REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić datę utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności po 6 sierpnia 2023 r.? Co z nowym orzeczeniem?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Jak ustalić datę utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności po 6 sierpnia 2023 r.?
Jak ustalić datę utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności po 6 sierpnia 2023 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Orzeczenia o niepełnosprawności i karty parkingowych osób niepełnosprawnych zachowują ważność do 31 grudnia 2023 r., 31 marca 2024 r., 30 września 2024 r. Chodzi o dokumenty, który powinny wygasnąć w okresie pandemii. Ich ważność była automatycznie przedłużana w tamtym okresie.

Od 6 sierpnia 2023 r. wprowadzono do przepisów "sztywne" daty utraty ich ważności. Istnieje oczywiście możliwość wcześniejszego wystąpienia o nowe orzeczenie.

REKLAMA

Do kiedy obowiązują orzeczenia o niepełnosprawności? 

Orzeczenia o niepełnosprawności, które były przez ostatnie 3 lata automatyczne przedłużane, mają obecnie ustawowy termin ważności:
1) do 31 grudnia 2023 r. – gdy ich pierwotna ważność kończyła się do 31 grudnia 2020 r. (pierwszy roku pandemii).
2) do 31 marca 2024 r. – gdy ich pierwotna ważność kończyła się w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. (drugi rok pandemii),
3) do 30 września 2024 r. – gdy ich pierwotna ważność kończyła się w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 5 sierpnia 2023 r. (chodzi o okres przed 6 sierpnia 2023 r., czyli dzień wejścia nowych przepisów w życie).

Terminy te wprowadza art. 23 USTAWY z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw.

Jeżeli jednak przed 31 grudnia 2023 r., 31 marca 2024 r., 30 września 2024 r. osoba niepełnosprawna uzyska nowe orzeczenie, to poprzednie automatycznie traci ważność.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności a utrata ważności poprzedniego

Jak ustalić datę utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności po 6 sierpnia 2023 r. w przypadku wydania nowego orzeczenia? Musimy odróżniać nowe orzeczenie ostateczne (prawomocne) od nieprawomocnego. 

Przykład

Andrzej Nowak posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed 2020 r. Pierwotna jego ważność, to 25 lutego 2021 r. W okresie pandemii orzeczenie było automatycznie przedłużane. Na podstawie ustawy z 9 marca 2023 r. "z automatu" straci ważność 31 marca 2024 r. Andrzej Nowak postanowił zdobyć nowe orzeczenie nie czekając na wygaśnięcie poprzedniego. Powiatowy zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności wydał nowe orzeczenie, które uprawomocniło się w październiku 2023 r. W tym samym czasie straciło moc poprzednie orzeczenie wydane jeszcze przed 2020 r.

Przyjrzyjmy się jednak sytuacji, gdy Pan Andrzej odwołał się od orzeczenia z października 2023 r. wydanego przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.  

Przykład

Pan Andrzej odwołał się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Także tu orzeczenie nie zadowoliło Pana Andrzeja. Dlatego skierował skargę sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Sąd wydał prawomocny wyrok w lipcu 2024 r. W międzyczasie - zgodnie z zapisami ustawy z 9 marca - wygasło orzeczenie o niepełnosprawności sprzed 2020 r. Nastąpiło to 31 marca 2024 r.

WAŻNE! W zależności od indywidualnej sytuacji osoby niepełnosprawnej warto uwzględnić czas na uzyskanie nowego orzeczenia. I zadbać o to odpowiednio wcześniej. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kamil Gl.
    2023-10-12 12:53:28
    Niestety w artykule doszło do pomieszania dwóch pojęć: ostateczności oraz prawomocności decyzji. Bowiem decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne. Zatem pomimo wniesienia od decyzji wydanej przez organ II instancji decyzja ta jest ostateczna (ale nie prawomocna) zatem w tym momencie taka osoba nie może korzystać już z zapisu dot. "wydłużenia" ważności poprzedniego orzeczenia.
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA