulacja prawna nie wprowadza obligatoryjnej formy dotyczącej procedury rozliczania wskazanych kosztów.
Dodatkowo warto nadmienić, iż jednostka samorządu terytorialnego może w przepisach wewnętrznych uregulować kwestie związane z rozliczaniem kosztów wychowania przedszkolnego ucznia uczęszczającego do przedszkola w gminie, której nie jest mieszkańcem.
Źródło: Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu z 16 lipca 2015 r., NA.III-0221-22/2015
Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.