REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 r. świadczenie przedemerytalne dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. Sprawdź warunki [świadczenie wspierające]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
W 2024 r. świadczenie przedemerytalne dla opiekuna osoby niepełnosprawnej.
W 2024 r. świadczenie przedemerytalne dla opiekuna osoby niepełnosprawnej.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opiekun osoby niepełnosprawnej, która otrzyma w 2024 r. świadczenie wspierające może starać się o świadczenie przedemerytalne.  

Otrzyma je osoba, która do dnia, w którym ustało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna:

REKLAMA

1) ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna i 

2) osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Ta oferta władz jest więc dla opiekunów w wieku 55/60 lat, które opiekowały się osobą niepełnosprawną, a gdy ta przeszła na świadczenie wspierające opiekunowie stracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. W zamian otrzymają prawo do świadczenia przedemerytalnego. Wszystko to w 2024 r., kiedy ruszy przyznawanie i wypłata świadczenia wspierającego.

Aktualizacja artykułu (28 XI godz. 22.30)

Zostało opublikowane rozporządzenie o ustalaniu punktów wsparcia niezbędnych dla otrzymania świadczenia wspierającego. Jest nowy algorytm przyznawania punktów. Szczegóły w trzech artykułach poniżej:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo prezydent A. Duda prowadzi konsultacje projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. W 2025 r. nowe przepisy przyznają pomoc 50 000 osobom niepełnosprawnym w postaci opiekunów faktycznych. Asystenci poprowadzą im domy, ugotują posiłki, zrobią zakupy, porządki. Pensję 4700 zł brutto pokryje państwo. Koszt 3 mld zł. Od 2027 r. liczba 50 000 zostanie znacznie zwiększona. Omówienie w poniższym artykule: 

Świadczenie przedemerytalne a świadczenie wspierające

Poniżej przepisy z USTAWY z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych, z których wynika taka możliwość:

Art. 7. [Wniosek] 1. Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustala się na wniosek osoby zainteresowanej, od następnego dnia po dniu złożenia wniosku wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 3 i 4.

2. Wniosek składa się do organu rentowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

3. Do wniosku dołącza się dowody uzasadniające prawo do świadczenia przedemerytalnego, w tym decyzję o utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub informację o upływie 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w art. 2 ust. 3, a także dowody wymagane do ustalenia prawa do emerytury oraz jej wysokości, określone przepisami ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

4) W przypadku osoby, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4a, do wniosku dołącza się również zaświadczenie właściwego organu potwierdzające nieprzerwane pobieranie przez okres co najmniej 365 dni świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, lub zasiłku dla opiekuna, utratę prawa do nich z powodu śmierci osoby, nad którą opieka była sprawowana, albo przyznania osobie, nad którą opieka była sprawowana, prawa do świadczenia wspierającego, o którym mowa w ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, a także datę ustania tego prawa.

Przed nowelizacją ust. 4 brzmiał:

REKLAMA

W przypadku osoby, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4a, do wniosku dołącza się również zaświadczenie właściwego organu potwierdzające nieprzerwane pobieranie przez okres co najmniej 365 dni świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, lub zasiłku dla opiekuna, utratę prawa do nich z powodu śmierci osoby, nad którą opieka była sprawowana, a także datę ustania tego prawa.

Trzeba jeszcze zastosować art. 2 ust. 1 pkt 4a, który określa warunki otrzymania prawa do świadczenia przedemerytalnego. Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która:

zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 390, 658, 852 i 1429), lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. z 2020 r. poz. 1297), pobieranych nieprzerwanie przez okres co najmniej 365 dni, jeżeli utrata prawa do nich była spowodowana śmiercią osoby, nad którą opieka była sprawowana, albo przyznaniem osobie, nad którą opieka była sprawowana, prawa do świadczenia wspierającego, o którym mowa w ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. poz. 1429), i do dnia, w którym ustało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Pakiet osłonowy dla opiekunów

Tak uzasadniono możliwość otrzymania świadczenia przedemerytalnego w związku ze świadczeniem wspierającym: 

W związku z tym, projekt ustawy przewiduje wprowadzenie szeregu regulacji o charakterze osłonowym dla tych opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy zaprzestaną pobierać ww. świadczenia opiekuńcze w związku z wyborem przez osobę niepełnosprawną świadczenia wspierającego. Pakiet osłonowy obejmuje m.in: zmiany w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1867, z późn. zm.). Może skorzystać z nich opiekun osoby niepełnosprawnej, który utracił prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna w związku z przyznaniem osobie, nad którą opieka była sprawowana, prawa do świadczenia wspierającego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(17)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Anna
  2023-11-29 17:26:22
  4700 dla asystenta osoby niepełnosprawnej a jak rodzic 24/h sprawuje opiekę gotuje robi zakupy i wszystko inne to 2458 zł miesięcznie gdzie tu logika
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • AG
  2023-11-27 13:42:05
  Witam przez 28 lat opiekowałam się osobami niepełnosprawnymi moim synem bo urodził się chory stopnień znaczny i bratem stopień znaczny jestem w wieku 52 lat i zostałam bez grosza do życia podpiąć pracy nie mogę bo mam wadę wzroku i narządu ruchu i co mam zrobić w takim przypadku...? Myślę że to nie sprawiedliwe 3 lata czekać na pomostówkę.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • 😭
  2023-11-27 20:36:01
  A co z tymi którzy opiekują się osobą niepełnosprawną,sami są niepełnosprawni pobierają rentę inwalidzką i są aktywni zawodowo ?czy takie osoby mogą liczyć na pomoc jakąkolwiek? Otóż nie ,mają czołgać się do pracy ale nic im nie przysługuje nie wspomnę o lekach które ponoć są tak refundowane dla osób po 80 roku życia że kosztują 1500zl miesięcznie
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Xyz
  2023-11-28 08:30:40
  Dzień Dobry Wszystkim. We wrześniu skończyłam 54 lata, i od ponad 20 lat opiekuje się synem który urodził się niepełnosprawny ruchowo od pasa w dół czyli nie chodzi znaczy stopień niepodległości i przez ten cały okres musiałam zrezygnować z pracy żeby opiekować się synem i co mam zrobić gdy jedyny dochód który mam to te świadczenia
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • W-dam
  2023-11-29 11:05:11
  Mam ustaloną emeryturę a jednocześnie wstrzymana w zamian za opiekuńcze, jak to wygląda prawnie? Czy moja emerytura nie jest zasłużona? Nie można pobierać emerytury i opiekuńczego. ? Dużo by pisać na ten temat.....
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Róża
  2023-11-29 21:49:25
  Asystent płatny a rodzic na emeryturze opiekuje się 24h ZA DARMO !!!!!!!!!!!!!!!!!
  1
 • Iwona
  2023-11-29 13:53:09
  Wszystko pięknie ladnie a co będzie kiedy osoba niepełnosprawna zostanie uleczona ze stopnia znacznego do stopnia lekkiego ?? A tak się dzieje we Wrocławiu co wtedy? Odwołanie do wojewódzkiej komisji i tam to sami zostaje sąd i tu się dopiero zaczyna trzeba w sądzie udowodnić ze nie jest się wielbłądem a na koniec słyszy się od sędziego na pytanie co zrobić z osobą niepełnosprawna ruchowo (SM EPI ) "nie wiem.moze przepisy się zmienia więcej proszę nie przychodzić do sądu " tak właśnie się dzieje w sądzie i w orzecznictwie wrocławskim
  0
 • Marek
  2023-12-01 10:41:14
  Dzień dobry a jeśli osoba jest opiekunem prawnym i rzeczywistym osoby niepelnosprawnej i sprawuje nad nim opiekę 24 godziny na dobe a nie pobiera z tego tytułu żadnych świadczeń a z racji opieki nie jest w stanie pracować czy może przejąć na wcześniejszą emeryturę?
  1
 • Irena
  2023-11-29 16:20:46
  Witam czy osobie która przez 7 lat opiekowała się chorą nie chodzącą matką z 3 grupą inwalidzką. Należy się jakieś świadczenie po zakończeniu opieki. Przez 7 lat pobierała zasiłek dla opiekuna po śmierci matki w 2017r zarejestrowała się w biurze pracy . Do dziś bezrobotna aby zaopiekować się matką musiała zrezygnować z pracy na rzecz opieki. Dziś ma 57 lat i pozostaje bez żadnego dochodu. Czy ta wcześniejsza emerytura o której mowa w artykule będzie przysługiwać takiej osobie?
  0
 • JARO
  2024-01-02 17:56:10
  Ile będzie wynosić sw.pielegnacyjne na starych zasadach
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA