REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ferie 2024. Jesteś w górach? O tym musisz pamiętać

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Ferie 2024. Jesteś w górach? Pamiętaj o lawinowym ABC
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W tym tygodniu ferie zimowe kończy 5 województw. W poniedziałek 12 lutego zaczyna się ostatnia tura zimowego wypoczynku i potrwa do 25 lutego. MSWiA apeluje do osób przebywających w górach o przestrzeganie lawinowego ABC. 

Jak się przygotować do wyjścia w góry zimą?

REKLAMA

Trwające ferie zimowe to znacznie zwiększona liczba turystów w miejscowościach wypoczynkowych. A ponieważ ostrożności nigdy za wiele, a turyści nie zawsze są dobrze przygotowani do wyjścia na szlak (nie tylko zimą), warto przypomnieć sobie, na co powinno się szczególnie uważać, wybierając się w góry.

REKLAMA

Każde planowanie wyjścia w góry powinno się rozpocząć od sprawdzenia pogody. Najlepsza będzie prognoza godzinowa z uwzględnieniem nie tylko temperatury, ale również takich parametrów jak: opady, ciśnienie, wiatr, zachmurzenie. Warto również wiedzieć, że pomimo ustalenia sytuacji meteorologicznej na najbliższe godziny, trzeba wziąć pod uwagę potencjalne zmiany pogody, w górach to częste, i być na nie przygotowanym. Konieczne jest także sprawdzenie aktualnie obowiązującego stopnia zagrożenia lawinowego. Informacje dla poszczególnych pasm górskich publikuje GOPR. Dostępne też są w schroniskach i w punktach informacyjnych przy wejściach na szlaki.  

O rozsądek w górach zimą zaapelowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - Nie wychodź w wyższe partie gór, jeśli nie masz doświadczenia w poruszaniu się zimą po górskim terenie, nie umiesz oceniać ryzyka wystąpienia lawiny i nie posiadasz specjalistycznego sprzętu (tzw. lawinowego ABC) oraz odpowiedniego przygotowania do posługiwania się nim.

Lawinowe ABC

Aby poruszać się po górach zimą należy pamiętać o kilku zasadach:

  • ocenić ryzyko wystąpienia lawiny,
  • mieć przy sobie odpowiedni sprzęt (detektor lawinowy, łopatę i sondę lawinową),
  • być odpowiednio przygotowanym,
  • poinformować o wycieczkowych planach bliskich albo obsługę schroniska,
  • mieć przy sobie naładowany telefon z numerami do GOPR lub TOPR.

Skala służąca do oznaczenia prawdopodobieństwa zejścia lawiny w górach jest pięciostopniowa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I stopień (niski) - stabilna i dobrze związana pokrywa śnieżna. Lawinę może wywołać bardzo duży nacisk lub obciążenie. Mogą samoistnie występować małe lawiny. Warunki bezpieczne, należy uważać na stromych stokach. 

II stopień (umiarkowany) - poruszanie się wymaga doświadczenia i oceny umiejętności. Na stromych stokach możliwe wywołanie lawiny przy dużym obciążeniu.

III stopień (znaczny) - umiarkowanie lub słabo związana pokrywa śnieżna. Należy unikać stromych stoków, lawinę może wywołać nawet małe obciążenie (pojedynczy człowiek).

IV stopień (wysoki) - zaleca się zaniechania wyjść w tereny wysokogórskie. Duże lawiny mogą występować samoistnie. 

V stopień (bardzo wysoki) - zaleca się zaniechania wyjść we wszystkie partie gór. Lawiny mogą występować samoistnie nawet na umiarkowanie nachylonych stokach. 

- Gdy nie wiesz, czy trasa jest zagrożona zejściem lawiny, zapytaj ratownika górskiego - radzi MSWiA.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA