REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić datę utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności po 6 sierpnia 2023 r.? Co z nowym orzeczeniem?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Jak ustalić datę utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności po 6 sierpnia 2023 r.?
Jak ustalić datę utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności po 6 sierpnia 2023 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Orzeczenia o niepełnosprawności i karty parkingowych osób niepełnosprawnych zachowują ważność do 31 grudnia 2023 r., 31 marca 2024 r., 30 września 2024 r. Chodzi o dokumenty, który powinny wygasnąć w okresie pandemii. Ich ważność była automatycznie przedłużana w tamtym okresie.

Od 6 sierpnia 2023 r. wprowadzono do przepisów "sztywne" daty utraty ich ważności. Istnieje oczywiście możliwość wcześniejszego wystąpienia o nowe orzeczenie.

REKLAMA

Do kiedy obowiązują orzeczenia o niepełnosprawności? 

Orzeczenia o niepełnosprawności, które były przez ostatnie 3 lata automatyczne przedłużane, mają obecnie ustawowy termin ważności:
1) do 31 grudnia 2023 r. – gdy ich pierwotna ważność kończyła się do 31 grudnia 2020 r. (pierwszy roku pandemii).
2) do 31 marca 2024 r. – gdy ich pierwotna ważność kończyła się w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. (drugi rok pandemii),
3) do 30 września 2024 r. – gdy ich pierwotna ważność kończyła się w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 5 sierpnia 2023 r. (chodzi o okres przed 6 sierpnia 2023 r., czyli dzień wejścia nowych przepisów w życie).

Terminy te wprowadza art. 23 USTAWY z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw.

Jeżeli jednak przed 31 grudnia 2023 r., 31 marca 2024 r., 30 września 2024 r. osoba niepełnosprawna uzyska nowe orzeczenie, to poprzednie automatycznie traci ważność.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności a utrata ważności poprzedniego

Jak ustalić datę utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności po 6 sierpnia 2023 r. w przypadku wydania nowego orzeczenia? Musimy odróżniać nowe orzeczenie ostateczne (prawomocne) od nieprawomocnego. 

Przykład

Andrzej Nowak posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed 2020 r. Pierwotna jego ważność, to 25 lutego 2021 r. W okresie pandemii orzeczenie było automatycznie przedłużane. Na podstawie ustawy z 9 marca 2023 r. "z automatu" straci ważność 31 marca 2024 r. Andrzej Nowak postanowił zdobyć nowe orzeczenie nie czekając na wygaśnięcie poprzedniego. Powiatowy zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności wydał nowe orzeczenie, które uprawomocniło się w październiku 2023 r. W tym samym czasie straciło moc poprzednie orzeczenie wydane jeszcze przed 2020 r.

Przyjrzyjmy się jednak sytuacji, gdy Pan Andrzej odwołał się od orzeczenia z października 2023 r. wydanego przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.  

Przykład

Pan Andrzej odwołał się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Także tu orzeczenie nie zadowoliło Pana Andrzeja. Dlatego skierował skargę sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Sąd wydał prawomocny wyrok w lipcu 2024 r. W międzyczasie - zgodnie z zapisami ustawy z 9 marca - wygasło orzeczenie o niepełnosprawności sprzed 2020 r. Nastąpiło to 31 marca 2024 r.

WAŻNE! W zależności od indywidualnej sytuacji osoby niepełnosprawnej warto uwzględnić czas na uzyskanie nowego orzeczenia. I zadbać o to odpowiednio wcześniej. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

  Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

  Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

  Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

  Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

  Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

  REKLAMA

  Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

  Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

  1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

  W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

  Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

  W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

  Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

  Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

  REKLAMA

  Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

  Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

  Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

  Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

  REKLAMA