REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Progi dochodu 2100 zł i 2800 zł? Będzie łatwiej o dodatek mieszkaniowy w 2024 r.

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Próg dochodu dla samotnych 2800 zł? Dla rodzin 2100 zł? Będzie łatwiej o dodatek mieszkaniowy w 2024 r.
Próg dochodu dla samotnych 2800 zł? Dla rodzin 2100 zł? Będzie łatwiej o dodatek mieszkaniowy w 2024 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 r. nowe progi dochodowe dla dodatku mieszkaniowego pójdą znacznie w górę. Zwiększy to liczbę osób uprawnionych do korzystania z tego dodatku. Sprawdź jak otrzymać 250-380 zł dodatku do czynszu. Co miesiąc!

Dodatek mieszkaniowy to popularne świadczenie dla osób o mniejszych dochodach. Jest w praktyce rodzajem dopłaty do czynszu. Średnio wynosi 250 zł-380 zł miesięcznie. Przyznaje się go na 6 miesięcy z możliwością ponownego przyznania. Może więc być świadczeniem stałym.

REKLAMA

Ile wynoszą progi dochodowe dla dodatku mieszkaniowego w 2023 r.?

Są dwa progi (tak jak przy dodatku osłonowym) – dla osób samotnych i rodzin. Progi zależą od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2022 r. było to 6346,15 zł. Obliczamy następnie:

1)1903,85 zł dla rodzin,

2) 2538,46 zł dla osób samotnych.

Podobnie jak w przypadku czternastych emerytur przekroczenie ww. progów powoduje zmniejszenie wysokości dodatku mieszkaniowego. Nie ma tu tak prostej sytuacji, że przekroczenie progu dochodowego zabiera nam prawo do dodatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ilustruje to przykład opracowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii:

Twój średni dochód z ostatnich 3 miesięcy to 2003,85 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Przekraczasz więc 1903,85 zł o 100 zł, bo 2003,85 zł − 1903,85 zł = 100 zł. Urzędnik w gminie obliczył, że dodatek wyniesie dla ciebie 190,00 zł. Ta kwota będzie jednak pomniejszona o kwotę nadwyżki. Ostatecznie dostaniesz więc 90 zł, bo 190 zł − 100 zł = 90 zł.

Ile wyniosą progi dochodowe dla dodatku mieszkaniowego w 2024 r.

O tym przekonamy się w lutym 2024 r. (data publikacji komunikatu GUS). Ale już dziś wiemy, że progi dochodowe będą znacznie wyższe niż dla 2023 r. Przeciętne wynagrodzenie wynosiło bowiem w:

 1. I kwartale 2023 r. 7124,26 zł.
 2. II kwartale 2023 r. 7005,76 zł.

Przyjmując uproszczenie, że za cały 2023 r. przeciętne wynagrodzenie wyniesie 7000 zł, mamy takie progi dochodowe :

 • dla osób samotnych 2800 zł (40% z 7000 zł),
 • dla rodzin 2100 zł (30% z 7000 zł).

W 2024 r. podwyższenie ww. progów zwiększy liczbę osób uprawnionych do dodatku mieszkaniowego.

Kto otrzyma dodatek mieszkaniowy?

Otrzymasz dodatek mieszkaniowy, jeśli spełnisz WSZYSTKIE poniższe warunki:

 • masz prawo do mieszkania albo domu jednorodzinnego, czyli: 
  • jesteś jego właścicielem,
  • masz spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu,
  • wynajmujesz albo podnajmujesz je na umowę,
  • czekasz na mieszkanie zamienne albo socjalne – jeśli masz orzeczenie sądu, że przysługuje ci taki lokal,
 • twój średni miesięczny dochód z 3 miesięcy przed złożeniem wniosku jest równy albo niższy niż 1903,85 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym (czyli 30% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – sprawdź wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w serwisie GUS). Jeśli twój dochód jest wyższy – dostaniesz dofinansowanie, ale pomniejszone o kwotę nadwyżki. Na przykład twój średni dochód z ostatnich 3 miesięcy to 2003,85 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Przekraczasz więc 1903,85 zł o 100 zł, bo 2003,85 zł − 1903,85 zł = 100 zł. Urzędnik w gminie obliczył, że dodatek wyniesie dla ciebie 190,00 zł. Ta kwota będzie jednak pomniejszona o kwotę nadwyżki. Ostatecznie dostaniesz więc 90 zł, bo 190 zł − 100 zł = 90 zł.

Rada gminy może podwyższyć średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego, który uprawnia do uzyskania dodatku mieszkaniowego. Dowiedz się w swoim urzędzie gminy albo miasta, czy jest taka uchwała.

 • powierzchnia twojego mieszkania albo domu jest równa albo niższa niż 71,5 m2. Jeśli powierzchnia mieszkania lub domu jest większa, ale nie przekracza 82,5 m2 – otrzymasz dodatek mieszkaniowy pod warunkiem, że powierzchnia wszystkich pokoi i kuchni jest mniejsza niż 60% powierzchni użytkowej mieszkania albo domu.

Rada gminy może podwyższyć maksymalną dopuszczalną powierzchnię użytkową mieszkania albo domu lub maksymalny dopuszczalny stopień jej przekroczenia. Dowiedz się w swoim urzędzie gminy albo miasta, czy jest taka uchwała.

Informację o powierzchni mieszkania albo domu możesz znaleźć na przykład:

 • w akcie notarialnym,
 • w umowie najmu,
 • u zarządcy budynku.

Jeśli dostaniesz dodatek mieszkaniowy – możesz też dostać dodatek energetyczny. Dowiedz się w urzędzie gminy albo miasta, jak go uzyskać.

Jeśli będziesz zalegać z opłatami za mieszkanie albo dom przez co najmniej 2 miesiące – gmina wstrzyma wypłatę dodatku.

Wniosek o dodatek mieszkaniowy

Gdzie znajdziesz wniosek?

 • wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego – pobierz w swoim urzędzie miasta albo gminy lub ośrodku pomocy społecznej (ewentualnie ze strony internetowej tych instytucji) i wypełnij. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu – zarządca budynku albo inna osoba, której płacisz czynsz, musi potwierdzić twój wniosek. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym – takie potwierdzenie nie jest potrzebne,
 • deklarację o dochodach wszystkich osób, które mieszkają w mieszkaniu albo w domu, z ostatnich 3 miesięcy – pobierz w swoim urzędzie miasta albo gminy lub ośrodku pomocy społecznej (ewentualnie ze strony internetowej tych instytucji) i wypełnij,
 • dokumenty, które potwierdzają powierzchnię użytkową albo oświadczenie o wielkości powierzchni użytkowej domu – jeśli jesteś właścicielem domu. W oświadczeniu podaj też łączną powierzchnię pokoi i kuchni oraz informacje o wyposażeniu technicznym domu,
 • dokumenty, które potwierdzają wysokość wydatków, jakie poniosłeś w związku z zajmowaniem mieszkania lub domu w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku.

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy

Wysokość dodatku obliczy dla ciebie urzędnik w twojej gminie. W 2019 roku wynosił średnio 206,90 zł.

Wysokość dodatku zależy od:

 • dochodów i liczby osób w gospodarstwie domowym,
 • wysokości wydatków na utrzymanie mieszkania,
 • stawek czynszu najmu w mieszkaniowym zasobie gminy.

Do wydatków na utrzymanie mieszkania wlicza się na przykład: czynsz, wydatki związane z kosztami eksploatacji, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór śmieci.

Jeśli w mieszkaniu albo domu nie masz centralnego ogrzewania, ciepłej wody albo gazu przewodowego z zewnętrznego źródła — dodatkowo możesz dostać ryczałt na zakup opału.

Jak obliczyć powierzchnię mieszkania?

Dodaj powierzchnię poniższych pomieszczeń:

 • pokój
 • kuchnia, spiżarnia,
 • przedpokój, hol, korytarz,
 • łazienka,
 • inne pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze.

Nie wliczaj powierzchni, które mają wysokość mniejszą niż 1,90 m, czyli:

 • balkonów, tarasów, loggi,
 • antresoli,
 • szaf i schowków w ścianach,
 • pralni, suszarni,
 • wózkowni, strychów,
 • garaży, piwnic, komórek na opał.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Vvv
  2023-09-22 07:38:59
  Przepisy są tak skonstruowane aby dostało go jak najmniej osób. Mieszczę się w dochodzie ale z powodu 10 metrów kwadratowych nadwyżki . Dodatku nie mogę dostać. Taki problem ma mnóstwo starszych samotnych ludzi . Z powodu głupiego zapisu o metrach kwadratowych . Pomocy nie mogą uzyskać ludzie naprawdę potrzebujący pomocy. Co mam zamurować kawał pokoju aby zmieścić się w metrach.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

Tusk ogłasza akcję "Orlik - wielkie granie". "Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie ..."

Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików, będziemy je przebudowywali i unowocześniali, będę też chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych - zapowiedział w niedzielę, w Mińsku Mazowieckim lider PO Donald Tusk.

P. Czarnek od 1 I 2024 r. da podwyżkę początkującym nauczycielom do 5500 zł. To 5500 zł brutto i 4070 zł netto, czy tylko słynne średnie wynagrodzenie?

Podwyżka do 5500 zł dla nauczyciela początkującego, to ile netto? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Minister P. Czarnek prawdopodobnie kolejny raz odwołuje się do średniego wynagrodzenia. Posługiwanie się średnim wynagrodzeniem budzi od kilku lat sprzeciw nauczycieli, gdyż miara ta nie oddaje wartości pensji, które nauczyciele realnie otrzymują na konto. 

Tylko do 30 IX praca zdalna w związku z pandemią. Tylko do 7 X 2023 r. telepraca. Sprawdź, czy dotyczy to Twojej umowy o pracę

Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r. Telepraca tylko do 7 października. Czy w Twojej firmie zmieniono już dokumenty?

REKLAMA

10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

REKLAMA

Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

REKLAMA