reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Kultura > Nowe tabele i stawki za odtwarzanie muzyki

Nowe tabele i stawki za odtwarzanie muzyki

Wspólna tabela stawek organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi w zakresie odtwarzania została zatwierdzona przez Zespół Orzekający Komisji Prawa Autorskiego. To dobrze, czy źle?

Niedawno pisałem o tym, że szykują się zmiany w zakresie opłat za publiczne odtwarzanie muzyki (TUTAJ). Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego razem z przedstawicielami organizacji zbiorowego zarządzania ogłosili, że Zespół Orzekający Komisji Prawa Autorskiego zatwierdził wspólną tabelę stawek organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi w zakresie odtwarzania. To dobrze, czy źle?

Z jednej strony dobrze, bo w końcu zajęto się naprawieniem wadliwego systemu, który jak przyznają sami politycy i przedstawiciele OZZ, nie miał wiele wspólnego z uczciwością (sic!). Wady dotychczasowego rozwiązania opisałem już wcześniej Opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki – . Odejście od konieczności odprowadzenia opłat odrębnie każdej organizacji według różnych, często niezrozumiałych zasad należy ocenić pozytywnie.

Zadaj pytanie: Forum

Z drugiej jednak strony uzależnienie wysokości opłat za odtwarzanie muzyki od „potencjalnych korzyści” nie wydaje się dobrym rozwiązaniem. Nieważne, czy masz klientów, czy nie, ważne, że możesz ich mieć – płać! Dlaczego nie uzależnić wysokości opłaty od rzeczywistych korzyści osiąganych w związku z odtwarzaniem muzyki? Wydaje się, że wtedy niechęć do odprowadzania opłat byłaby mniejsza.

Tabela nie jest jeszcze prawomocna. W terminie 14 dni od momentu doręczenia orzeczenia w tej sprawie uczestnicy mają prawo do wniesienia wniosku do Sądu Okręgowego w Poznaniu o zatwierdzenie lub odmowę zatwierdzenia tabeli.

Polecamy serwis: Kultura

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama