reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Kary za wycinkę drzew do zmiany

Kary za wycinkę drzew do zmiany

Kary za nielegalną wycinkę drzew są zbyt bezwzględne i dotkliwe - uznał Trybunał Konstytucyjny. Ustawodawca ma 18 miesięcy na poprawienie zakwestionowanych przepisów.

Za nielegalną wycinkę drzew karać należy, ale nie tak bezwzględnie i dotkliwie - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Sędziowie Trybunału zajmowali się dziś problemem drakońskich kar za wycięcie drzew na prywatnych posesjach, właściciele których nie uzyskali odpowiedniego pozwolenia. Zgodnie z zakwestionowaną ustawą, od kar nakładanych przez wójta, czy burmistrza nie ma odwołania i mogą one wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Uzasadniając wyrok Trybunału sędzia Teresa Liszcz podkreślała, że system karania należy utrzymać, ale są sytuacje, gdzie kary nie powinny być tak dotkliwe, np. wówczas, kiedy drzewo zagraża bezpieczeństwu. Jak podkreśliła, nawet stan wyższej konieczności nie został uwzględniony w przepisach, jako okoliczność zwalniająca od uzyskania niezbędnego pozwolenia. Dodatkowo- jak argumentowała sędzia Liszcz- wysokość kary jest ustalona bardzo sztywno i nie zależy tak naprawdę od stopnia uszczerbku w przyrodzie, ani sytuacji majątkowej sprawcy. W niektórych przypadkach, jak podkreśliła, bardzo wysoka kilkudziesięcio-, a nawet kilkusettysięczna kara może doprowadzić do ruiny finansowej.

Trybunał Konstytucyjny dał ustawodawcy 18 miesięcy na poprawienie zakwestionowanych przepisów. Sędziowie zajmowali się sprawą na wniosek grupy obywateli, którzy nie posiadając zezwoleń wycięli ze swoich posesji chore, bądź zagrażające bezpieczeństwu drzewa. Nałożono na nich za to kary od kilkudziesięciu do nawet 150 tysięcy złotych.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Polecamy: Forum

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rakoczy, Wroński Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska

www.rakoczy.com.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama