reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Sport i turystyka > Dotacja celowa dla klubu sportowego - konieczne uchwały

Dotacja celowa dla klubu sportowego - konieczne uchwały

Przyznanie dotacji dla klubu sportowego wymaga ustalenia celu publicznego z zakresu sportu w uchwale określającej warunki i tryb finansowania takiego zadania własnego. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

W praktyce bardzo często Regionalne Izby Obrachunkowe kwestionują gminom sposób udzielania dotacji na rzecz klubów sportowych, pomimo tego, iż dotacje celowe udzielane są klubom sportowym na podstawie podjętych uchwał. Dodatkowo zawierane są przez gminy z tymi klubami sportowymi umowy, które regulują tryb udzielenia dotacji, sposób jej rozliczenia oraz kontroli wykonania zadania, na który została udzielona dotacja. Postawić zatem należy proste pytanie, jaki błąd popełniają gminy, skoro taki sposób udzielania dotacji jest kwestionowany?

Zobacz również: Dotacja dla klubu sportowego

Naczelny Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie w wyroku z dnia 14 stycznia 2015 r., sygn. akt: II GSK 1941/13 (LEX nr 1640507) w sposób kategoryczny odpowiedział na w/w pytanie i stwierdził, iż: „przyznanie dotacji dla klubu sportowego wymaga ustalenia celu publicznego z zakresu sportu w uchwale określającej warunki i tryb finansowania takiego zadania własnego i udzielenie tej dotacji, dla podmiotu, jeżeli nie jest dokonywane w drodze przepisów ustawy z 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie dokonywa się na podstawie umowy zawartej w oparciu o uchwałę określającą tryb udzielenia dotacji, sposób jej rozliczenia oraz kontroli wykonania takiego zadania. Zatem brak stosownych uchwał z zakresu warunków i trybu finansowania zadania własnego z zakresu sportu oraz określających tryb postępowania o udzielenie dotacji jest przeszkodą prawną do podjęcia uchwały o udzielenie dotacji celowej klubowi sportowemu.”

Wynika z powyższego, iż gminy popełniają bardzo prosty błąd. Aby podjąć uchwałę o udzieleniu dotacji, gmina musi w pierwszej kolejności podjąć uchwałę dotyczącą zakresu warunków i trybu finansowania zadania własnego z zakresu sportu. Brak takiej uchwały uniemożliwia przyznanie klubowi sportowi dotacji, gdyż aby ją przyznać klub ten musi spełnić określone warunki, które winny być opisane w w/w uchwale. Skoro brak jest takiej uchwały, to gmina nie może wyrazić zgody na udzielenie dotacji. Zatem popełniany błąd jest bardzo prosty. Aby udzielić klubowi sportowemu dotacji, najpierw należy określić sytuację, w których można dotować zadania związane ze sportem. Jeżeli nie ma takiej uchwały, to nie można ustalić, czy cel, na który chce uzyskać klub sportowy dotację, dotyczy zadania własnego gminy.

Polecamy serwis: Sport i turystyka

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dotacja dla klubu sportowego/ Fot. Fotolia
Dotacja dla klubu sportowego/ Fot. Fotolia

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama