REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Min. K. Kotula: Rusza Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+, który objęłam swoim matronatem!

Katarzyna Kotula ministra do spraw Równości
Katarzyna Kotula ministra do spraw Równości
Warszawa, 05.02.2024. Minister do spraw równości Katarzyna Kotula podczas konferencji prasowej na temat inauguracji 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, 5 bm. w KPRM w Warszawie. (jm) PAP/Piotr Nowak
Piotr Nowak
PAP

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 5 lutego 2024 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się inauguracja 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Uczniowie mogą oceniać swe szkoły na stronie Maparownosci.pl. Ministra ds. Równości Katarzyna Kotula w czasie tego wydarzenia zapewniła, że będzie wspierać inicjatywy na rzecz szkoły otwartej i równościowej. A na platformie społecznościowej X ministra Kotula wskazała, że badania pokazują jasno: ¼ młodzieży LGBT ma silne objawy depresji, ¾ młodych osób LGBT ma często myśli samobójcze, ponad 74% nastolatków LGBT czuje osamotnienie. 

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024 pod matronatem ministry ds. Równości

Na platformie społecznościowej X ministra Kotula napisała tego samego dnia:
"Rusza Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+, który objęłam swoim matronatem! W tym roku pod hasłem “Szkoła zaufania”, bo polskie szkoły muszą być bezpieczne, przyjazne i pełne równości, wzajemnego zaufania. Badania pokazują jasno:
- ¼ młodzieży LGBT ma silne objawy depresji,
- ¾ młodych osób LGBT ma często myśli samobójcze, 
- ponad 74% nastolatków LGBT czuje osamotnienie.
Młode osoby chcą też skutecznego reagowania na dyskryminację i oczekują działań równościowych przede wszystkim od szkół i uczelni. Celem Rankingu jest wzmocnienie głosu uczniów i uczennic, ale także promocja dobrych praktyk dla szkół. Młode osoby mogą wziąć udział w badaniu i odpowiedzieć na pytania o to, jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBT, czy pojawia się dyskryminacja, czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele i nauczycielki wspierają mniejszości. Gorąco zachęcam do udziału! Niech polskie szkoły będą pełne zaufania, równości i poszanowania godności ludzkiej. Bądźmy dla młodych osób jak ta tarcza, chrońmy młodzież przed dyskryminacją i przemocą."

REKLAMA


W poniedziałek 5 lutego 2024 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa z udziałem Katarzyny Kotuli i organizatorów 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

Kotula powiedziała, że obejmuje patronatem tę akcję i podkreśliła, że chce zrobić wszystko, by młodzież czuła się w polskiej szkole bezpieczna. "Szczególnie młodzież LGBT, która doświadczyła przez ostatnie osiem lat dyskryminacji, języka nienawiści i przemocy" – wskazała ministra.

"Widzimy was, słyszymy wasze postulaty i będziemy was wspierać w inicjatywnie na rzecz szkoły otwartej, równościowej. Szkoły, która ceni różnorodność i która buduje relacje – pomiędzy uczniami, uczniami i nauczycielami – na zaufaniu" – powiedziała do młodych. Dodała, że temu służy 4. edycja rankingu.

Pomysłodawca Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ Dominik Kuc ogłosił, że 4. ogólnopolska edycja rankingu będzie odbywać się pod patronatem ministry ds. równości, Ministerstwa Edukacji Narodowej i rzeczniczki praw dziecka. "Jest to pierwszy projekt na rzecz społeczności LGBTQ+, który uzyskał ogromne wsparcie ze strony instytucji państwowych" – powiedział.
Dodał, że tegoroczna edycja będzie odbywać się pod hasłem "Szkoła zaufania", bo – jak mówił – tego w ostatnich latach w polskiej szkole brakowało najbardziej. Podkreślił, że jest to projekt oddolny. Od poniedziałku uczniowie mogą oceniać swoje własne szkoły na stronie Maparownosci.pl.

Głosowanie do 12 kwietnia 2024 r.

Organizatorka tegorocznej edycji rankingu Gabriela Gładyszewska dodała, że 12 kwietnia jest ostatnim dniem głosowania. W końcu kwietnia 10 najlepiej ocenianych szkół otrzyma tarczę z hasłem "Szkoła zaufania".

W trakcie badania uczniowie będą odpowiadać m.in. na to, jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+, czy mają wsparcie w chociaż jednej osobie dorosłej z grona pedagogicznego, czy w szkole organizowane są warsztaty antyprzemocowe.

Współorganizator rankingu Mateusz Trzaska dodał, że dzięki rankingowi uczniowie mogą pójść do szkoły, w której otwartość i tolerancja stoją na pierwszym miejscu. (PAP)

Autorki: Iga Leszczyńska, Paulina Kurek
iga/ pak/ joz/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Czytelniczka
  2024-02-05 22:47:04
  Tak wpychacie tych młodych w objęcia LGBT obiecując im, że "sześciobarwny" styl życia da im szczęście, radość i spełnienie. Tylko że źródło ich problemów (depresji, myśli samobójczych, osamotnienia) może leżeć całkiem gdzie indziej. I żaden homo/bi seks ani zmiana płci (która jest, nota bene, okaleczaniem zdrowego organizmu) "magicznie" tego nie zmieni. Może tylko do istniejących problemów dołożyć nowe.
  0
 • Czytelniczka
  2024-02-05 22:27:33
  Matronatem...? Acha. Pani Ministro tudzież Ministerko, niech się Pani zajmie kwestią dyskryminowania nauczycieli religii i etyki, bo są zapowiedzi, że chcą im poobcinać etaty i zdegradować ich przedmioty. A przecież ma być akceptacja i tolerancja - tak podobno głosicie?
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

REKLAMA

D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

REKLAMA