REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Nie możesz dostać się do urzędu, bo nie ma podjazdu? Złóż wniosek o zapewnienie dostępności!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Brak dostępności. Co w sytuacji, gdy urząd czy szpital nie jest przystosowany do wjazdu wózków inwalidzkich albo w szkole nie ma tłumacza języka migowego? Można złożyć wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej. Jak to zrobić? 

Brak dostępności - czym jest? 

Budynki użyteczności publicznej powinny być dostępne dla każdego, kto chce załatwić swoją sprawę. Jeśli wejście do budynku jest utrudnione dla osób na wózku inwalidzkim np. z powodu braku podjazdu albo nie można porozumieć się ze względu na brak tłumacza języka migowego, wtedy możemy mówić o braku dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej. 

REKLAMA

Jakie miejsca są podmiotami publicznymi? Mogą to być na przykład:

  • urzędy,
  • sądy,
  • posterunki policji,
  • szkoły i uczelnie publiczne,
  • biblioteki publiczne,
  • ZUS
  • inne podmioty, które wykonują zadania publiczne.
 

Wniosek o zapewnienie dostępności - kto może złożyć? 

REKLAMA

W sytuacji, gdy któreś z wyżej wymienionych miejsc nie zapewnia dostępności architektonicznej lub komunikacyjno-informacyjnej, można - a nawet trzeba - złożyć wniosek o zapewnienie takowej. Bywa, że podmioty publicznej nie wiedzą, że interesanci potrzebują tego typu udogodnień. 

Wniosek o zapewnienie dostępności może złożyć każda osoba ze szczególnymi potrzebami, która chce załatwić sprawę w urzędzie, szkole czy innym budynku użyteczności publicznej. Osobą o szczególnych potrzebach jest między innymi:

  • osoba na wózku inwalidzkim lub o kulach,
  • osoba o ograniczonej możliwości poruszania się,
  • osoba niewidoma lub słabowidząca,
  • osoba głucha lub słabosłysząca,
  • osoba z niepełnosprawnościami psychicznymi lub intelektualnymi,
  • kobieta w ciąży,
  • osoba z małym dzieckiem, w tym z wózkiem dziecięcym,
  • osoba, która ma trudności z komunikowaniem się z otoczeniem,
  • osoba o nietypowym wzroście,
  • osoba z ciężkim lub nieporęcznym bagażem.

Z uwagi na fakt, iż osoba ze szczególnymi potrzebami może sama nie być w stanie złożyć wniosku o zapewnienie dostępność, może to za nią zrobić przedstawiciel ustawowy - np. rodzic, opiekun, kurator, małżonek. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o zapewnienie dostępności - co powinno się w nim znaleźć?

Wniosek o zapewnienie dostępności można złożyć przez Internet, listownie lub osobiście w podmiocie publicznym, którego dotyczy sprawa.

We wniosku należy wskazać:

  • nazwę i dane kontaktowe podmiotu publicznego, w którym brakuje udogodnienia. W zależności od sposobu składania wniosku: adres, e-mail, adres skrzynki ePUAP, 
  • dane osoby składającej wniosek (imię, nazwisko, dane kontaktowe),
  • informację o tym, jaki jest powód chęci skorzystania z usługi podmiotu publicznego,
  • informację o utrudnieniach w skorzystaniu,
  • dokumenty potwierdzające dla przedstawiciela ustawowego, jeśli to on składa wniosek.

We wniosku można wpisać propozycję sposobu, w jaki podmiot publiczny mógłby ułatwić dostępność, ale nie jest to konieczne. 

Można skorzystać także z formularza wniosku przygotowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Wniosek można wypełnić online. 

Złożenie wniosku o zapewnienie dostępności jest bezpłatne. 

Ile się czeka na rozpatrzenie wniosku? 

Podmiot publiczny powinien niezwłocznie zapewnić dostępność osobie wnioskującej. Maksymalnie ma na to 14 dni od złożenia wniosku. W przypadku, gdy sprawy nie da się załatwić w tym czasie, powinien jak najszybciej przekazać taką informację. Wówczas czas na zapewnienie dostępności wydłuża się do 2 miesięcy od daty złożenia wniosku. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA