REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekompensata pieniężna za utracone zarobki dla żołnierzy WOT i rezerwistów – projekt nowego rozporządzenia MON

Rekompensata pieniężna za utracone zarobki dla żołnierzy WOT i rezerwistów – projekt nowego rozporządzenia MON
Rekompensata pieniężna za utracone zarobki dla żołnierzy WOT i rezerwistów – projekt nowego rozporządzenia MON
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister Obrony Narodowej przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie świadczenia pieniężnego (rekompensaty za utracone zarobki) dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskowa, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy. Co się zmieni?

Nowe rozporządzenie w sprawie rekompensat dla żołnierzy

Aktualnie obowiązuje w tym zakresie rozporządzenie MON z 20 maja 2022 r. w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową,  żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1112). 

Nowe rozporządzenie (o tym samym tytule), którego projekt właśnie został opublikowany,  ma uwzględnić zmiany jakie do ustawy o obronie Ojczyzny wprowadziła ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1872), którą uwzględniono sytuację opodatkowania przychodu osoby prowadzącej działalność gospodarczą w formie ryczałtu. Projektowanie  rozporządzenie, określając sposób ustalania i wypłacania świadczenia  pieniężnego uwzględnią tą sytuację.

Ponadto w nowym rozporządzeniu zostanie doprecyzowane, że w przypadku osób pozostających w stosunku pracy lub w stosunku służbowym świadczenie rekompensujące przysługiwać będzie za czas przebywania na urlopie bezpłatnym, co wynika z art. 305 ustawy o obronie Ojczyzny.
W pozostałym zakresie przepisy się nie zmieniają.

REKLAMA

Ważne

Omawiane rekompensaty pieniężne dla żołnierzy są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Ponadto na podstawie ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawą do naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne jest wyłącznie kwota uposażenia z tytułu pełnienia terytorialnej służby wojskowej.

Zasady obliczania i tryb wnioskowania o rekompensatę utraconych zarobków

Omawiane rozporządzenie określa sposób i tryb ustalania i wypłacania:
a) żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową („żołnierze OT”), którzy pełnili terytorialną służbę wojskową rotacyjnie, oraz 
b) żołnierzom aktywnej rezerwy („żołnierze AR”) i 
c) żołnierzom pasywnej rezerwy („żołnierze PR”)
- świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód lub przychód dla żołnierzy rozliczających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w okresie pełnienia czynnej służby wojskowej (zwanego dalej rekompensatą).

Czas:
1) pełnienia przez żołnierzy OT terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie,
2) pełnienia przez żołnierzy AR służby w rezerwie aktywnej,
3) odbywania przez żołnierzy PR ćwiczeń wojskowych
– za który wypłaca się im rekompensatę, dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej, wskazując daty i liczbę dni pełnienia tej służby w danym miesiącu.

Podstawę ustalenia rekompensaty stanowią odpowiednio:

1) kwota miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego przez żołnierza OT, żołnierza AR i żołnierza PR, zwanych dalej „żołnierzami”, ze stosunku pracy lub stosunku służbowego uzyskanego za miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym była pełniona służba;

2) średnia miesięczna kwota dochodu lub przychodu dla żołnierzy rozliczających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanego przez żołnierza z prowadzonej działalności gospodarczej w roku poprzedzającym okres pełnienia służby;

3) kwota uzyskana z pomnożenia liczby hektarów przeliczeniowych, w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333 i z 2023 r., poz. 1450), gospodarstwa rolnego, w którym żołnierz prowadzi działalność rolniczą, przez miesięczną wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ogłoszoną na podstawie art. 18 tej ustawy; w przypadku współwłasności gospodarstwa rolnego dochód z pracy współwłaściciela liczy się zgodnie z jego udziałem we współwłasności.

W przypadku gdy okresy pozostawania w stosunku pracy lub stosunku służbowym, prowadzenia działalności gospodarczej lub działalności rolniczej są krótsze niż ww. okresy, podstawę wymiaru rekompensaty ustala się proporcjonalnie.

Na wniosek żołnierza:
1) pracodawca w stosunku do żołnierza będącego pracownikiem lub pozostającego w stosunku służbowym,
2) naczelnik urzędu skarbowego w stosunku do żołnierza prowadzącego działalność gospodarczą,
3) wójt, burmistrz lub prezydent miasta w stosunku do żołnierza prowadzącego działalność rolniczą
– wydaje temu żołnierzowi zaświadczenie, w którym stwierdza wysokość ww. kwot.

Ważne

W przypadku żołnierza będącego pracownikiem lub pozostającego w stosunku służbowym, wysokość rekompensaty ustala się za liczbę dni przebywania żołnierza na urlopie bezpłatnym stwierdzonym w zaświadczeniu wystawionym przez pracodawcę.

Wyżej wskazane podmioty (czyli pracodawca, naczelnik urzędu skarbowego, wójt, burmistrz lub prezydent miasta ) mają obowiązek wydać zaświadczenie niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku przez żołnierza.

Do wniosku o ustalenie i wypłatę należnej rekompensaty żołnierz ma obowiązek dołączyć ww. zaświadczenie.

Ważne

Jeżeli kwota dziennej rekompensaty jest wyższa niż kwota określona na podstawie art. 312 ust. 3 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, to żołnierzowi wypłaca się rekompensatę w kwocie określonej na podstawie art. 312 ust. 3 tej ustawy i pomnożonej przez liczbę dni pełnienia czynnej służby wojskowej w danym miesiącu.

Wypłata rekompensaty

Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, wypłaca mu rekompensatę w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o jego ustalenie i wypłatę.

Rekompensata może być wypłacone łącznie z uposażeniem należnym żołnierzowi z tytułu pełnienia służby.

Termin wejścia w życie nowego rozporządzenia

REKLAMA

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Najprawdopodobniej stanie się to jeszcze w I kwartale 2024 r. Przy czym do spraw wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosowane będą przepisy dotychczasowe, czyli poprzednie ww. rozporządzenie MON z 20 maja 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskowa, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA