REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są rola i zadania Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych

_ ZK
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za dystrybucję jakich środków pochodzących z funduszy europejskich odpowiada CKPŚ? Za jakie projekty finansowane ze środków unijnych odpowiada obecnie CKPŚ?

PRZEMYSŁAW PRZYBYLSKI

REKLAMA

Państwowe Gospodarstwo Leśne - Lasy Państwowe

Działalność Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ) dzieli się na dwa obszary. Jeden z nich to część rządowego systemu rozdziału środków UE na ochronę przyrody. Drugi to zadania wykonywane na rzecz Lasów Państwowych w zakresie pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych.

Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych jest jednostką organizacyjną Lasów Państwowych. Nad jego działalnością czuwa niezależna Rada złożona z przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Finansów i organizacji pozarządowych.

Zadania CKPŚ mieszczą się w dwóch niezależnych obszarach: działalność na zlecenie ministra środowiska oraz działalność na zlecenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na mocy porozumienia z ministrem środowiska CKPŚ pełni funkcję instytucji wdrażającej dla V osi priorytetowej Programu Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ) Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych. W latach 2007-2013 przewidziano prawie 90 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektów z zakresu: ochrony siedlisk i gatunków, zwiększania drożności korytarzy ekologicznych, opracowania planów ochrony oraz kształtowania postaw ekologicznych.

Rolą CKPŚ jest efektywna dystrybucja tych środków w sposób zapewniający zrealizowanie celu V osi, którym jest: ograniczenie degradacji środowiska naturalnego oraz strat jego zasobów i zmniejszania różnorodności biologicznej.

Do zadań centrum należy m.in. przeprowadzenie naboru wniosków o dofinansowanie w drodze konkursów, ich ocena prowadzona w grupach roboczych wspólnie z niezależnymi ekspertami, monitoring i kontrola realizacji projektów oraz sprawozdawczość z uzyskanych efektów rzeczowych i ekologicznych. W celu uniknięcia konfliktu interesu pracownicy CKPŚ są wyłączeni z oceny wniosków składanych przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych.

Drugi pion działalności CKPŚ skupia się wokół Lasów Państwowych. Decyzją dyrektora Generalnego Lasów Państwowych CKPŚ została powierzona rola koordynatora środowiskowych projektów realizowanych przez Lasy Państwowe przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.

REKLAMA

Obecnie CKPŚ kieruje pracami nad trzema dużymi projektami finansowanymi ze środków Funduszu Spójności. Projekty Retencja nizinna w lasach oraz Ochrona przeciwpowodziowa w górach zostały zidentyfikowane jako kluczowe dla środowiska i wpisane na listę projektów realizowanych w trybie indywidualnym w ramach III osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ). Trzeci projekt Rekultywacja terenów popoligonowych przygotowywany jest do konkursu w ramach II osi PO IiŚ.

Zadania CKPŚ obejmują m.in. nadzór merytoryczny nad realizacją projektów, prowadzenie postępowania oceny oddziaływania na środowisko oraz przygotowanie dokumen-acji wnioskowej i rozliczeniowej w celu przekazywania jej do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako instytucji wdrażającej dla II i III osi priorytetowej PO IiŚ.

Centrum prowadzi również analizy możliwości pozyskania środków pomocowych pochodzących z funduszy unijnych i krajowych instytucji finansujących oraz koordynuje proces składania przez Lasy Państwowe wniosków o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (więcej na stronie www.ckps.pl).

ZK

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  REKLAMA

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  REKLAMA

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA