REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można wykorzystać PPP przy inwestycjach edukacyjnych

Alina Sarnacka

REKLAMA

REKLAMA

Jak zorganizować partnerstwo publiczno-prywatne w inwestycjach unijnych? Co to jest hybrydowa metoda finansowania inwestycji? Czy takie metody są dopuszczalne przy finansowaniu inwestycji przy wykorzystaniu funduszy UE?

REKLAMA

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) nie jest instrumentem finansowym odpowiednim dla wszystkich zadań publicznych. Jednym z kryteriów zastosowania PPP jest wartość zadania. Uważa się, że warto stosować partnerstwo dla przedsięwzięć o znacznej wartości (powyżej 10 mln euro), która uzasadnia wysokie koszty przygotowania oraz zapewnia atrakcyjny zwrot dla inwestorów prywatnych. W sytuacjach kiedy partnerstwo publiczno-prywatne jest rozważane dla przedsięwzięć o mniejszej wartości, jak na przykład szkoły czy boiska osiedlowe, powierza się partnerowi prywatnemu budowę i eksploatację kilkunastu lub kilkudziesięciu takich obiektów. Korzyścią z partnerstwa publiczno-prywatnego jest nie tylko pozyskanie finansowania w sytuacji niedoboru środków publicznych oraz mniejsze koszty świadczenia tych usług, lecz przede wszystkim możliwość umownego określenia i egzekwowania standardów ich świadczenia przez okres kilkudziesięciu lat.

REKLAMA

Istnieje wiele innych opcji finansowania zadań publicznych oraz możliwości współpracy z podmiotami prywatnymi, takich jak np. koncesje budowlane. Tak więc, po podjęciu decyzji o realizacji inwestycji o dużej wartości przez samorząd należy wykonać analizę opcji finansowania inwestycji oraz ewentualnie przetestować zasadność współpracy z podmiotem prywatnym. Dopiero wówczas gdy wyniki wstępnych analiz wskażą, że partnerstwo-publiczno prywatne może być właściwą formułą konieczne jest zbadanie zainteresowania potencjalnych inwestorów, a następnie wykonanie analiz: ekonomiczno-finansowej, prawnej oraz ryzyk.

Rzetelnie wykonane analizy potwierdzają wykonalność projektu, wspierają kształtowanie struktury transakcji oraz stworzenie kryteriów dla przetargu na wyłonienie inwestora, a także pozwalają na uniknięcie realizacji projektów PPP w sytuacji, kiedy okazałyby się nieopłacalne.

REKLAMA

Komisja Europejska promuje PPP jako alternatywę dla finansowania środkami pomocowymi. Dopuszczalne jest również tworzenie tzw. hybrydowych modeli PPP polegających na równoczesnym wykorzystaniu kapitału prywatnego, środków UE oraz ewentualnie krajowych środków publicznych. Najbardziej rozpowszechnione modele hybrydowych PPP to: klasyczna hybryda i ring fencing.

W pierwszym przypadku partner prywatny jest odpowiedzialny za budowę oraz wieloletnią eksploatację infrastruktury, zapewnia finansowanie, w tym aplikuje o środki UE. Wartość dofinansowania UE zmniejsza kwotę nakładów inwestycyjnych ponoszonych przez partnera prywatnego i redukuje płatności podmiotu publicznego dla inwestora. Inwestor prywatny musi być wybrany drogą przetargu przed rozpoczęciem procedury aplikacyjnej. Istnieje ryzyko, że partner prywatny nie pozyska finansowania UE i to jest ryzyko, które tradycyjnie bierze na siebie sektor publiczny. W przypadku nieuzyskania grantu jego równowartość jest zapewniona przez samorząd lub przetarg na wybór koncesjonariusza zostaje anulowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast w modelu ring fencing - finansowanie przedsięwzięcia (np. budowa drogi) zostaje rozdzielone na dwie oddzielne części (odcinki dróg): część realizowaną metodą PPP oraz część realizowaną metodą tradycyjną. Sektor publiczny aplikuje o dotację UE oraz zapewnia wkład własny na realizację swojej części. Po zakończeniu inwestycji obie części są oddawane w koncesję partnerowi prywatnemu. Ta metoda nie pozwala na pełną realizację korzyści z tytułu PPP z tytułu całej inwestycji.

Struktury hybrydowe mają wiele zalet, niemniej ich przygotowanie jest bardziej kosztowne i dłuższe niż przygotowanie zwykłych transakcji PPP.

ALINA SARNACKA

Manager; Transport Infrastructure, Public Sector Team, Pricewater- houseCoopers

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA