REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Progi dochodu 2100 zł i 2800 zł? Będzie łatwiej o dodatek mieszkaniowy w 2024 r.

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Próg dochodu dla samotnych 2800 zł? Dla rodzin 2100 zł? Będzie łatwiej o dodatek mieszkaniowy w 2024 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

To już pewne. W 2024 r. nowe progi dochodowe dla dodatku mieszkaniowego pójdą znacznie w górę. Zwiększy to liczbę osób uprawnionych do korzystania z tego dodatku. Sprawdź jak otrzymać 250-380 zł dodatku do czynszu. Co miesiąc!

Dodatek mieszkaniowy to popularne świadczenie dla osób o mniejszych dochodach. Jest w praktyce rodzajem dopłaty do czynszu. Średnio wynosi 250 zł-380 zł miesięcznie. Przyznaje się go na 6 miesięcy z możliwością ponownego przyznania. Może więc być świadczeniem stałym.

REKLAMA

Ile wynoszą progi dochodowe dla dodatku mieszkaniowego w 2023 r.?

Są dwa progi (tak jak przy dodatku osłonowym) – dla osób samotnych i rodzin. Progi zależą od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2022 r. było to 6346,15 zł. Obliczamy następnie:

1)1903,85 zł dla rodzin,

2) 2538,46 zł dla osób samotnych.

Podobnie jak w przypadku czternastych emerytur przekroczenie ww. progów powoduje zmniejszenie wysokości dodatku mieszkaniowego. Nie ma tu tak prostej sytuacji, że przekroczenie progu dochodowego zabiera nam prawo do dodatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ilustruje to przykład opracowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii:

Twój średni dochód z ostatnich 3 miesięcy to 2003,85 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Przekraczasz więc 1903,85 zł o 100 zł, bo 2003,85 zł − 1903,85 zł = 100 zł. Urzędnik w gminie obliczył, że dodatek wyniesie dla ciebie 190,00 zł. Ta kwota będzie jednak pomniejszona o kwotę nadwyżki. Ostatecznie dostaniesz więc 90 zł, bo 190 zł − 100 zł = 90 zł.

Ile wyniosą progi dochodowe dla dodatku mieszkaniowego w 2024 r.

O tym przekonamy się w lutym 2024 r. (data publikacji komunikatu GUS). Ale już dziś wiemy, że progi dochodowe będą znacznie wyższe niż dla 2023 r. Przeciętne wynagrodzenie wynosiło bowiem w:

 1. I kwartale 2023 r. 7124,26 zł.
 2. II kwartale 2023 r. 7005,76 zł.

Przyjmując uproszczenie, że za cały 2023 r. przeciętne wynagrodzenie wyniesie 7000 zł, mamy takie progi dochodowe :

 • dla osób samotnych 2800 zł (40% z 7000 zł),
 • dla rodzin 2100 zł (30% z 7000 zł).

W 2024 r. podwyższenie ww. progów zwiększy liczbę osób uprawnionych do dodatku mieszkaniowego.

Kto otrzyma dodatek mieszkaniowy?

Otrzymasz dodatek mieszkaniowy, jeśli spełnisz WSZYSTKIE poniższe warunki:

 • masz prawo do mieszkania albo domu jednorodzinnego, czyli: 
  • jesteś jego właścicielem,
  • masz spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu,
  • wynajmujesz albo podnajmujesz je na umowę,
  • czekasz na mieszkanie zamienne albo socjalne – jeśli masz orzeczenie sądu, że przysługuje ci taki lokal,
 • twój średni miesięczny dochód z 3 miesięcy przed złożeniem wniosku jest równy albo niższy niż 1903,85 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym (czyli 30% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – sprawdź wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w serwisie GUS). Jeśli twój dochód jest wyższy – dostaniesz dofinansowanie, ale pomniejszone o kwotę nadwyżki. Na przykład twój średni dochód z ostatnich 3 miesięcy to 2003,85 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Przekraczasz więc 1903,85 zł o 100 zł, bo 2003,85 zł − 1903,85 zł = 100 zł. Urzędnik w gminie obliczył, że dodatek wyniesie dla ciebie 190,00 zł. Ta kwota będzie jednak pomniejszona o kwotę nadwyżki. Ostatecznie dostaniesz więc 90 zł, bo 190 zł − 100 zł = 90 zł.

Rada gminy może podwyższyć średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego, który uprawnia do uzyskania dodatku mieszkaniowego. Dowiedz się w swoim urzędzie gminy albo miasta, czy jest taka uchwała.

 • powierzchnia twojego mieszkania albo domu jest równa albo niższa niż 71,5 m2. Jeśli powierzchnia mieszkania lub domu jest większa, ale nie przekracza 82,5 m2 – otrzymasz dodatek mieszkaniowy pod warunkiem, że powierzchnia wszystkich pokoi i kuchni jest mniejsza niż 60% powierzchni użytkowej mieszkania albo domu.

Rada gminy może podwyższyć maksymalną dopuszczalną powierzchnię użytkową mieszkania albo domu lub maksymalny dopuszczalny stopień jej przekroczenia. Dowiedz się w swoim urzędzie gminy albo miasta, czy jest taka uchwała.

Informację o powierzchni mieszkania albo domu możesz znaleźć na przykład:

 • w akcie notarialnym,
 • w umowie najmu,
 • u zarządcy budynku.

Jeśli dostaniesz dodatek mieszkaniowy – możesz też dostać dodatek energetyczny. Dowiedz się w urzędzie gminy albo miasta, jak go uzyskać.

Jeśli będziesz zalegać z opłatami za mieszkanie albo dom przez co najmniej 2 miesiące – gmina wstrzyma wypłatę dodatku.

Wniosek o dodatek mieszkaniowy

Gdzie znajdziesz wniosek?

 • wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego – pobierz w swoim urzędzie miasta albo gminy lub ośrodku pomocy społecznej (ewentualnie ze strony internetowej tych instytucji) i wypełnij. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu – zarządca budynku albo inna osoba, której płacisz czynsz, musi potwierdzić twój wniosek. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym – takie potwierdzenie nie jest potrzebne,
 • deklarację o dochodach wszystkich osób, które mieszkają w mieszkaniu albo w domu, z ostatnich 3 miesięcy – pobierz w swoim urzędzie miasta albo gminy lub ośrodku pomocy społecznej (ewentualnie ze strony internetowej tych instytucji) i wypełnij,
 • dokumenty, które potwierdzają powierzchnię użytkową albo oświadczenie o wielkości powierzchni użytkowej domu – jeśli jesteś właścicielem domu. W oświadczeniu podaj też łączną powierzchnię pokoi i kuchni oraz informacje o wyposażeniu technicznym domu,
 • dokumenty, które potwierdzają wysokość wydatków, jakie poniosłeś w związku z zajmowaniem mieszkania lub domu w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku.

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy

Wysokość dodatku obliczy dla ciebie urzędnik w twojej gminie. W 2019 roku wynosił średnio 206,90 zł.

Wysokość dodatku zależy od:

 • dochodów i liczby osób w gospodarstwie domowym,
 • wysokości wydatków na utrzymanie mieszkania,
 • stawek czynszu najmu w mieszkaniowym zasobie gminy.

Do wydatków na utrzymanie mieszkania wlicza się na przykład: czynsz, wydatki związane z kosztami eksploatacji, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór śmieci.

Jeśli w mieszkaniu albo domu nie masz centralnego ogrzewania, ciepłej wody albo gazu przewodowego z zewnętrznego źródła — dodatkowo możesz dostać ryczałt na zakup opału.

Jak obliczyć powierzchnię mieszkania?

Dodaj powierzchnię poniższych pomieszczeń:

 • pokój
 • kuchnia, spiżarnia,
 • przedpokój, hol, korytarz,
 • łazienka,
 • inne pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze.

Nie wliczaj powierzchni, które mają wysokość mniejszą niż 1,90 m, czyli:

 • balkonów, tarasów, loggi,
 • antresoli,
 • szaf i schowków w ścianach,
 • pralni, suszarni,
 • wózkowni, strychów,
 • garaży, piwnic, komórek na opał.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Vvv
  2023-09-22 07:38:59
  Przepisy są tak skonstruowane aby dostało go jak najmniej osób. Mieszczę się w dochodzie ale z powodu 10 metrów kwadratowych nadwyżki . Dodatku nie mogę dostać. Taki problem ma mnóstwo starszych samotnych ludzi . Z powodu głupiego zapisu o metrach kwadratowych . Pomocy nie mogą uzyskać ludzie naprawdę potrzebujący pomocy. Co mam zamurować kawał pokoju aby zmieścić się w metrach.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

REKLAMA

Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

REKLAMA

Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA