REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za i przeciw utworzeniu nowego parku narodowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PAP

REKLAMA

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zlecił wykonanie analizy społeczno-gospodarczych skutków utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego. Zabiegi o utworzenie na Mazurach parku narodowego trwają od 60 lat.

"To bardzo dobra wiadomość, kolejny konkretny krok przybliżający nas do tego, by na Mazurach powstał wreszcie park narodowy" - skomentował w środę w rozmowie z PAP działanie samorządu województwa przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur "Sadyba" Krzysztof Worobiec, który od lat zabiega o utworzenie parku narodowego na Mazurach.

REKLAMA

 

Jak powiedział PAP Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas, samorząd województwa zlecił opracowanie analizy skutków utworzenia parku, ponieważ "do tej pory dyskusje na ten temat są dość spontaniczne".

 

"Mówi się, że region może dużo zyskać, ale że samorządy bezpośrednio zainteresowane mogą dużo stracić. My chcemy wiedzieć na pewno, jakie są plusy i minusy tego rozwiązania. Chcemy również wiedzieć, jakie czynności powinniśmy wykonać, zanim zapadnie decyzja o utworzeniu parku, i chcemy również mieć świadomość, o co powinniśmy się zwracać do ministra środowiska, (...) który podejmie w tej sprawie ostateczną decyzję" - powiedział PAP Protas. Jego zdaniem, "docelowo park narodowy powinien powstać".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

W analizie, którą zlecił samorząd województwa (obecnie trwa nabór ofert od ewentualnych wykonawców opracowania), ma się znaleźć m.in. określenie wariantowe zasięgu granic parku i jego otuliny, ocena możliwości uzyskiwania rekompensat przez samorządy lokalne za straty spowodowane ewentualnym ograniczeniem rozwoju gospodarczego oraz określenie wielkości nakładów finansowych na realizację inwestycji infrastrukturalnych.

 

"Jesteśmy absolutnie świadomi, że musimy chronić to, co nam dała natura, ale chcemy też działać w ten sposób, żeby mieszkańcy Warmii i Mazur mogli żyć i godziwie zarabiać, i nie czuć się jak w skansenie" - powiedział Protas.

 

Dyskusja o powołaniu na Mazurach parku narodowego toczy się od 60 lat, ale przybrała na sile w ubiegłym roku, gdy region ten wszedł do finału światowego konkursu na nowe siedem cudów natury. Podczas dyskusji zorganizowanej w czerwcu ubiegłego roku przez "Sadybę" i samorząd województwa, przeciwko utworzeniu parku wypowiadali się samorządowcy. Ich zdaniem, park zablokuje możliwości inwestycyjne na ich terenach i pogorszy warunki bytowe ludności. Za utworzeniem parku opowiadają się od lat ekolodzy.

 

Mazurski Park Narodowy miałby zostać wyodrębniony z terenów obecnego parku krajobrazowego i obejmować: rzekę Krutynię, jeziora Nidzkie i Łuknajno. Plany zakładają dwie wersje obszarowe: mniejsza ma obejmować 34,5 tys. ha, większa - 39,5 tys. ha. W obu wariantach największą powierzchnię w parku zajmowałaby woda, potem: lasy i bagna. Tereny, na których projektowany jest park, w ponad 90 proc. należą do Skarbu Państwa.

 

Opracowanie zamówione przez samorząd województwa ma powstać w najbliższych tygodniach.

 

PAP

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA