| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Wymiar urlopu w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych

Wymiar urlopu w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych

Problem: Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielom zatrudnionym w oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych feryjnych? Czy przysługuje im prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych zgodnie z planem urlopów (według stanowiska MEN), czy też - tak samo jak nauczycielom szkoły podstawowej - w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania, zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela? Czy dla nauczycieli oddziałów przedszkolnych należałoby wprowadzić listę obecności?

Odpowiedź: Prawo do urlopu nauczyciel nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku. Dotyczy to zarówno nauczycieli placówek feryjnych (art. 65 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela; dalej: Karta Nauczyciela), jak i nieferyjnych (art. 153 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy). Wymiar urlopu ustala się więc według stanu faktycznego na dzień nabycia prawa do kolejnego urlopu, a więc na 1 stycznia. Jeżeli nauczyciel ma umowę ze szkołą, w której są oddziały przedszkolne, i w ramach tej jednej umowy realizuje zajęcia zarówno w szkole, jak i w oddziale przedszkolnym, wtedy o wymiarze urlopu decyduje to, gdzie ma więcej godzin. Jeżeli 1 stycznia nauczyciel miał przydzielone wszystkie albo większość godzin w oddziale przedszkolnym, to jego urlop udzielany jest na zasadach nieferyjnych i do końca roku kalendarzowego przysługuje mu 35 dni roboczych urlopu.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Wymiar urlopu w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »