REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić datę utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności po 6 sierpnia 2023 r.? Co z nowym orzeczeniem?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Jak ustalić datę utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności po 6 sierpnia 2023 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Orzeczenia o niepełnosprawności i karty parkingowych osób niepełnosprawnych zachowują ważność do 31 grudnia 2023 r., 31 marca 2024 r., 30 września 2024 r. Chodzi o dokumenty, który powinny wygasnąć w okresie pandemii. Ich ważność była automatycznie przedłużana w tamtym okresie.

Od 6 sierpnia 2023 r. wprowadzono do przepisów "sztywne" daty utraty ich ważności. Istnieje oczywiście możliwość wcześniejszego wystąpienia o nowe orzeczenie.

REKLAMA

Do kiedy obowiązują orzeczenia o niepełnosprawności? 

Orzeczenia o niepełnosprawności, które były przez ostatnie 3 lata automatyczne przedłużane, mają obecnie ustawowy termin ważności:
1) do 31 grudnia 2023 r. – gdy ich pierwotna ważność kończyła się do 31 grudnia 2020 r. (pierwszy roku pandemii).
2) do 31 marca 2024 r. – gdy ich pierwotna ważność kończyła się w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. (drugi rok pandemii),
3) do 30 września 2024 r. – gdy ich pierwotna ważność kończyła się w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 5 sierpnia 2023 r. (chodzi o okres przed 6 sierpnia 2023 r., czyli dzień wejścia nowych przepisów w życie).

Terminy te wprowadza art. 23 USTAWY z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw.

Jeżeli jednak przed 31 grudnia 2023 r., 31 marca 2024 r., 30 września 2024 r. osoba niepełnosprawna uzyska nowe orzeczenie, to poprzednie automatycznie traci ważność.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności a utrata ważności poprzedniego

Jak ustalić datę utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności po 6 sierpnia 2023 r. w przypadku wydania nowego orzeczenia? Musimy odróżniać nowe orzeczenie ostateczne (prawomocne) od nieprawomocnego. 

Przykład

Andrzej Nowak posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed 2020 r. Pierwotna jego ważność, to 25 lutego 2021 r. W okresie pandemii orzeczenie było automatycznie przedłużane. Na podstawie ustawy z 9 marca 2023 r. "z automatu" straci ważność 31 marca 2024 r. Andrzej Nowak postanowił zdobyć nowe orzeczenie nie czekając na wygaśnięcie poprzedniego. Powiatowy zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności wydał nowe orzeczenie, które uprawomocniło się w październiku 2023 r. W tym samym czasie straciło moc poprzednie orzeczenie wydane jeszcze przed 2020 r.

Przyjrzyjmy się jednak sytuacji, gdy Pan Andrzej odwołał się od orzeczenia z października 2023 r. wydanego przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.  

Przykład

Pan Andrzej odwołał się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Także tu orzeczenie nie zadowoliło Pana Andrzeja. Dlatego skierował skargę sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Sąd wydał prawomocny wyrok w lipcu 2024 r. W międzyczasie - zgodnie z zapisami ustawy z 9 marca - wygasło orzeczenie o niepełnosprawności sprzed 2020 r. Nastąpiło to 31 marca 2024 r.

WAŻNE! W zależności od indywidualnej sytuacji osoby niepełnosprawnej warto uwzględnić czas na uzyskanie nowego orzeczenia. I zadbać o to odpowiednio wcześniej. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA