REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są rola i zadania Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych

_ ZK
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za dystrybucję jakich środków pochodzących z funduszy europejskich odpowiada CKPŚ? Za jakie projekty finansowane ze środków unijnych odpowiada obecnie CKPŚ?

PRZEMYSŁAW PRZYBYLSKI

REKLAMA

Państwowe Gospodarstwo Leśne - Lasy Państwowe

Działalność Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ) dzieli się na dwa obszary. Jeden z nich to część rządowego systemu rozdziału środków UE na ochronę przyrody. Drugi to zadania wykonywane na rzecz Lasów Państwowych w zakresie pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych.

Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych jest jednostką organizacyjną Lasów Państwowych. Nad jego działalnością czuwa niezależna Rada złożona z przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Finansów i organizacji pozarządowych.

Zadania CKPŚ mieszczą się w dwóch niezależnych obszarach: działalność na zlecenie ministra środowiska oraz działalność na zlecenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na mocy porozumienia z ministrem środowiska CKPŚ pełni funkcję instytucji wdrażającej dla V osi priorytetowej Programu Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ) Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych. W latach 2007-2013 przewidziano prawie 90 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektów z zakresu: ochrony siedlisk i gatunków, zwiększania drożności korytarzy ekologicznych, opracowania planów ochrony oraz kształtowania postaw ekologicznych.

Rolą CKPŚ jest efektywna dystrybucja tych środków w sposób zapewniający zrealizowanie celu V osi, którym jest: ograniczenie degradacji środowiska naturalnego oraz strat jego zasobów i zmniejszania różnorodności biologicznej.

Do zadań centrum należy m.in. przeprowadzenie naboru wniosków o dofinansowanie w drodze konkursów, ich ocena prowadzona w grupach roboczych wspólnie z niezależnymi ekspertami, monitoring i kontrola realizacji projektów oraz sprawozdawczość z uzyskanych efektów rzeczowych i ekologicznych. W celu uniknięcia konfliktu interesu pracownicy CKPŚ są wyłączeni z oceny wniosków składanych przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych.

Drugi pion działalności CKPŚ skupia się wokół Lasów Państwowych. Decyzją dyrektora Generalnego Lasów Państwowych CKPŚ została powierzona rola koordynatora środowiskowych projektów realizowanych przez Lasy Państwowe przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.

REKLAMA

Obecnie CKPŚ kieruje pracami nad trzema dużymi projektami finansowanymi ze środków Funduszu Spójności. Projekty Retencja nizinna w lasach oraz Ochrona przeciwpowodziowa w górach zostały zidentyfikowane jako kluczowe dla środowiska i wpisane na listę projektów realizowanych w trybie indywidualnym w ramach III osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ). Trzeci projekt Rekultywacja terenów popoligonowych przygotowywany jest do konkursu w ramach II osi PO IiŚ.

Zadania CKPŚ obejmują m.in. nadzór merytoryczny nad realizacją projektów, prowadzenie postępowania oceny oddziaływania na środowisko oraz przygotowanie dokumen-acji wnioskowej i rozliczeniowej w celu przekazywania jej do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako instytucji wdrażającej dla II i III osi priorytetowej PO IiŚ.

Centrum prowadzi również analizy możliwości pozyskania środków pomocowych pochodzących z funduszy unijnych i krajowych instytucji finansujących oraz koordynuje proces składania przez Lasy Państwowe wniosków o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (więcej na stronie www.ckps.pl).

ZK

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA