Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

COVID-19 – czy niezaszczepieni nauczyciele stracą pracę?

Czy nauczyciele będą tracili pracy w szkołach w związku z obowiązkowymi szczepieniami na COVID-19 od 1 marca 2022 r.?
Czy nauczyciele będą tracili pracy w szkołach w związku z obowiązkowymi szczepieniami na COVID-19 od 1 marca 2022 r.?
Shutterstock
Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 od 1 marca 2022 r. Nauczyciele nie będą tracili pracy w szkołach w związku z obowiązkowymi szczepieniami. Taką deklarację 9 grudnia 2021 r. złożył szef MEiN Przemysław Czarnek, pytany w radiu RMF FM o obowiązkowe szczepienia nauczycieli.

Będziemy chcieli od 1 marca 2022 r. wprowadzić obowiązek zaszczepienia przeciw COVID-19 dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – ogłosił we wtorek 7 grudnia 2021 r. minister zdrowia Adam Niedzielski. Deklaracja ta budzi wątpliwości, co do tego, czy nauczyciele odmawiający zaszczepieniu się zostaną zwolnieni z pracy.

19% nauczycieli nie jest zaszczepionych na COVID-19

"Nauczyciele to w ponad 80 procentach osoby zaszczepione" – poinformował 9 grudnia 2021 r. szef MEiN. Dopytywany, że to oznacza, że co piąty nauczyciel zaszczepiony nie jest, Czarnek powiedział, że "mniej niż co piąty, ponieważ jest to ok. 19 proc.". "Wolę patrzeć, że cztery na pięć osób są zaszczepione" – dodał.

Trwają rozmowy w rządzie o obowiązkowych szczepieniach nauczycieli na COVID-19

Min. Czarnek zapowiedział, że w kwestii obowiązkowych szczepień będzie dyskutował z ministrem Adamem Niedzielskim oraz w ramach rządu. "Nie jestem entuzjastą przymusowych szczepień, a już w ogóle nie jestem entuzjastą, żeby przymuszać tylko niektóre grupy i zawody do szczepień" – mówił.

Nie będzie zwolnień z pracy nauczycieli?

Wyjaśnił, że "nas nie stać ewentualnie na to, żeby 19 proc. albo nawet 15 proc., jeśli część zechce się zaszczepić, nauczycieli straciło pracę w szkole". "Musimy wypracować odpowiedni konsensus w tej kwestii".

10 grudnia Minister Czarnek podtrzymał apel o rozmowy o zwolnieniu z pracy niezaszczepionych nauczycieli

"Nie jestem entuzjastą zmuszania kogokolwiek do czegokolwiek, natomiast jestem absolutnie zwolennikiem przekonywania" – powiedział 10 grudnia 2021 r. w Radiowej Jedynce szef MEiN. "Co do pomysłu, by od 1 marca trzy grupy zawodowe musiały się szczepić, a jak nie, to nie będą pracować – to jest pomysł nieprzedyskutowany jeszcze" – podkreślił Czarnek. Dodał, że rozumie intencje i chęć szybkiej walki z koronawirusem. "Też taką chęć mam. Natomiast wszystkie decyzje muszą być przedyskutowane co do szczegółów. Ja sobie nie wyobrażam, by w ten sposób można było zrobić nawet 10-procentowe braki w kadrze nauczycielskiej, jeśli te 10 proc. nie będzie chciało się zaszczepić" – powiedział.

Nauczycielskie związki zawodowe o szczepieniach na COVID-19 wśród nauczycieli

"Decyzje w takich sprawach podejmują fachowcy, nie leżą one w kompetencjach związków zawodowych, ale widzimy, co się dzieje" - powiedział przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". "Uważamy, że te zawody, które bezpośrednio są narażone na kontakt z osobami, które mogą być zarażone, powinny jak najbardziej, nawet bez nakazu dokonać takiej czynności. To gwarancja nie tylko zdrowia, ale czasem i życia" - wskazał.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Komplet PREMIUM - Klasyfikacja budżetowa 2022 z programem online na 12 m-cy
Komplet PREMIUM - Klasyfikacja budżetowa 2022 z programem online na 12 m-cy
Tylko teraz
199,00 zł
328,00
Przejdź do sklepu
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(20)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Czytelniczka
  2021-12-11 03:52:35
  Ludzie! Jak można przymuszać kogokolwiek do przyjęcia czegoś, co jeszcze jest w fazie testów? Wiecie, kiedy skończą się badania nad tymi wakcynami? Między październikiem 2022 a majem 2023! To są oficjalne dane.
  5
 • Rola
  2021-12-12 08:15:22
  Jest pewne że odejdę z pracy gdyby wprowadzili obowiązek szczepień. Z kolegami z ktòrymi rozmawiałem ròwnież. Każdy ma jakiś pomysł na życie. To tylko przyspieszy decyzję.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • BUNDY TED
  2021-12-13 12:33:07
  JEŻELI W JAKIŚ SPOSÓB NIEKONSTYTUCYJNE PRZEPISY USTAWOWE NAKAŻĄ ZWOLNIENIE NIEZASZCZEPIONEGO NAUCZYCIELA Z PRACY, TO ZNACZY, ŻE ŻYJEMY W PAŃSTWIE LOBBO-TERRORYSTÓW SZCZEPIONKOWYCH I, PO WYCZERPANIU WSZYSTKICH ŚRODKÓW PRAWNYCH, ZREZYGNUJĘ ZE ŚWIADCZENIA PRACY NA RZECZ BANDYCKIEGO SYSTEMU. PODOBNIE JAK PRZEDMÓWCZYNI MIAŁEM COVID, WYKONAŁEM TEST NA PRZECIWCIAŁA I NIE JEST MI POTRZEBNE ŻADNE SZCZEPIENIE, TYM BARDZIEJ SZCZEPIENIE O TAK KONTROWERSYJNYM CHARAKTERZE Z CZYSTO MEDYCZNEGO PUNKTU WIDZENIA. NAUCZYCIELE TRZEBA WYJŚĆ NA ULICĘ!
  3
 • nauczyciel
  2021-12-14 06:00:25
  Patrzcie jacy troskliwi się zrobili i ZMUSZAJĄ NAS DO SZCZEPIEŃ. MNIE NIGDY NIE ZMUSICIE ODEJDĘ Z PRACY.
  4
 • nauczyciel
  2021-12-18 14:54:17
  PIS straci swoich wyborców, jeśli doprowadzi do przymusu szczepień. Broniłam tego rządu w szkole, jestem nauczycielką, ale jeśli to zrobią strzelą sobie w kolano. Stracą mnie i wielu innych,
  2
 • czytalnik
  2021-12-14 11:21:31
  Ja też odejdę z pracy. Alew dziwi mnie,że są tacy troskliwi,by odoba nie zaraziła sie covidem w szkole,a nie martwią się o to,że osoba straci prace i nie będzie miała czym wyżywić rodziny. I zamuszają wiedząc o tym.
  4
 • mój nick
  2021-12-14 12:39:50
  Mój syn też odejdzie z zawodu, po wprowadzeniu szczepień obowiązkowych. Zauważyłam też, że w związku z taką ewentualnością zrobił się jakiś taki bardziej radosny, ha ha.
  3
 • Tomek
  2021-12-20 11:38:12
  Te 19 % nieostra dzido przeszło tą waszą chorobę i ma przeciwciała. Pracują i nie chodzą na zwolnienia w przeciwieństwie do zaszczepionych których od początku roku szkolnego nie ma w szkole bo chorują na wszystko. I mimo że maja przeciwciała a nauczyciele po szczepieniu maja przeciwciała chyba dalej w to brniecie kłamcy?
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • *
  2021-12-28 02:43:49
  Jeśli wprowadzą to obowiązkowe szczepienie, złożę wypowiedzenie jeszcze przed końcem roku szkolnego. Z początkiem marca będę mieć miesięczny okres wypowiedzenia, wcześniej dwutygodniowy. Nie nauczam z desperacji, jest parę innych rzeczy, które mogę robić. Odejdę również, jeśli wprowadzą możliwość odsunięcia od obowiązków, bo nie życzę sobie czegoś takiego.
  4
 • Czytelniczka
  2021-12-15 07:33:42
  Ludzie! Jak można przymuszać kogokolwiek do przyjęcia czegoś, co jeszcze jest w fazie testów? Wiecie, kiedy skończą się badania nad tymi wakcynami? Między październikiem 2022 a majem 2023! To są oficjalne dane.
  5
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z informatyki [PDF]
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z informatyki [PDF]
Rejestr ciąż: w SIM będzie adnotacja o ciąży pacjentki [projekt rozporządzenia]
W SIM pojawią się nowe dane odnoszące się do: wyrobów medycznych zaimplantowanych u pacjenta, występujących u niego alergii, wyniku grupy krwi oraz ciąży (w tym ostatnim zakresie tzw. rejestr ciąż). Dane mają identyfikować świadczenie zdrowotne, tym samym ich przekazanie do SIM będzie uzależnione od zakresu świadczenia udzielanego przez placówkę medyczną czy lekarza.
Jak mediować w postępowaniu administracyjnym
Mediacja jest alternatywną formą rozwiązywania sporów - również w postępowaniu administracyjnym. Jej największe zalety to możliwość znacznego przyspieszenia postępowania oraz wspólnego znalezienia rozwiązania, które zadowoli wszystkie strony. Pozwala uniknąć postępowania odwoławczego lub postępowania sądowoadministracyjnego. Choć daje stronom aktywny wpływ na wynik postępowania, zawsze musi zmierzać do podjęcia ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa.
Powołanie zastępcy wójta - obowiązek czy wolna wola
Władza na poziomie samorządu gminnego została podzielona pomiędzy organ kolegialny, jakim jest rada gminy, oraz organ monokratyczny, którym jest wójt. Ustawodawca, dostrzegając ryzyko związane z realizowaniem władzy wykonawczej jednoosobowo, wprowadził do systemu prawnego funkcję zastępcy wójta. Czy powołanie osoby na takie stanowisko jest jednak obowiązkowe oraz jakie konsekwencje mogą wynikać z braku powołania zastępcy?
Kawa jest zdrowa. Lekarze zalecają 3 do 5 filiżanek dziennie. Jakim chorobom zapobiega kawa?
Wokół kawy przez lata narosło wiele mitów. Część z nich jest wyniesiona jeszcze z czasów PRL-u, kiedy kawa często towarzyszyła papierosom i podejrzewano, że może nawet wywoływać wrzody żołądka. Jednak wieloletnie badania naukowe wykazały, że kawa ma wręcz prozdrowotne właściwości, a regularne, umiarkowane picie kawy wspiera profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych. Trzy–pięć filiżanek dziennie powoduje, że spada m.in. ryzyko zachorowania na cukrzycę, niektóre nowotwory czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Dlatego kawę określa się dziś mianem „wschodzącej gwiazdy profilaktyki” i porównuje do zażywanej profilaktycznie aspiryny.
86 mln zł od ZUS na żłobkowe
W piątek 20 maja 2022 r. ZUS przelał na konta placówek w ramach świadczenia żłobkowego ponad 86 mln zł. Liczba dzieci, na które przyznano do tej pory dofinansowanie, wynosi ponad 65 tys. – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Matura 2022 r.: informatyka i język kaszubski [20 maja 2022 r.]
Na maturze w piątek 20 maja 2022 r. pisemny egzamin z informatyki, a po południu pisemny z języka kaszubskiego. Oba nie są obowiązkowe.
Pensja minimalna 2023 r.: 3350 zł i 3500 zł [wzrost o 490 zł]
Podwyżkę minimalnego wynagrodzenia od początku 2023 r. do 3350 zł, a od lipca do 3500 zł zapowiada Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Wypowiedź padła na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego w dniu 19 maja 2022 r.
Rozporządzenie z 18 maja 2022 r. o wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zmiana dodatków i grup zaszeregowania
Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego wzrasta o kwotę od 130 zł brutto do 178 zł brutto. Weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki dotyczące wynagrodzeń.
Małpia ospa w Szwecji i Hiszpanii. Po chorobie powstają blizny, które utrzymują się przez kilka lat
Małpia ospa to choroba odzwierzęca. Rezerwuarem i źródłem zakażenia dla ludzi są głównie gryzonie (zwłaszcza wiewiórki), rzadziej małpy (wbrew nazwie choroby).
Platforma Yoopies rusza z inicjatywą wsparcia dla ukraińskich uchodźców
Platforma Yoopies pomaga znaleźć pracę uciekinierom przed wojną
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z fizyki [PDF]
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z fizyki [PDF]
Egzamin ósmoklasisty 2021/2022. Co uczeń musi wiedzieć o tegorocznym egzaminie, by mieć dobry wynik?
Egzamin ósmoklasisty potrwa od 24 do 26 maja 2022 r. Jest obowiązkowy, a pojawienie się ucznia na egzaminie jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.
Ułatwienia dla uczniów ukraińskich na egzaminie ósmoklasisty [RPO, MEiN]
MEiN: Przepisy na egzaminie ósmoklasisty gwarantują uczniom ukraińskim nie tylko takie samo traktowanie jak polskim, ale obejmują także wiele ułatwień i dostosowań
Poradnik CKE dla ósmoklasistów. Ósmoklasisto idź przed egzaminem na spacer
Poradnik "Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym? Zalecenia dla ósmoklasistów" opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna z myślą o uczniach klas VIII szkół podstawowych, którzy w dniach 24-26 maja przystąpią do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty.
Wynagrodzenie 4560 zł miesięcznie za dobrowolną zasadniczą służbę wojskową [od 21 maja 2022 r.]
Od 21 maja 2022 r. można wnioskować o odbycie rocznej, dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej
Matura 2022 r.: fizyka i historia sztuki [19 maja 2022 r.]
Na maturze w czwartek 19 maja 2022 r. odbędzie się pisemny egzamin z fizyki, a po południu pisemny z historii sztuki. Oba nie są obowiązkowe.
1300 zł przez dwa lata dla 31 000 Polaków. Skonsumują czy zainwestują te pieniądze? Bezwarunkowy dochód podstawowy rusza w Polsce
W Polsce rusza bezwarunkowy dochód podstawowy. Nawet 31 000 osób będzie przez dwa lata otrzymywać 1300 zł miesięcznie. Po co? Ekonomiści chcą sprawdzić, czy skonsumują czy zainwestują te pieniądze. Czy będą się uczyć, próbować awansować albo tworzyć firmy.
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z geografii [PDF]
Na maturze w środę 18 maja 2022 r. odbył się pisemny egzamin z geografii.
Warszawa: Można już legalnie pić alkohol nad Wisłą
Od poniedziałku 16 maja 2022 r. został zniesiony stan epidemii. W związku z tym przestał obowiązywać wprowadzony przez radnych zakaz spożywania alkoholu na bulwarach i plaży Poniatówka.
"DGP": Ile osób otrzyma odszkodowania po szczepionkach? Jakie to są kwoty?
Najwyższa dotychczas kwota wypłacona jednemu pacjentowi to 87 tys. zł. W sumie to ok. 700 tys. zł. Standaryzacja przyspieszyła i uprościła uzyskiwanie rekompensat – poinformował rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec w wywiadzie opublikowanym w środę w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Samorządom będzie łatwiej remontować pustostany i je wynajmować. 80% środków na remont z Funduszu Dopłat
Rozważamy zmiany w Prawie budowlanym, które ułatwią samorządom remont lub przystosowywanie pustostanów do celów mieszkaniowych, uproszczą związane z tym procedury - powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.
Matura 2022 r.: geografia i języki mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym [18 maja 2022 r.]
Na maturze w środę 18 maja 2022 r. odbywa się pisemny egzamin z geografii. Po południu będą pisemne egzaminy z języków mniejszości narodowych: białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego na poziomie rozszerzonym.
Dlaczego uczeń z Ukrainy w oddziale przygotowawczym nie podlega ocenie w ramach klasyfikacji rocznej?
Dzieci będące obywatelami Ukrainy objęte obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki mają prawo uczęszczać do polskich szkół publicznych i niepublicznych na takich samych warunkach jak obywatele Polski.
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z historii [PDF]
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z historii [PDF]