REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Rząd rozważa podniesienie limitu dodatku do prądu do 5000 kWh? Nowy dodatek do pieców akumulacyjnych?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
DGP: Rząd rozważa podniesienie limitu dodatku do prądu do 5000 kWh? Nowy dodatek do pieców akumulacyjnych?
DGP: Rząd rozważa podniesienie limitu dodatku do prądu do 5000 kWh? Nowy dodatek do pieców akumulacyjnych?

REKLAMA

REKLAMA

Możliwe, że zamiast jednego dodatku dla osób ogrzewających mieszkania energią elektryczną będą dwa. Niższy – 1000 zł mieliby dostać ci, którzy nie przekraczają rocznie 5 tys. kWh

Natomiast dla tych, których zużycie jest wyższe i mają np. piece akumulacyjne, dodatek byłby o kilkaset złotych wyższy. Trwają wyliczenia, o ile może to być więcej, i taka dyskusja toczy się w rządzie, ale nie ma pewności, że taki wariant zostanie wdrożony. Problemem może być to, co ma być rokiem referencyjnym i punktem odniesienia do oceny zużycia energii, zwłaszcza gdyby okazało się, że ktoś dopiero elektryczną instalację zamontował. Dlatego ostatecznie może się okazać, że dodatek dla wszystkich będzie taki sam.

REKLAMA

Ogrzewanie energią elektryczną do niedawna było raczej wyjątkiem

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego zawartych w raporcie z badania „Zużycie energii w gospodarstwach domowych 2018” (nowszego nie ma) jedynie w niespełna 3 proc. gospodarstw domowych były piece lub grzejniki elektryczne zainstalowane na stałe. Natomiast w 24 proc. energia elektryczna służy do ogrzewania wody, ale zgodnie z zasadami dotyczącymi wypłacania dodatków na opał takie osoby nie mogłyby liczyć na dopłatę, bo przysługuje ona na główne źródło ciepła.

Pompy ciepła i fotowoltaika to osobna kwestia

Według resortu klimatu na ogół były one montowane ze wsparciem publicznym i do dyspozycji była także ulga na termomodernizację. Dlatego w przypadku ich posiadaczy dodatek opałowy może nie być wypłacany. Tym bardziej że trudno tu mówić o aż tak drastycznych wzrostach kosztów opału, jak ma to miejsce w odniesieniu do gazu czy węgla. Te kwestie mają być rozstrzygnięte w ciągu kilkunastu dni.

Ostateczna wersja ustawy, która będzie zawierała wszystkie rozwiązania, ma być znana najpóźniej do początku października

REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki chce, by Sejm zajął się nią najpóźniej na posiedzeniu 6 października. W projekcie będzie zapowiedziana już wcześniej zasada, że cena prądu nie zmieni się dla osób, które zużywają poniżej 2 tys. kWh energii elektrycznej rocznie, po przekroczeniu tego limitu cena będzie zgodna z taryfami zatwierdzonymi przez URE.

Bez ochrony taryfowej, jak szacuje Grzegorz Onichimowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego i były szef Towarowej Giełdy Energii, pozostaje ponad 30 proc. obywateli, w tym wszyscy warszawiacy i duża część Ślązaków. Pytanie więc, czy w planowanej regulacji rząd uwzględni tę część społeczeństwa i umożliwi w takich przypadkach wypłacanie dopłat spółkom obrotu – zastanawia się ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Resort klimatu i środowiska odpowiedział nam, że „gwarantowana cena energii obejmie również gospodarstwa domowe, obsługiwane przez firmy energetyczne, które nie składają wniosków taryfowych do URE. Rekompensowanie cen będzie się odbywać w taki sam sposób i do takich samych limitów zużycia jak dla firm, które składają wnioski do URE, i tak jak dziś funkcjonuje mechanizm gazowy i ma funkcjonować mechanizm dla ciepła” – odpisało nam ministerstwo.

10-proc. bonifikata na rachunkach dla osób, które zmniejszą zużycie energii o co najmniej 10 proc

To jeden z zapisów, który ma się znaleźć w ustawie.

Dokument ma też zawierać wytyczne dotyczące samorządów i oszczędności w administracji publicznej. Premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie przepisów regulacji, których celem jest zaoszczędzenie w urzędach co najmniej 10 proc. energii. Prawdopodobnie miałoby to nastąpić między październikiem tego roku a końcem przyszłego roku. Urzędy miałyby więc ponad rok na wykazanie się oszczędnościami. Osłony dla ogrzewających mieszkania i domy gazem ziemnym to kwestia wciąż czekająca na rozwiązanie. Jak pisaliśmy wczoraj, w tym przypadku – tak samo jak w rozwiązaniu dotyczącym energii elektrycznej – brane są pod uwagę limity zużycia i dopiero po ich przekroczeniu cena gazu by rosła. To jeden z rozpatrywanych wariantów, a więcej szczegółów powinno być znanych za kilkanaście dni.

DGP: Dopłata do ogrzewania prądem. Możliwe, że będą dwie stawki

Sonia Sobczyk-Grygiel, Tomasz Żółciak, Grzegorz Osiecki

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie pij tej wody. Nie nadaje się do spożycia

W niektórych miejscowościach gminy Krośnice w Dolnośląskiem stwierdzono obecność bakterii coli w wodzie, co sprawia, że nie nadaje się ona do spożycia. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Miliczu poinformował o przekroczeniu parametru mikrobiologicznego w próbkach.

Tragiczne statystyki z czwartku

Osiem osób zginęło ostatniej doby w wypadkach drogowych. Od początku wakacji jest to już 88 osób. Dwie kolejne osoby utonęły. 

Plaża i góry w jednym. Na szczycie Gubałówki można plażować całe wakacje

Przez całe wakacje można korzystać z piaszczystej plaży na szczycie Gubałówki na 1120 m n.p.m. Wstęp jest bezpłatny.

Urlop zdrowotny dla nauczycieli uprawnionych do emerytury stażowej i zmiany w świadczeniach kompensacyjnych. Tego chcą wszystkie związki zawodowe

W dniu 4 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli. Związki zawodowe zrzeszające nauczycieli apelują do MEN o poszerzenie grupy uprawnionych do świadczeń kompensacyjnych, które są odpowiednikiem emerytur pomostowych i obniżenia wieku, w którym można z nich skorzystać. Ponadto związkowcy chcą przywrócenia prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom, którzy uzyskają uprawnienie do emerytury stażowej.

REKLAMA

Słabe wyniki testu ósmoklasistów w 2024 r. Kto ma szansę na liceum?

Z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność wyszukiwania informacji w tekście. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte z geometrii przestrzennej. Co jeszcze warto wiedzieć o tegorocznym egzaminie ósmoklasisty? Jakie wyniki osiągnęli uczniowie i w jaki sposób wpływa to na ich rekrutację do liceum szkoły ponadpodstawowej?

Za tygodniowy urlop nad Adriatykiem zapłacisz taniej niż myślisz. Sprawdź, co oferuje Riwiera Makarska

Makarska, malownicze miasto położone na Riwierze Makarskiej, to jedno z najpiękniejszych miejsc na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Znane z krystalicznie czystych wód, urokliwych plaż i majestatycznego pasma górskiego Biokovo, przyciąga turystów z całego świata. 

W szkołach będą dostępne środki higieny menstruacyjnej. MEN ogłosiło nowy program

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło wprowadzenie programu pilotażowego, mającego na celu zaopatrzenie szkół w środki higieny menstruacyjnej na nadchodzący rok szkolny. Program ten ma na celu wspieranie działań samorządów i innych organów prowadzących szkoły i placówki.

Bąblowica, czyli dlaczego niemyte owoce mogą być bardzo niebezpieczne

Nie możesz się powstrzymać przed zjedzeniem jagód, jeżyn czy malin prosto z krzaczka? Miej świadomość, że przez takie niemyte owoce możesz poważnie zachorować. Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania.  

REKLAMA

Nowy program dla Podlasia. MSiT uruchamia specjalną inicjatywę. Turystyka odżyje?

Nowa inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki dotycząca promocji turystyki na Podlasiu. Sławomir Nitras ogłosił uruchomienie specjalnego programu promocji turystycznej regionu Podlasie. Celem tego programu jest wsparcie działań władz lokalnych i samorządów w zakresie działań promocyjnych.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Szkoła zadba o dietę ucznia. Toalety inaczej wyposażone

Nowe przepisy mają nie tylko poprawić komfort uczniów, ale też zadbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Ważne zmiany już w nowym rok szkolnym 2024/2025 będą dotyczyły pomieszczeń sanitarnohigienicznych. Jest też szansa na sporą odmianę w menu szkolnych stołówek.

REKLAMA