REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co powinny zrobić gminy, aby osiągnąć zalecany przez UE poziom odzysku odpadów

Marian Walny

REKLAMA

REKLAMA

Na co władze gmin powinny zwracać szczególną uwagę w swoich strategiach gospodarki odpadami? Czy w wypełnieniu zobowiązani UE pomocne mogą być związki celowe gmin?

Abyśmy jako kraj mieli szansę na osiągnięcie wskaźników odzysku i recyklingu wymaganych przez dokumenty obowiązujące w całej UE i w naszym kraju, a w konsekwencji nie płacić wysokich opłat karnych, system gospodarki odpadami komunalnymi musi spełniać określone wymogi. Systemy te powinny m.in:

REKLAMA

• obejmować populację liczącą co najmniej 150 tys. mieszkańców, a więc obszar kilkunastu gmin, najlepiej realizujących swe zadania w ramach związku celowego pełniącego wyłącznie funkcje organizatora i regulatora systemu,

• zapewniać objęcie wszystkich mieszkańców zorganizowanym systemem odbierania wszystkich rodzajów odpadów komunalnych, w tym selektywny odbiór frakcji ulegającej biodegradacji i opakowań, a także odpadów wielkogabarytowych, budowlanych i poremontowych, niebezpiecznych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

• gwarantować dostęp do instalacji umożliwiającej pełne rozsortowanie i konfekcjonowanie opakowań wyselekcjonowanych przez mieszkańców,

• gwarantować dalsze przetworzenie w pełni rozsortowanych odpadów,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• gwarantować funkcjonowanie systemu w sposób uzasadniony ekonomicznie, co obecnie zazwyczaj nie ma miejsca.

REKLAMA

Samorząd reprezentowany przez związek celowy musi zapewnić systematyczną edukację mieszkańców, kontrolę realizacji przez mieszkańców obowiązków wynikających z regulaminu i kontrolę realizacji przez przedsiębiorców nałożonych na nich wymogów. Dodatkowo konsekwentną egzekucję realizacji obowiązków ustawowych.

Punktem wyjścia do podejmowania decyzji w zakresie gospodarowania odpadami powinno być przeprowadzenie badań morfologii i ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Problemem o kluczowym znaczeniu jest dostęp do instalacji i możliwość przetworzenia wyselekcjonowanych odpadów. Szczególnie w gminach wiejskich, sytuacja zarówno w zakresie finansów, jak i gotowości wydatkowania na ten cel jakichkolwiek własnych funduszy powoduje to, że władze gmin poszukują inwestora zewnętrznego, który podejmie się budowy i eksploatacji instalacji. Kierunek ten należy uznać za dobry, wymaga on jednak od władz samorządowych wiedzy, wyobraźni, dobrej obsługi prawnej oraz podjęcia ogromnego wysiłku zapewniającego skierowanie całego strumienia odpadów we wskazane miejsce. Bez spełnienia tego ostatniego warunku żaden poważny inwestor nie podejmie się finansowania i realizacji inwestycji. Z drugiej strony, gdyby jednak się podjął, znaczyłoby to, że gminy na własnym terenie będą miały składowane odpady pochodzące co najmniej z całego województwa i po kilku latach znów pozostaną bez możliwości składowania tzw. balastu pochodzącego ze swoich odpadów, a w najgorszym przypadku będą musiały także wydać pieniądze na rekultywację i monitoring importowanych odpadów. Wydaje się, że dobra jest sytuacja, w której samorząd jest właścicielem nieruchomości przeznaczonej na cele gospodarki odpadami. Wówczas inwestora wybiera się w drodze konkursu i wydzierżawia mu teren na okres wielu lat pozwalający na pobudowanie instalacji i odzyskanie zainwestowanych pieniędzy. Po tym okresie po zrekultywowaniu części obiektu, na której zlokalizowana była zapełniona część składowiska, gmina przejmuje obiekt na własność lub przedłuża umowę dzierżawy.

WNIOSEK

Z ekonomicznego punktu widzenia budowa i eksploatacja przez samorząd instalacji wartej co najmniej kilkanaście milionów złotych, nawet przy znacznym wsparciu ze strony funduszy UE, jest mało efektywna.

MARIAN WALNY

zastępca burmistrza Lubonia, ekspert Polskiej Izby Ekologii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

Asystenci międzykulturowi nowym zawodem w szkołach. Czy to oznacza nowy przedmiot w roku szkolnym 2024/25?

Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała o nowym projekcie, nad którym pracuje resort edukacji. Chodzi o dofinansowanie samorządom zatrudnienia asystentów międzykulturowych. 

Czy w NFZ brakuje pieniędzy? Ministra Zdrowia: pacjenci są i będą przyjmowani do szpitali

To nie jest tak, że w NFZ nie mamy pieniędzy; chcę wszystkich uspokoić, szpitale pracują, to wszystko co jest nielimitowane się odbywa - mówiła w 13 czerwca 2024 r. ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zapewniła, że pacjenci nadal będą przyjmowani.

Szaszłyk z chrząszcza, sałatka z glonów. Kto sięga po alternatywne źródła białka?

Czy Europejczycy są otwarci na nowe smaki? Pasztet z ciecierzycy, sałatka z glonów, szaszłyk z chrząszcza. Co sądzą o alternatywnych źródłach białka? Analizy dokonały badaczki Uniwersytetu SWPS w ramach międzynarodowego projektu.

REKLAMA

Awaria metra w Warszawie. Są ograniczenia w ruchu. Które stacje zostały wyłączone?

W związku z awarią na pierwszej linii metra w Warszawie, pociągi kursują na skróconych trasach. 

Min. B. Nowacka: Informatory poprowadzą uczniów przez cięcia 20% w programach i zmiany w lekturach [egzamin ósmoklasisty 2025]

Sposobem na wielkie zmiany w szkołach są przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną informatory. Mają być gotowe w szybkim tempie do 1 września 2024 r. Uczniowie wrócą z wakacji i od razu mogą się zacząć przygotowywać do egzaminu ósmoklasisty 2025 r. To plus propozycji min. edukacji.

REKLAMA