REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za i przeciw utworzeniu nowego parku narodowego

PAP

REKLAMA

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zlecił wykonanie analizy społeczno-gospodarczych skutków utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego. Zabiegi o utworzenie na Mazurach parku narodowego trwają od 60 lat.

"To bardzo dobra wiadomość, kolejny konkretny krok przybliżający nas do tego, by na Mazurach powstał wreszcie park narodowy" - skomentował w środę w rozmowie z PAP działanie samorządu województwa przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur "Sadyba" Krzysztof Worobiec, który od lat zabiega o utworzenie parku narodowego na Mazurach.

REKLAMA

 

Jak powiedział PAP Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas, samorząd województwa zlecił opracowanie analizy skutków utworzenia parku, ponieważ "do tej pory dyskusje na ten temat są dość spontaniczne".

 

"Mówi się, że region może dużo zyskać, ale że samorządy bezpośrednio zainteresowane mogą dużo stracić. My chcemy wiedzieć na pewno, jakie są plusy i minusy tego rozwiązania. Chcemy również wiedzieć, jakie czynności powinniśmy wykonać, zanim zapadnie decyzja o utworzeniu parku, i chcemy również mieć świadomość, o co powinniśmy się zwracać do ministra środowiska, (...) który podejmie w tej sprawie ostateczną decyzję" - powiedział PAP Protas. Jego zdaniem, "docelowo park narodowy powinien powstać".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

W analizie, którą zlecił samorząd województwa (obecnie trwa nabór ofert od ewentualnych wykonawców opracowania), ma się znaleźć m.in. określenie wariantowe zasięgu granic parku i jego otuliny, ocena możliwości uzyskiwania rekompensat przez samorządy lokalne za straty spowodowane ewentualnym ograniczeniem rozwoju gospodarczego oraz określenie wielkości nakładów finansowych na realizację inwestycji infrastrukturalnych.

 

"Jesteśmy absolutnie świadomi, że musimy chronić to, co nam dała natura, ale chcemy też działać w ten sposób, żeby mieszkańcy Warmii i Mazur mogli żyć i godziwie zarabiać, i nie czuć się jak w skansenie" - powiedział Protas.

 

Dyskusja o powołaniu na Mazurach parku narodowego toczy się od 60 lat, ale przybrała na sile w ubiegłym roku, gdy region ten wszedł do finału światowego konkursu na nowe siedem cudów natury. Podczas dyskusji zorganizowanej w czerwcu ubiegłego roku przez "Sadybę" i samorząd województwa, przeciwko utworzeniu parku wypowiadali się samorządowcy. Ich zdaniem, park zablokuje możliwości inwestycyjne na ich terenach i pogorszy warunki bytowe ludności. Za utworzeniem parku opowiadają się od lat ekolodzy.

 

Mazurski Park Narodowy miałby zostać wyodrębniony z terenów obecnego parku krajobrazowego i obejmować: rzekę Krutynię, jeziora Nidzkie i Łuknajno. Plany zakładają dwie wersje obszarowe: mniejsza ma obejmować 34,5 tys. ha, większa - 39,5 tys. ha. W obu wariantach największą powierzchnię w parku zajmowałaby woda, potem: lasy i bagna. Tereny, na których projektowany jest park, w ponad 90 proc. należą do Skarbu Państwa.

 

Opracowanie zamówione przez samorząd województwa ma powstać w najbliższych tygodniach.

 

PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA