Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu urlopy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące urlopy.
Kwarantanna nauczyciela w czasie korzystania z urlopu lub świadczenia pracy zdalnej
Aktualizacja: 25.09.2020
W okresie wakacyjnego urlopu nauczyciele zgłaszali, że zostali skierowani przez sanepid na kwarantannę. Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Czy nauczyciel powinien podczas urlopu poinformować szkołę o przebywaniu w kwarantannie? Jak postąpić, gdyby kwarantanna miała miejsce w okresie świadczenia pracy zdalnej i nauczyciel mógłby świadczyć pracę z domu w izolacji? Czy szkoła ma obowiązki związane z powziętą informacją o przebywaniu pedagoga w kwarantannie? »
Dodatkowy urlop pracownika socjalnego legitymującego się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
Aktualizacja: 13.09.2019
W listopadzie 2018 r. pracownik socjalny przekazał pracodawcy orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Czy w związku z tym, z tytułu niepełnosprawności, przysługuje mu dodatkowo 10 dni urlopu wypoczynkowego, skoro jako pracownik socjalny również ma on prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wysokości 10 dni, ale raz na 2 lata? »
Czy za urlop niewykorzystany podczas kadencji należy wypłacić ekwiwalent
Aktualizacja: 30.11.2018
Czy niewykorzystany przez wójta urlop wypoczynkowy podczas trwania kadencji powoduje konieczność wypłaty ekwiwalentu? Jak postąpić w przypadku powtórnie wygranych wyborów i rozpoczęcia kolejnej kadencji? Czy niewykorzystany urlop „przechodzi” na kolejny stosunek pracy, czy należy wypłacić ekwiwalent? »
Czy można udzielić pracownikowi urlopu na żądanie bezpośrednio po chorobie?
Aktualizacja: 05.12.2018
Problem: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 25 kwietnia do 30 maja 2018 r. Ostatniego dnia choroby wystąpił o urlop na żądanie na: 1 czerwca. Czy urlop na żądanie może być udzielony bezpośrednio po upływie zwolnienia lekarskiego trwającego dłużej niż 30 dni, bez przeprowadzania badań kontrolnych? Czy pracodawca może odmówić udzielenia takiego urlopu? »
Wymiar urlopu w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych
Aktualizacja: 13.04.2018
Problem: Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielom zatrudnionym w oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych feryjnych? Czy przysługuje im prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych zgodnie z planem urlopów (według stanowiska MEN), czy też - tak samo jak nauczycielom szkoły podstawowej - w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania, zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela? Czy dla nauczycieli oddziałów przedszkolnych należałoby wprowadzić listę obecności? »
Aktualizacja: 05.12.2018
PROBLEM: Jak ustalić wysokość dodatku służby cywilnej oraz urlopu w sytuacji, gdy urzędnik służby cywilnej jest zatrudniony w 4 organach w ramach służby cywilnej, czyli 4 razy 1/4 etatu, ale tylko 1/4 etatu powiązana jest ze stosunkiem pracy na podstawie mianowania, natomiast 3/4 wynika z umów o pracę? »
Aktualizacja: 28.11.2018
W 2018 roku pracownik odpocznie krócej niż w roku poprzednim. W tym roku mamy w sumie 114 dni wolnych. Z dni ustawowo wolnych nie skorzystamy w lutym, marcu, czerwcu lipcu oraz we wrześniu i w październiku. »
Rozporządzenie ws. urlopów dla poratowania zdrowia podpisane
Aktualizacja: 22.01.2018
Zmiany w urlopach dla poratowania zdrowia nauczycieli już obowiązują. Tylko lekarz medycyny pracy ma prawo kierować nauczycieli na taki urlop. »
Turnus rehabilitacyjny 2018 r.
Aktualizacja: 29.11.2017
PFRON wyjaśnia czym jest turnus rehabilitacyjny, kto może się ubiegać o dofinansowanie oraz kto ma uprawnienia do organizacji turnusów. Czy zmieni się coś w 2018 r.? »
Urlopy bezpłatne pracowników samorządowych
Aktualizacja: 28.11.2018
Pracownicy sfery budżetowej, podobnie jak i inne grupy zawodowe, mają prawo do różnego rodzaju urlopów. Wszystkim tym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy. Oprócz tego nauczyciele mają prawo do szczególnego urlopu dla poratowania zdrowia, a urzędnicy samorządowi do urlopów bezpłatnych na czas sprawowania mandatu. »
Ile urlopu przysługuje nauczycielowi oddziału przedszkolnego
Aktualizacja: 16.02.2015
Czy nauczyciele zatrudnieni w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej mają prawo podobnie jak nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach publicznych do 35 dni urlopu wypoczynkowego rocznie ustalonego w planie urlopów? »
Urlopy rodzicielskie - jeszcze w 2013 r.
Aktualizacja: 29.05.2013
Urlopy rodzicielskie jednomyślnie przyjęte przez Sejm. Zmiany w Kodeksie pracy mają wejść w życie 17 czerwca 2013 r. »
Aktualizacja: 14.05.2013
Urlop rodzicielski to nowe rozwiązanie proponowane przez rząd. W Sejmie trwa debata nad nowelizacją Kodeksu pracy, wprowadzającą w życie roczne urlopy dla rodziców. »
Telepraca księgowego na urlopie macierzyńskim
Aktualizacja: 16.11.2011
Główna księgowa gminnej jednostki budżetowej jest w ciąży. Po przejściu na urlop macierzyński chciałaby pracować. Czy może wykonywać swoje obowiązki w formie telepracy – będąc jednocześnie na urlopie macierzyńskim? Księgi rachunkowe byłyby przez ten okres przechowywane w jej domu. Jaki jest dopuszczalny wymiar czasu pracy w tej formie zatrudnienia dla głównego księgowego jednostki budżetowej? »
Aktualizacja: 05.08.2011
Czy radny gminy może pójść na urlop wypoczynkowy czy tylko na bezpłatny? Jeśli tak, to czy obowiązuje go ustalony w gminie plan urlopów? Czy pracownik gminy, który uzyskał mandat radnego, może być zatrudniony w tej gminie do końca roku, wykorzystując urlop wypoczynkowy? »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »