reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Wymiar urlopu w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych

Wymiar urlopu w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych

Problem: Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielom zatrudnionym w oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych feryjnych? Czy przysługuje im prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych zgodnie z planem urlopów (według stanowiska MEN), czy też - tak samo jak nauczycielom szkoły podstawowej - w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania, zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela? Czy dla nauczycieli oddziałów przedszkolnych należałoby wprowadzić listę obecności?

Odpowiedź: Prawo do urlopu nauczyciel nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku. Dotyczy to zarówno nauczycieli placówek feryjnych (art. 65 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela; dalej: Karta Nauczyciela), jak i nieferyjnych (art. 153 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy). Wymiar urlopu ustala się więc według stanu faktycznego na dzień nabycia prawa do kolejnego urlopu, a więc na 1 stycznia. Jeżeli nauczyciel ma umowę ze szkołą, w której są oddziały przedszkolne, i w ramach tej jednej umowy realizuje zajęcia zarówno w szkole, jak i w oddziale przedszkolnym, wtedy o wymiarze urlopu decyduje to, gdzie ma więcej godzin. Jeżeli 1 stycznia nauczyciel miał przydzielone wszystkie albo większość godzin w oddziale przedszkolnym, to jego urlop udzielany jest na zasadach nieferyjnych i do końca roku kalendarzowego przysługuje mu 35 dni roboczych urlopu.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Wymiar urlopu w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama