REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekologiczny Kalendarz 2010 - październik

dr Hanna Sztrantowicz

REKLAMA

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustaliło 2010 r. Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Polskie obchody tego roku są pod hasłem: Bioróżnorodność wokół nas. Wszelkie działania podejmowane są na rzecz poznawania, badania, przywracania rodzimych dzikich gatunków, jak również propagowania hodowli ras, które powstały w danym regionie.

Szczególnie wzmocnione muszą być działania na rzecz gatunków, które wyginęły lub są zagrożone. Niezbędne jest też tworzenie banków genów gatunków ginących i odtwarzanie gatunków wymarłych.

REKLAMA

1 października – Europejski Dzień Ptaków

W trakcie swojego długiego istnienia ptaki dostosowały się do rozmaitych warunków środowiska, tak że obecnie wykazują one wielką rozmaitość kształtów, budowy dzioba, ubarwienia i sposobów życia.

REKLAMA

Za główną przyczynę ogromnego zróżnicowania się gromady ptaków można uznać opanowanie powietrza. W opanowanym środowisku ptaki szybko stworzyły wyspecjalizowane formy, przy czym niektóre z nich wróciły wtórnie do naziemnego lub wodnego trybu życia. Najszybszym w czasie lotu jest sokół w czasie ataku – 280 km/godz. Nawet w czasie wędrówki ptaki lecą niezbyt wysoko, z reguły  nie wyżej niż 300  m.

Sądzi się, że naszą planetę zamieszkuje ok. 8650 gatunków ptaków. Najwięcej spośród nich występuje w Afryce i Ameryce Południowej. Liczba gatunków zmniejsza się, niektóre wytępione zostały przez człowieka, większość ginie na skutek przekształceń ich naturalnych środowisk.

Wiele akcji związanych z ochroną i badanie ptaków prowadzi w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4 października – Dzień Ochrony Zwierząt

Świat zwierząt to ok. 1,5 mln gatunków ( w tym ponad 800 tys. owadów) a główny podział to zwierzęta użytkowe ( hodowlane) i zwierzęta dziko żyjące.

Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące ochrony zwierząt dziko żyjących dotyczą m.in. określenia czasu ochrony poszczególnych gatunków (okresowy zakaz polowań), dozwolonych sposobów polowań, zwalczania chorób, kłusownictwa. Ochrona ta ma na celu utrzymanie pogłowia zwierzyny na stałym poziomie.

Ochrona zwierząt  włączona jest w wiele przepisów sektorowych np: budowlanych – oznaczanie przeszkód (elementy odstraszające), tworzenie tras przemieszczania (tuneli) zwierząt przez drogi, budowanie zapór odgradzających drogi szybkiego ruchu od zwierzęcych siedlisk.

Ochrona zwierząt hodowlanych (ustawa o ochronie zwierząt) polega na; stworzeniu odpowiednich warunków bytowania, humanitarnym procesie zabijania.

Czytaj także: Program usuwania azbestu i jego finansowanie>>

10 października  - Światowy Dzień Drzewa

Drzew to roślina trwała o zdrewniałym pędzie głównym ( pień) i pędach bocznych tworzących koronę, której pokrój jest cechą gatunkową.

REKLAMA

Wiele drzew osiąga wysokość od 30 do 50m. Występujące w Kalifornii sekwoje osiągają wysokość ponad 100m. Buki i świerki osiągają wiek 200 do 300 lat, lipy i dęby dożywają ponad 500 lat. Najstarszym drzewem jest sosna oścista licząca 4 700 lat rosnąca w górach Białych należących do pasma Sierra Nevada.

Rośliny drzewiaste są najważniejszymi producentami tlenu w środowiskach lądowych. Ich obecność ma podstawowe znaczenie dla funkcjonowania biosfery. Pod wpływem roślinności drzewiastej powstało wiele nowych środowisk oraz elementów krajobrazu. Oprócz produkcji tlenu, drzewa spełniają funkcje ekologiczne kształtujące jakość i stan środowiska, zwłaszcza na terenach miejskich.

Drzewa wpływają na gospodarkę wodną, temperaturę, wilgotność i ruch powietrza, zmniejszają zanieczyszczanie powietrza, chronią glebę przed erozją, stwarzają refugium i środowisko życia dla wielu gatunków zwierząt. Drzewa sadzone w grupach pełnią funkcje techniczne jak tłumienie hałasu, osłony przeciwśnieżne, osłony przeciwolśnieniowe.

W miarę wzrostu poziomu wiedzy ekologicznej uświadamia się obecnie potrzebę zachowania, kształtowania i odtwarzania środowisk zbliżonych do naturalnych z udziałem rodzimych drzew.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zgoda na usuwanie drzew uwarunkowana jest często nowymi nasadzeniami. Wiele procesów inwestycyjnych obejmuje również projekty zagospodarowania przestrzeni zielenią.

W Polsce wiele programów edukacyjnych promuje nasadzanie drzew: drzewko za makulaturę, upamiętnienie wydarzeń lub zasłużonych ludzi. UE finansuje obecnie zalesianie terenów.

16 październik – Światowy Dzień Żywności

Dzień został ustanowiony w 1988 r przez FAO (agencja ONZ do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa).

Żywność to produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które w stanie naturalnym lub po obróbce stanowią materiał budowlany i energetyczny człowieka.

Dwa główne problemy związane z żywnością, które powinny być promowane jako programy edukacyjne lub wdrażane jako akcje to: likwidacja ubóstwa i świadoma konsumpcja.

Wiele organizacji społecznych w Polsce i na świecie podejmuje działania związane ze zbieraniem i dystrybucją środków lub żywności dla najbardziej potrzebujących czy wręcz głodujących, ze szczególnym uwzględnieniem niedożywionych dzieci. Obowiązkiem każdego mieszkańca Ziemi powinno być wspieranie tych akcji jak również informowanie i zachęcanie do udziału w nich.

Podczas obchodów Dnia Żywności w Polsce powinny być promowane pozytywne, świadome postawy konsumenckie. Robiąc zakupy należy zwracać uwagę na informacje na opakowaniach: nazwa i adres producenta, datę ważności, sposób przechowywania, wagę produktu, skład (użyte substancje smakowe, barwniki, środki konserwujące, oznaczenia E), przeznaczenie, tajemnicze znaki (produkt wykonany zgodnie z prawem UE, opakowanie do recyklingu, rolnictwo ekologiczne, uczciwy handel).

W Dzień Żywności i w każdy dzień roku promowana powinna być „piramida żywności” – czyli sposób zdrowego odżywiania.

Czytaj także: Za i przeciw utworzeniu nowego parku narodowego>>

18 października – Światowy Dzień Monitoringu Wód

Monitoring jest to system ciągłych lub systematycznie powtarzanych pomiarów i obserwacji stanu wybranych cech i właściwości danego środowiska, w oparciu o system stałych punktów pomiarowych przy użyciu aparatury kontrolno - pomiarowej lub rzadziej organizmów bioindykatorów.

Celem monitoringu jest dostarczenie informacji o aktualnym stanie i tendencjach zmian środowiska pod wpływem zanieczyszczeń i innych  antropomorficznych czynników, oraz o przewidywanych skutkach użytkowania środowiska.

Monitoring wód obejmuje: wody powierzchniowe, w tym akweny morskie, wody podziemne, wody pitne. Badane są parametry fizyczne, chemiczne i bakteriologiczne. W Polsce monitoring wód powierzchniowych i podziemnych prowadzony jest przez Wojewódzkie Inspekcje Ochrony Środowiska, instytuty naukowe , uczelnie wyższe,         

Wody przeznaczone do picia: studnie, wodociągi monitorują Wojewódzkie Stacje Sanepidu.

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

REKLAMA

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

REKLAMA