REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biblioteka to miejsce spotkań – nowa akcja w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Biblioteka to miejsce spotkań ludzi, idei, myśli, doświadczeń i szeroko pojętej kultury
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„Biblioteka to miejsce spotkań ludzi, idei, myśli, doświadczeń i szeroko pojętej kultury”. MKiDN zaprezentowano trzy nowe animacje promujące biblioteki publiczne w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Biblioteka to miejsce spotkań – ludzi, idei, myśli, doświadczeń, szeroko pojętej kultury. Sprawdź, jak wiele możesz zrobić w swojej lokalnej bibliotece”. To hasło nowego cyklu animacji, które zostały zrealizowane w ramach NPRCz 2.0” – podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

Czym jest biblioteka

To dużo więcej niż tylko papierowe książki. Znajdziesz tam filmy, winyle, konsole i planszówki. Skorzystasz z darmowego Wi-Fi, spotkasz ciekawych ludzi i poznasz szeroko pojętą kulturę” – informuje pierwszy ze spotów „Biblioteka – dużo więcej niż tylko książki”.

Druga animacja „Biblioteka – przestrzeń inspirujących spotkań” akcentuje integracyjną rolę bibliotek w życiu lokalnej społeczności.

Trzeci z filmów „Biblioteka – nowoczesne centrum kultury” promuje biblioteki jako miejsca, w których można obejrzeć film, spektakl lub wziąć udział w zajęciach edukacyjno-kulturalnych.

„Filmy w przystępny sposób pokazują, że współczesne biblioteki oprócz książek mają dla czytelników wiele innych atrakcyjnych propozycji spędzania czasu, w tym wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, integrujących lokalne społeczności” – informuje MKIDN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

REKLAMA

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów MKiDN.

Głównym celem NPRCz 2.0 jest rozwój czytelnictwa w Polsce oraz wzmocnienie roli bibliotek publicznych. Współtworzą go cztery cele szczegółowe, z których każdy posiada odrębny priorytet. Są to: poprawa oferty bibliotek publicznych, inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych, zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz rozwijanie funkcjonalności bibliotek jako instytucji działających na rzecz integracji społecznej oraz promocja NPRCz 2.0.

Operatorami NPRCz 2.0 są Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Kultury.(PAP)

autor: Maciej Replewicz

Zobacz także: Biblioteka 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: O 40% wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

REKLAMA