REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poparcie dla partii politycznych - początek kwietnia 2024 r. [sondaże]

Poparcie dla partii politycznych - początek kwietnia 2024 r. [sondaże]
Poparcie dla partii politycznych - początek kwietnia 2024 r. [sondaże]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli wybory do Sejmu odbyłyby się w najbliższą niedzielę, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 30,5 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość 29 proc., Trzecia Droga 11,8 proc., Lewica 9,5 proc., a Konfederacja 8,4 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego 4 kwietnia 2024 r. przez pracownię IBRiS dla Onetu. Natomiast nieco inne poparcie wynika z sondażu badającego poparcie dla partii politycznych w najbliższych wyborach do sejmików województw.

Sondaż: KO - 30,5 proc.; PiS - 29 proc.; Trzecia Droga - 11,8 proc.; Lewica - 9,5 proc.; Konfederacja - 8,4 proc.

Według sondażu, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, najlepszy wynik uzyskałaby Koalicja Obywatelska — 30,5 proc. W porównaniu do sondażu IBRiS przeprowadzonego w dniach 5-8 stycznia, poparcie dla KO spadło o 1,5 pkt proc.

Prawo i Sprawiedliwość znalazło się na drugim miejscu z wynikiem 29 proc., a notowania tej partii w stosunku do styczniowego badania spadły o 5 pkt proc.

Na trzecim miejscu w sondażu znalazła się, podobnie jak w styczniu, Trzecia Droga z poparciem 11,8 proc. W sondażu ze stycznia Trzecia Droga mogła liczyć na 14,1 proc.

Poparcie dla Lewicy utrzymało się mniej więcej na tym samym poziomie — w najnowszym sondażu to 9,5 proc.

O ponad 3 pkt proc. w stosunku do badania ze stycznia wzrosło poparcie dla Konfederacji, która teraz mogłaby liczyć na 8,4 proc.

Na inną niż wymienione partie chce głosować 1,9 proc. ankietowanych. 8,9 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Frekwencja wyniosłaby 63,8 proc.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS 4 kwietnia na ogólnopolskiej próbie 1068 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).(PAP)
kmz/ mok/

REKLAMA

Sondaż IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu: PiS - 26,3 proc. w wyborach do sejmików wojewódzkich; KO - 26,2 proc.

Osoby biorące udział w badaniu zostały zapytane, na kogo planują oddać głos w wyborach do sejmików wojewódzkich. Najwyższy wynik uzyskało Prawo i Sprawiedliwość (26,3 proc.); Koalicja Obywatelska znalazła się na drugim miejscu z wynikiem 26,2 proc.

W sondażu IBRiS zwrócono uwagę, że różnica między PiS i KO wynosi zaledwie 0,1 proc.

Na trzecim miejscu znajduje się wspólny komitet Trzeciej Drogi (PSL-Polska 2050), który może liczyć na 9,9 proc.

Na czwartym miejscu plasuje się Lewica z wynikiem 9,3 proc., na piątym Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 8,4 proc., a na szóstym Stowarzyszenie “Bezpartyjni Samorządowcy” - 4,4 proc.

Na komitety określone jako inne głos chce oddać 4,7 proc.

10,8 proc. osób pozostaje niezdecydowanych.

W wyborach samorządowych 2024 udział chce wziąć 66,2 proc. respondentów.

Badanie przygotował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie "Wydarzeń" Polsatu, na próbie tysiąca osób w dniach 3-4 kwietnia. Wykorzystano technikę badania metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo. (PAP)
agg/ par/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

REKLAMA

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

Płatne praktyki w energetycznym gigancie. Gdzie, dla kogo i do kiedy można aplikować?

Energetyczny gigant ogłosił rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk. Program jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy rozważają rozpoczęcie kariery w koncernie. W tym roku przygotowano 25 miejsc.

Kolejne alerty RCB o burzach i intensywnych opadach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu? 

Bon energetyczny a opłata mocowa. Niepotrzebny jest wniosek. Automatyczna oszczędność od 15,96 do 89,4 zł

Parlament rzutem na taśmę w ustawie wprowadzającej bon energetyczny dodał zwolnienie z opłaty mocowej. To jedna z opłat, jakie widzimy na rachunku za prąd. Do końca 2024 r. będzie wynosiła 0 zł. Czy to jest bonus dla każdego gospodarstwa domowego, czy tylko dla tych osób, które mają prawo do bonu energetycznego?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

REKLAMA