REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 proc. budżetu państwa na kulturę prawdopodobnie w 2014 roku

REKLAMA

Postulowany w podpisanym rok temu Pakcie dla Kultury 1 proc. budżetu państwa na kulturę zostanie osiągnięty prawdopodobnie już w 2014 roku - prognozują w wydanym wspólnym komunikacie Obywatele Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autorzy dokumentu przypominają, że rok temu premier Donald Tusk i reprezentanci ruchu społecznego Obywatele Kultury podpisali Pakt dla Kultury - umowę społeczną, która określiła zakres zobowiązań państwa w dziedzinie kultury i edukacji kulturalnej.

REKLAMA

Jak piszą, zgodnie ustawą budżetową na rok 2012 roku budżet ministerstwa kultury, wzrósł o 18,4 proc. - co oznacza, że wydatki na kulturę w budżecie państwa wynoszą 0,87 proc. "Tym samym postulowany przez Obywateli Kultury 1 proc. budżetu państwa na kulturę zostanie osiągnięty prawdopodobnie już w 2014 roku" - napisali.

W oświadczeniu zwracają uwagę, że wdrożenie niektórych punktów Paktu wymaga wsparcia ekspertów oraz pogłębionej współpracy - np. międzyresortowej.

REKLAMA

Do zadań, realizowanych w 2012 roku przez resort kultury we współpracy z Obywatelami Kultury, zaliczono zwiększenie środków finansowych w programach ministra kultury. W roku 2011 kwota przyznanych dotacji to 189 mln zł, w 2012 (stan na 11 maja 2012) - to ponad 273 mln zł.

Dzięki zwiększeniu nakładów z budżetu państwa na kulturę, dodatkowe środki finansowe w 2012 roku zostały również przeznaczone na finansowanie innych zadań ministerstwa kultury. W stosunku do roku 2011 wzrosły ponad 10 proc. (nominalnie o 56,4 mln zł) dotacje podmiotowe dla m.in. państwowych instytucji kultury oraz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. O ponad 11 proc. (7,3 mln zł) zwiększyły się dotacje podmiotowe dla samorządowych instytucji kultury, które minister kultury współprowadzi, a o ponad 20,3 mln zł - budżety państwowych jednostek budżetowych finansowanych ze środków na kulturę, tj. Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz archiwów państwowych. O 69,5 mln zł wzrosły też wydatki na szkolnictwo artystyczne (kształcenie kadr kultury).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród zadań, potrzebnych do realizacji Paktu dla Kultury, wymienia się m.in. opracowanie założeń wieloletniego programu wspierającego rozwój czytelnictwa w Polsce przygotowanych przez Obywateli Kultury i resort. Uchwalenie Wieloletniego Programu Rządowego w tej sprawie jest planowane na 2013 rok.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>


W 2012 roku programy pilotażowe wspierające rozwój czytelnictwa, realizują Instytut Książki i Biblioteka Narodowa; jest to m.in. zwiększenie środków na zakupy nowości wydawniczych do bibliotek czy zakup praw do utworów polskiego i światowego dorobku literackiego oraz ich bezpłatne udostępnienie.

Uzgodniono też, że w 2012 roku, w ministerstwie kultury zostanie powołany zespół ekspercki pod kierunkiem prof. dr. hab. Marka Krajewskiego, który przygotuje założenia dla kompleksowego programu edukacji kulturalnej.

REKLAMA

Za projektowanie sposobu realizacji postanowień Paktu odpowiadają powołany w lipcu ub.r. zespół ds. Paktu dla Kultury przy KPRM. W jego ramach funkcjonuje sześć podzespołów roboczych (ds. legislacji i procedur, edukacji kulturalnej i czytelnictwa, mediów publicznych i domeny publicznej, równego dostępu do środków publicznych, reformy instytucji kultury, funduszy UE i EOG).

Działa też Komitet Społeczny ds. Paktu dla Kultury przy ministerstwie kultury, ustanowiony we wrześniu 2011 roku. Przewodniczącą Komitetu Społecznego jest dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa w resorcie kultury Zina Jarmoszuk, a wiceprzewodniczącą - dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Zachęta Hanna Wróblewska, reprezentująca ruch społeczny Obywatele Kultury. W skład obydwu gremiów wchodzą przedstawiciele administracji rządowej, samorządów terytorialnych, organizacji społecznych i Obywateli Kultury. W prace Komitetu Społecznego angażuje się też bezpośrednio minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Pakt dla Kultury - dokument, zakładający m.in. wzrost nakładów na kulturę do 1 proc. budżetu państwa w perspektywie do 2015 r., podpisano w Warszawie 14 maja 2011 r. Postulat 1 procenta na kulturę po raz pierwszy został wyartykułowany w 2009 roku podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie. Zauważono wówczas, że z budżetu państwa na kulturę przeznacza się mniej niż 0,5 proc.(

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

REKLAMA

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

REKLAMA