REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekompensata pieniężna za utracone zarobki dla żołnierzy WOT i rezerwistów – projekt nowego rozporządzenia MON

Rekompensata pieniężna za utracone zarobki dla żołnierzy WOT i rezerwistów – projekt nowego rozporządzenia MON
Rekompensata pieniężna za utracone zarobki dla żołnierzy WOT i rezerwistów – projekt nowego rozporządzenia MON
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister Obrony Narodowej przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie świadczenia pieniężnego (rekompensaty za utracone zarobki) dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskowa, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy. Co się zmieni?

Nowe rozporządzenie w sprawie rekompensat dla żołnierzy

Aktualnie obowiązuje w tym zakresie rozporządzenie MON z 20 maja 2022 r. w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową,  żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1112). 

Nowe rozporządzenie (o tym samym tytule), którego projekt właśnie został opublikowany,  ma uwzględnić zmiany jakie do ustawy o obronie Ojczyzny wprowadziła ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1872), którą uwzględniono sytuację opodatkowania przychodu osoby prowadzącej działalność gospodarczą w formie ryczałtu. Projektowanie  rozporządzenie, określając sposób ustalania i wypłacania świadczenia  pieniężnego uwzględnią tą sytuację.

Ponadto w nowym rozporządzeniu zostanie doprecyzowane, że w przypadku osób pozostających w stosunku pracy lub w stosunku służbowym świadczenie rekompensujące przysługiwać będzie za czas przebywania na urlopie bezpłatnym, co wynika z art. 305 ustawy o obronie Ojczyzny.
W pozostałym zakresie przepisy się nie zmieniają.

REKLAMA

Ważne

Omawiane rekompensaty pieniężne dla żołnierzy są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Ponadto na podstawie ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawą do naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne jest wyłącznie kwota uposażenia z tytułu pełnienia terytorialnej służby wojskowej.

Zasady obliczania i tryb wnioskowania o rekompensatę utraconych zarobków

Omawiane rozporządzenie określa sposób i tryb ustalania i wypłacania:
a) żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową („żołnierze OT”), którzy pełnili terytorialną służbę wojskową rotacyjnie, oraz 
b) żołnierzom aktywnej rezerwy („żołnierze AR”) i 
c) żołnierzom pasywnej rezerwy („żołnierze PR”)
- świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód lub przychód dla żołnierzy rozliczających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w okresie pełnienia czynnej służby wojskowej (zwanego dalej rekompensatą).

Czas:
1) pełnienia przez żołnierzy OT terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie,
2) pełnienia przez żołnierzy AR służby w rezerwie aktywnej,
3) odbywania przez żołnierzy PR ćwiczeń wojskowych
– za który wypłaca się im rekompensatę, dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej, wskazując daty i liczbę dni pełnienia tej służby w danym miesiącu.

Podstawę ustalenia rekompensaty stanowią odpowiednio:

1) kwota miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego przez żołnierza OT, żołnierza AR i żołnierza PR, zwanych dalej „żołnierzami”, ze stosunku pracy lub stosunku służbowego uzyskanego za miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym była pełniona służba;

2) średnia miesięczna kwota dochodu lub przychodu dla żołnierzy rozliczających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanego przez żołnierza z prowadzonej działalności gospodarczej w roku poprzedzającym okres pełnienia służby;

3) kwota uzyskana z pomnożenia liczby hektarów przeliczeniowych, w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333 i z 2023 r., poz. 1450), gospodarstwa rolnego, w którym żołnierz prowadzi działalność rolniczą, przez miesięczną wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ogłoszoną na podstawie art. 18 tej ustawy; w przypadku współwłasności gospodarstwa rolnego dochód z pracy współwłaściciela liczy się zgodnie z jego udziałem we współwłasności.

W przypadku gdy okresy pozostawania w stosunku pracy lub stosunku służbowym, prowadzenia działalności gospodarczej lub działalności rolniczej są krótsze niż ww. okresy, podstawę wymiaru rekompensaty ustala się proporcjonalnie.

Na wniosek żołnierza:
1) pracodawca w stosunku do żołnierza będącego pracownikiem lub pozostającego w stosunku służbowym,
2) naczelnik urzędu skarbowego w stosunku do żołnierza prowadzącego działalność gospodarczą,
3) wójt, burmistrz lub prezydent miasta w stosunku do żołnierza prowadzącego działalność rolniczą
– wydaje temu żołnierzowi zaświadczenie, w którym stwierdza wysokość ww. kwot.

Ważne

W przypadku żołnierza będącego pracownikiem lub pozostającego w stosunku służbowym, wysokość rekompensaty ustala się za liczbę dni przebywania żołnierza na urlopie bezpłatnym stwierdzonym w zaświadczeniu wystawionym przez pracodawcę.

Wyżej wskazane podmioty (czyli pracodawca, naczelnik urzędu skarbowego, wójt, burmistrz lub prezydent miasta ) mają obowiązek wydać zaświadczenie niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku przez żołnierza.

Do wniosku o ustalenie i wypłatę należnej rekompensaty żołnierz ma obowiązek dołączyć ww. zaświadczenie.

Ważne

Jeżeli kwota dziennej rekompensaty jest wyższa niż kwota określona na podstawie art. 312 ust. 3 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, to żołnierzowi wypłaca się rekompensatę w kwocie określonej na podstawie art. 312 ust. 3 tej ustawy i pomnożonej przez liczbę dni pełnienia czynnej służby wojskowej w danym miesiącu.

Wypłata rekompensaty

Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, wypłaca mu rekompensatę w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o jego ustalenie i wypłatę.

Rekompensata może być wypłacone łącznie z uposażeniem należnym żołnierzowi z tytułu pełnienia służby.

Termin wejścia w życie nowego rozporządzenia

REKLAMA

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Najprawdopodobniej stanie się to jeszcze w I kwartale 2024 r. Przy czym do spraw wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosowane będą przepisy dotychczasowe, czyli poprzednie ww. rozporządzenie MON z 20 maja 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskowa, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kandydat na prezydenta: ograniczyć 800+, zamiast tego darmowe obiady dla dzieci w szkołach [Gość Infor.pl]

Ograniczenie wysokości świadczenia - z 800 do 500 złotych oraz wprowadzenie progu dochodowego, od którego świadczenie by obowiązywało. To pomysł Piotra Szumlewicza, przewodniczącego związku zawodowego Związkowa Alternatywa, a także kandydata na prezydenta RP w 2025 roku. 

MSWiA: na pewno nie będzie podwyżki +15% w służbach mundurowych. Możliwe zmiany w świadczeniach mieszkaniowych

Związki zawodowe służb mundurowych zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Domagają się m.in. 15-proc. podwyżek i świadczenia mieszkaniowego na wzór tego w Siłach Zbrojnych RP. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że resort chce rozmawiać o postulatach, ale przyjęto już zapisy o 5-proc. podwyżce.

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025?

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025? Transformacja cyfrowa redefiniuje sposób, w jaki działają firmy na całym świecie. Jak polscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać cyfryzację do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności?

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych. Resort rolnictwa poinformował, że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

REKLAMA

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. MEN ogłasza koniec konsultacji

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie osiągnęła porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne. MEN zakończyło proces konsultacji publicznych dotyczących organizacji lekcji religii i etyki w szkołach.

11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Na ministerialną listę produktów tradycyjnych trafiło 11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego. Są to między innymi bandzwoły z fasolą, trawnicka lemieszka i szczodroki karczmiskie. 

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. [Projekt rozporządzenia]

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. Projekt trafił do konsultacji.

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych. Jak złożyć wniosek? Jakie są stawki dopłat do powierzchni zniszczonych upraw?

REKLAMA

Dlaczego Polska sprzeciwia się umowie UE-Mercosur? Trzy główne powody, a także możliwe scenariusze

Polska jednoznacznie mówi "nie" umowie handlowej UE-Mercosur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed jej konsekwencjami dla rolnictwa i standardów produkcji w UE. Co budzi największe obawy? Jakie będą dalsze kroki Unii Europejskiej i polskiego rządu?

D. Trump: rozważę wycofanie się z NATO, jeśli Europejczycy nie będą traktować nas uczciwie

Jeśli Europejczycy będą traktować nas uczciwie, zostaniemy w NATO, ale jeśli nie, absolutnie rozważę wyjście z Sojuszu - oświadczył prezydent elekt USA Donald Trump w wywiadzie w NBC. Trump powiedział też, że Ukraina może spodziewać się mniejszego wsparcia i że "aktywnie" stara się doprowadzić do końca wojny.

REKLAMA