Obawy się potwierdziły. Polska najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej. Niechlubny ranking
REKLAMA
REKLAMA
- Polska w tyle. Na tle innych krajów Europy wypadamy kiepsko
- Reakcje na wyniki rankingu
- Sytuacja osób LGBT+ w Europie
- Liderzy rankingu
- Inspiracje dla Polski
Ranking ten potwierdza, że polskie prawo nie zapewnia wystarczającej ochrony dla osób LGBT+. Wskazuje również na konieczność wprowadzenia skutecznych przepisów prawa, które zapewnią bezpieczeństwo osobom LGBT+ i ich bliskim.
REKLAMA
Polska w tyle. Na tle innych krajów Europy wypadamy kiepsko
REKLAMA
W rankingu krajów Unii Europejskiej, Polska zajęła ostatnie miejsce z wynikiem 18%. Przed Polską uplasowały się Rumunia (19%) i Bułgaria (23%). Wśród 49 krajów europejskich, Polska znalazła się na 41. miejscu. Niżej oceniono jedynie San Marino (15%), Monako (14%), Białoruś (11%), Armenię (9%), Turcję (5%), Azerbejdżan (2%) i Rosję (2%).
W rankingu ILGA-Europe, 0% oznacza rażące naruszenie praw człowieka, natomiast 100% - pełne poszanowanie praw człowieka i równość. W trzech z siedmiu kategorii: Rodzina, Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, Integralność cielesna osób interpłciowych, Polska otrzymała 0 punktów.
Reakcje na wyniki rankingu
Przedstawiciele KPH podkreślają, że jest to bardzo niepokojący wynik. Julia Kata z Fundacji Trans-fuzja zauważyła, że brak jakiejkolwiek ochrony dla tęczowych rodzin oraz osób doświadczających nienawiści fizycznej i psychicznej jest znamienny.
Sytuacja osób LGBT+ w Europie
Katrin Hugendubel, dyrektorka ds. rzecznictwa w ILGA-Europe, zwróciła uwagę, że w całej Europie osoby LGBTI są celem mowy nienawiści i przemocy. Chaber, dyrektor wykonawczy w ILGA-Europe, wskazał, że Unia Europejska musi zwracać szczególną uwagę nie tylko na wzrost politycznej mowy nienawiści wobec osób LGBTI, ale także na nowe narzędzia ucisku, takie jak kryminalizacja przez Rosję części populacji kraju.
Liderzy rankingu
W tym roku, tak jak w poprzednim, na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Malta (88%), na drugim Islandia (83%) i na trzecim Belgia (78%). Największy postęp zanotowały Niemcy, Islandia, Estonia, Liechtenstein i Grecja.
Inspiracje dla Polski
KPH podkreśliła, że rozwiązania prawne wprowadzane przez te kraje powinny być inspiracją dla Polski. Annamaria Linczowska z KPH zaznaczyła, że polskie społeczeństwo jest gotowe na wprowadzenie korzystnych dla społeczności LGBT+ zmian.
Ranking “Rainbow Map” publikowany jest od 2009 roku przez ILGA-Europe. Ranking nie mierzy postaw społeczeństwa i poziomu akceptacji wobec osób LGBT+, ale jest oparty na analizie krajowego prawodawstwa i praktyki stosowania prawa. Co roku ranking publikowany jest w okolicach 17 maja, czyli IDAHOBIT - Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.